Lustálkodjuk magunkat egészségesre!


  2019.2.19. 11:15

Ismerjük a mondást: a lustaság fél egészség! De mi az igazság mögötte? Utánajártunk!

Felgyorsult élettempónkban az ébrenléti időnk alatt szinte egyfolytában csinálunk valamit. Amikor néha mégis néhány perc szünethez jutunk, nem tudunk mit kezdeni vele. Nyomban lelkiismeretfurdalás tör ránk, hogy nem csinálunk semmi hasznosat. Pedig nemcsak az „édes semmittevés” szófordulat igazolja, hanem számos tény is alátámasztja, hogy a lustálkodásra igenis szüksége van a szervezetnek. Fontos tehát megtanulnunk lelkiismeretfurdalás nélkül pihenni, hogy utána újult erővel vethessük bele magunkat a munkába, tanulásba vagy sportba.


Garfield-szindróma

A legviccesebb szinonimája a semmittevésnek a lustaságáról elhíresült macskát megidéző Garfield-szindróma. Pozitív vonatkozásait vizsgálva azonban a lustaság szót helyesebb a lustálkodás kifejezéssel helyettesíteni, amely a pihenést, kellemes időtöltést és feltöltődést jelképezi, ami szükséges és egészséges. A mindennapi hajsza, az idegfeszítő helyzetek szervezetünkben megemelik az adrenalin, azaz a stresszhormon szintjét. Ez hasznos, ha egy sürgős feladatot elvégzéséhez kell a dopping, de a folyamatosan magas adrenalin szint megbetegít. Ha testünk-lelkünk számára biztosítjuk a nyugalmat, azzal elősegítjük a regenerálódást, megújulást és így hosszú távon frissek, energikusak maradunk, egyszóval: egészségesek.

Télen lelassulunk

A hideg idő, a rövid nappalok elérkezésével a természet nyugovóra tér, és bár az emberi szervezet képtelen olyan mértékben leállítani az anyagcseréjét, mint azt a téli álmot alvó állatok teszik, mégis, a hideg a mi számunkra is kihívást jelent. Lassul az anyagcserénk tempója, a hideg és a fényhiány következtében az aktivitásunk is csökken, sokkal jobban szeretünk a melegben lustálkodni, mint kint, a hideg, friss levegőn mozogni. A pihenés, az elegendő alvás javítja az anyagcserét, erősíti az immunrendszert, míg a kialvatlanság, a stressz, a túlpörgetett életmód, a rendszertelenség rontja, lassítja.


Lustálkodjunk szorgalmasan!

Aki tehát gyakran lustálkodik, az ellenállóbb a betegségekkel szemben, a semmittevéssel feltöltődnek energia raktáraink, kisimulnak az idegeink, regenerálódik a szervezetünk. Persze ezeket a folyamatokat is lehet még fokozni, úgy, hogy közben zavartalanul pihenünk. Töltsünk néhány napot, vagy legalább néhány órát egy Danubius Spa-ban: szaunázzunk, lazítsunk egy termálmedencében vagy a pezsgőfürdőben. Egy relaxáló masszázs nemcsak az ellazulást segíti elő, hanem a fáradt izmokat, merev ízületeket is felfrissíti. A sárvári, büki, hévízi és margitszigeti termálvizek, a hévízi tőzeg és iszap világszerte elismert jótékony hatásait érdemes kiaknáznunk, hogy a pihenéssel töltött idő még hasznosabb legyen!



Hozzászólások

@


A rovat további cikkei

Készülhetünk a nyárra

Trópusi úti célok a tökéletes nyárhoz 2024-ben!

2024.3.11.   


Milyen nyaraló-típus vagy?

Ez az egyszerű teszt segít megtudni, milyen nyaraló-típus vagy...

2023.7.13.   


Az utazás pozitív hatásai: az agyra

Előfordult már, hogy egy külföldi utazásról hazatérve úgy érezted, mintha újjászülettél volna? Ez az agyad növekedésének köszönhető!

2023.7.6.   


Las Vegas látnivalói

PR-cikk

Van más a kaszinókon kívül? Las Vegas világszerte közismert fényűző kaszinóiról, klubjairól és vad bulijairól...

2023.4.19.   


Téli autózás – tippek hölgyeknek

A téli autózás, autóvezetés nagy odafigyelést igényel. Másként viselkedik gépkocsink...

2023.2.22.   


Egyiptomi kövek

Nagy Csivre Katalin

A kő az emlékek hallgatag őre. Talán egyszer vallanak majd nekünk. Talán soha...

2022.7.10.   


Utazzunk Costa Ricába!

PR-cikk

Bármi is legyen az úti célunk, fontos, hogy gyorsan és kényelmesen tudjunk utazni.

2022.7.1.   


Tíz legjobb dolog Monte Carlóban

Ha Monte Carlo neve elhangzik, szinte mindenkinek ugyanaz jut az eszébe. Nézzük csak!

2022.5.23.   


Dézsafürdős szállások

Miért jelenthet az egész családnak hatalmas örömet, ha egy olyan pihenő helyet választ, ahol dézsafürdő is van?

2020.6.13.   


Hogyan éljük meg a világjárványt 5.

Ankétunk újabb részében ketten válaszolják meg a kérdésünket. (Magyarország, Olaszország)

2020.4.7.   


Hogyan éljük meg a világjárványt? 4.

Folytatjuk ankétunkat a koronavírusjárvány-érintette országok magyarjaival. (Vajdaság, Erdély)

2020.4.2.   


Hogyan éljük meg a világjárványt? 3.

Azokat kérdeztük, akik külföldön tartózkodnak vagy dolgoznak, arról, mit tapasztalnak? (Egyesült Államok, Texas, Houston)

2020.3.31.