A bogáncsvirág hazája
Skócia -- ködborított völgyek, fantasztikus színek, erdők, lápok mélyén rejtőző mesebeli manók és tündérek, csodás melódiákat zümmögő dudák…
Skócia, mondjuk, s becsukott szempilláink mögött feltűnnek a ködborított völgyekben legelésző birkák és szarvasmarhák csoportjai, „Mary Queen of Scotch” azaz Skóciai Stuart Mária – halljuk, és fülünkben felhangzik a „pibroch”, a dudák siránkozó-zümmögő panaszos éneke.
Ebben az országban, az óceáni klíma miatt sok a csapadék, ami kedvez a rétek, lápok kialakulásának különösen a Felföldön. És a réteken, lápokon, de a városi kertekben is megtalálható Skócia jelképe, a bogáncsvirág.
Hát, ide indulok én, hogy megismerkedjem ezzel a gyönyörű országgal, és hogy önkéntesként dolgozzam, a Skót Költők Könyvtárában. Az edinburghi reptéren, az egyik könyvtáros, Penny és a férje vár. Egy finom ebéd után, amiről még ma sem tudom pontosan mi is volt, elvisznek a város másik végébe, egy csendes utcába, ahol Jean az 5W edinburghi csoportvezetője él, s aki szállást ad nekem 3 hétre!Késő délután van, mire Jean-hoz érünk, így a városnézés másnapra marad.
Másnap reggel ragyogó napsütéssel ébreszt. Gyalog indulunk útnak, s Jean elkalauzol leendő munkahelyemre. A könyvtár az óváros kellős-közepén, egy sikátorban van, s vasárnap lévén, zárva. A csendes utcát ódon házak szegélyezik, senki meg nem mondaná, hogy mögöttük modern épületek -- mint a könyvtár is --, rejtőznek. A csupa fa könyvtárépületet, ami 90%-ban természetes fényt kap, Malcolm Fraser tervezte.
Edinburgh, amúgy, vulkáni eredetű kőzetekből álló dombok oldalához tapad. A legelső, ami az utazónak szembe tűnik; az Óvárosban lévő hegycsúcson magasodó vár, mely a város szinte minden részéről látható. A történelmi városrész, a vár és a Holyroodhouse Palota között terül el. A várba vezető sétány az esplande, évszázadokon keresztül kivégzések és megcsonkítások színhelye volt. Ma e rossz emlékű helyen tartják a méltán népszerű Military Tattoo-t, a katonai parádét. A vár királyi lakrészében, a Royal Apartments egyik szobájában vajúdott Stuart Mária a későbbi VI Jakabbal, aki Anglia első Stuart-házi királya lett. Érdemes egy pillantást vetnünk a gyönyörű koronázási ékszerekre is – köztük a híres Szent Kő (Stone of Destiny), amely csupán a kilencvenes évek végén került vissza eredeti tulajdonosához, a skótokhoz. Majd a várból kifele menet a 15. században öntött ágyúra a Mons Meg-re, ami korának legnagyobb fegyvere volt.
A történelmi városrész végén magasodik a Holyroodhouse Palota, a királynő hivatalos skóciai rezidenciája mind a mai napig. Őfelsége júniusban és július elején gyakran tartózkodik itt, ekkor sajnos lezárják a nagyközönség elől. Sajnos, én sem tudtam bemenni. Cserébe meglátogattam a St.Giles’ katedrálist, amit egyszerű templomként 1124-53 között építettek és csupán az 1633-as év hozta meg számára a katedrális címet. Monumentális épület, belépvén az embert szinte „megcsapja” a történelem szele. A templomnak van egy csöppnyi kápolnája, a neve: Bogáncsvirág, és itt avatják fel minden évben a Bogáncsvirág-rend lovagjait. A kápolnát belülről gyönyörű tölgyfafaragás díszíti, mintha csipkével lenne borítva az egész. S ennek a csipkének a tetején az angyalok nem a harsonát fújják, hanem a dudát. Hiába, na! Skóciában vagyunk!
Számomra a másik feledhetetlen élmény a királyi jacht, a Britannia látványa. Fenntartását már a királyi család sem tudta finanszírozni, de eladni, vagy -- uram bocsá’ -- átengedni az enyészetnek nem akarták, így turista látványosság lett belőle a kikötőben. Az utolsó hely, ami Edinburgh-ból nagyon a szívemhez nőtt: az Bobby bárja. Érdekessége talán a nevében rejlik: ugyanis egy Bobby nevű kutyáról kapta. Bobby, miután gazdája eltávozott az élők sorából, még 14 évig őrizte a sírját, remélvén, hogy egykori szeretett embere visszatér. De az évek teltek, s Bobby végelgyengülésben kimúlt. Kedves gazdája mellé temették el, róla kapta nevét a bár. Bobby-nak egyébként szobra is van a városban, sőt egy templom is büszkén viseli nevét, ami a mai Edinburgh-ban a hűség jelképévé vált.
Az utolsó két napot is Jean-nal töltöttem Edinburghban, ez alatt szerveztünk egy 5W-s találkozót, egy gyönyörű szálloda még gyönyörűbb éttermében, szendvicseket majszoltunk és tejes teát ittunk. Az elutazásom előtti este, pedig Judy, az 5W egy másik tagja meghívott magához vacsorára. Busszal mentem a város másik végébe, már sötét volt és esett az eső, de a vacsora nagyon finom volt, s Judy a kedvemért még magyar vörösbort is szerzett!
Hozzászólások
Kapcsolódó cikkek
Felföldi kalandok
Az írás szerzője tagja az 5W nemzetközi szervezetnek. Ezúttal a skóciai Felföldről és Loch Ness-ről ír.
2006.2.13.
Mások megismerése izgalmas dolog
Beszélgetés Frances Alexanderrel, a Women Welcome Women World Wide (5W) alapítójával.
2006.1.16.
A legjobb útlevél
Egy nemzetközi nőszervezetet tagjai „cserekirándulókként”, a világot beutazva, ismerkednek meg egymással.
2006.1.9.
A rovat további cikkei
Sótlan és/vagy édes (4)
Vittem magammal egy noteszt, hogy majd abba jegyzetelgetek, pontos útinaplót vezetek, de az idő olyan gyorsan elillant, és annyi minden történt, hogy ott egyetlenegy sort sem tudtam leírni.
2024.11.16.
Takarítani tudni kell! (3)
Az alagsori konyhában vidám társaság gyűlt össze, már reggel fél hétkor jókedvű nevetéstől volt hangos.
2024.9.20.
Astorga (2)
Az egyik legérdekesebb buszos út vezetett Madridból északra, úticélunk, a Kasztília és León tartománybéli Astorga felé.
2024.9.3.
Menjünk önkénteskedni! (1)
Közhelyes megállapítás, de sokszor tapasztalom, hogy a kívánságaink általában valami egészen más módon teljesülnek, mint ahogy azt eredetileg elképzeljük.
2024.8.23.
Milyen nyaraló-típus vagy?
Ez az egyszerű teszt segít megtudni, milyen nyaraló-típus vagy...
2023.7.13.
Az utazás pozitív hatásai: az agyra
Előfordult már, hogy egy külföldi utazásról hazatérve úgy érezted, mintha újjászülettél volna? Ez az agyad növekedésének köszönhető!
2023.7.6.
Las Vegas látnivalói
Van más a kaszinókon kívül? Las Vegas világszerte közismert fényűző kaszinóiról, klubjairól és vad bulijairól...
2023.4.19.