Tanácsok a hajhullással kapcsolatban
Az alábbiakban összegyűjtöttünk néhány jó tanácsot az egyik hajproblémáról, mindannyiunk réméről, a hajhullásról.
A hajhullás gyakoribb jelenség, mint gondolnánk. Nőknél és férfiaknál is egyaránt előfordul, hogy valamilyen okból kifolyólag felborulnak a természetes hajnövekedési fázisok és egy-egy hajmosás, vagy fésülködés kapcsán azt vesszük észre, hogy túl sok hajszál marad a fésűben. Hogy mi is a túl sok? Általánosságban a szakértők kb. napi 100 kihullott hajszálnál húzzák meg a határt a még normális és a már kóros állapot között.
Tudnivalók a haj egészséges növekedéséről
A haj növekedésének és élettartamának alapvetően három szakaszát különböztetjük meg. A hajszál aktív növekedési szakaszát anagén fázisnak hívjuk, ez átlagosan 2-6 évig tart, amikor a hajszál folyamatosan növekszik, keratin képződik. Normális állapotban a hajszálak kb. 85%-a van ebben a fázisban, a növekedést betegségek, és tápanyaghiány lassíthatja. Ezt a katagén vagy átmeneti fázis követi, amikor a haj növekedése megáll, a haj megkezdi átalakulási folyamatát. A hajszálak kb. 1%-a van ebben a szakaszban, ez a fázis csak néhány napig tart. A telogén nyugalmi vagy kilökődési fázisban a hajszál kihullása történik, de a gyökérrészben már új sejtek termelődnek. Ebben a szakaszban a hajszálak aránya a teljes hajállományhoz viszonyítva kb. 14%, ez a stádium 2-4 hónapig tart. A nyugalmi szakasszal párhuzamosan a tüsző (természetesen az 1. fázistól) újraindítja a hajnövekedést.
Mikor beszélhetünk hajhullásról?
Napi 100 db hajszál elvesztése még egészségesnek tekinthető. Hajprobléma akkor lép fel, amikor e három fázisból álló hajnövekedési folyamat egyensúlya felborul. A hajszálak elvékonyodhatnak, töredezhetnek, súlyosabb esetben pedig megindul a fokozott hajhullás. Ennek számos tényező állhat a hátterében. Az egyik például, amikor elégtelen tápanyagbevitel következtében alakul ki a hajhullás. Előfordulhat az is, hogy hormonális változás váltja ki, illetve a szervezetet érintő vagy a hajas fejbőr betegségei is okozhatnak fokozott hajvesztést. A gyermekszülés utáni állapot, a klimax, a stressz, a kiegyensúlyozatlan étkezés (diéták, fogyókúrák), a túlzott napsugárzás, évszakváltás, dohányzás, mind-mind olyan tényezők, amelyek megbújhatnak a háttérben. De a túl sok hajfestés, hajvasalás, hajsütés, a nem megfelelő hajápolás is a haj elvékonyodásához, illetve hajhulláshoz vezethet.
Mit tehetünk a hajhullás ellen?
„Nagyon fontos, hogy időben felismerjük a hajhullást és tegyünk ellene – állítja dr. Csősz Judit, a Tricovel szakértője, bőrgyógyász. - Első körben mindenképpen az okokat kell felderíteni. Ha valamilyen betegség vagy hormonális változás áll a háttérben, akkor annak kezelésével általában a haj állapota is javul. Ha viszont fogyókúra, diéta, egészségtelen étkezés, nem megfelelő tápanyagbevitel, esetleg stressz áll a háttérben, akkor mindenképpen ajánlott valamilyen hajvitamin fogyasztása az egészséges táplálkozás és életvitel mellett. Számos vitamin, ásványi anyag és egyéb tápanyag játszik szerepet a haj egészséges növekedési folyamataiban, ezeknek pótlására ma már rengeteg készítményt kínálnak. Érdemes olyan terméket választani, amelyet klinikailag igazolt eredmények támasztanak alá, amelyet kifejezetten hajhullás ellen fejlesztettek ki. A haj egészségéhez hozzájárul az is, ha kevesebb vegyszert teszünk rá, tartózkodunk a hajfestéstől, natúr készítményekkel ápoljuk, és nem szárítjuk forró levegővel, nem tesszük ki komoly hőhatásnak (hajsütő, hajvasaló).”
„A hajat, hajhagymákat nem csak kívülről kell ápolni, hanem belülről is táplálni kell!”
Mit tesznek az olasz nők a gyönyörű hajkoronáért? Most megtudhatjuk: végre Magyarországra is megérkezett a Tricovel, Olaszország közkedvelt hajszépség-vitaminja, melyet az olasz Giuliani gyógyszercég Hajhullás Elleni Kutató Részlege fejlesztett ki. Amiben egyedülálló: európai- és világ-szabadalommal rendelkező Biogenina hatóanyag komplexet tartalmaz, mely poliamin (spermidin), biotin és kalcium pantotenát egyedi kombinációja. Előnye a klinikailag ellenőrzött hatékonysága, ráadásul elég belőle csupán egyetlen tabletta naponta.
További infók a HajÁsz.blog.hu-n
Hozzászólások
Kapcsolódó cikkek
A rovat további cikkei
Mire figyelj, ha diétázol?
Fontos, hogy figyelj a tested jelzéseire, legyen szó fogyókúráról, vagy akár egy teljes életmódváltásról! Olvasd el tippjeinket!
2023.5.14.
Tavaszi megújulás
Így készítsd fel a bőröd a tavaszi megújulásra! Arctisztítás, toner, növényi kivonatok...
2023.4.2.
Szépítő olívaolaj
Nem véletlen a mediterrán országok lakosainak kiemelkedően pozitív egészségügyi állapota, és a helyi nők szépsége.
2023.3.16. 19
Az idei tavaszi-nyári parfümtrendek
Itt a tavasz, és vele a megszámlálhatatlan bódító, izgalmas, felpezsdítő illat – elérkezett a parfümök ideje!
2023.3.6.
Téli bőrproblémák
Hogyan lehet télen is puha és egészséges a bőrünk? Mi mindenre figyeljünk? Krémek, vitaminok, kezelések. Tippek és tanácsok.
2023.1.31.
Arcápolás télen
A téli időszakban arcbőrünk fokozottabb odafigyelést igényel. Hiszen az egyre hidegebb hőmérséklet nagyon megviseli arcbőrünket. Jótanácsok következnek.
2023.1.16. 13
Nomination, a kreatív ékszermárka
Firenzében 1987-ben születtek meg a Nomination ékszerek...
2022.11.30.
Kézápolási kisokos
„Ha kíváncsi vagy egy nő valódi korára, nézd meg a kezét!“ Hangzik az ismert mondás, és az állítás egyáltalán nem áll messze az igazságtól.
2022.11.24. 2