Háztűznéző
Brúnó mellkasa szélesre tágult a büszkeségtől, mikor fia az oltár elé lépett. Remélte, hogy Gáspár „holtomiglan-holtodiglanja” tartósabb lesz, mint az övé volt.
Eleven emlékek cikáztak az agyában. Igen, húsz évvel ezelőtt ő is úgy gondolta, egy életre szól. És mi lett belől? Egy tékozló fiú ámokfutása.
Lopva pillantott fia leendő anyósa felé: „Micsoda csinos nő, talán lehetne kezdeni vele valamit…” Majd elszégyellte magát: még itt a templomban sem hagyta el az az átkozott vadászösztön. De milyen vadász ő -- hiszen egymaga áll itt?! Hálójából sorra kiengedte zsákmányait, vagy olykor azok maguk szabadultak.
Pedig gyermekkorától fegyelmezi magát. Nyolcévesen még lesöpörte a sakkfigurákat az asztalról, ha nagyapja győzelemre állt. Mire tizenkettő lett, kezet nyújtott a győztesnek. Nem csak a győzelmeket, de a vereségeket is igyekezett kamatoztatni. És tudását átadni fiainak is. Sőt, mikor Gáspár 18 lett, egy füzetet is kapott a villanygitár mellé: Egy vadász naplója címmel. Teleírva Brúnó átélt – nem időrendbe állított – történeteivel, „vadászataival”. Azok végén – a vadonnál maradva – a Dr. Bubo-rajzfilmek mintájára voltak leszűrve a tanulságok…
1. naplóbejegyzés: Háztűznéző
Brúnót először hívta el barátnője a szüleihez. Nem izgult, Klaudia szereti, és valószínűleg annak szülei előtt is jó fogásnak számít majd. Jóképű, diplomáján alig száradt meg a tinta, és már állása is van.
A leendő „mama” kitett magáért, szép terítés, háromfogásos ebéd, majd előkerült a leendő „papa” büszkesége, a saját szőlőjéből saját maga által készített „mennyei” bor.
Brúnó a desszert után felállt.
– Kimegyek az erkélyre rágyújtani – mondta. Tudta, ezzel nem szerez jó pontot, hisz Klaudia szülei nem dohányoznak, sőt, kimondottan ellenszenvvel viseltetnek a bagósok iránt. Erre a lány jó előre felkészítette őt. De láss csodát, a „mama” perdül egyet, és már ott is van az asztalon a hamutartó.
-- Ugyan, dehogy mész, itt is nyugodtan cigizhetsz! – bátorította. Brúnó Klaudiára nézett, annak szeme diadalmasan ragyogott. De nem tágított, ragaszkodott az erkélyhez, ahová a papa is elkísérte. Nem rágyújtani, csak hogy ne ácsorogjon egyedül az erkélyen.
Az erkélyről látszódott a birtok -- nevezhetjük annak, hiszen a szocializmus haldokló éveiben egy húszhektáros telek a városban maga volt a birodalom. A kertben serény munka folyt, két jóvágású fiatalember dolgozott, az egyik éppen ásott, a másik talicskán hordta a gazt.
– Kik ezek, munkásokat fogadott fel a kerti munkákhoz? – kérdezte Brúnó a „papát”.
-- Dehogyis! Ők az idősebb lányaim férjei, a „vejkók”. Áldott rendes fiúk – hangzott a válasz.
Brúnó a cigi után visszament az asztalhoz, ahol már várta az újabb sütemény. Az ablakból tovább figyelte a „munkásokat”, majd ismét a terülj, terül asztalkámra nézett. „Vajon azok is itt és így kezdték!?” – motyogta halkan, szinte csak önmagának.
1. tanulság: „Ha fénnyel kápráztatják a szemed, nézz körül a homályban is, lehet, hogy többet látsz majd!”
(Folyt. köv.)
Hozzászólások
Kapcsolódó cikkek
Mi történt volna, ha...?
„Mi történt volna akkor, ha...?” Az élet szinte minden területén megfogalmazódik ez a kérdés.
2008.6.25.
Szeretet és bosszú
Júlia és Brúnó munkahelyi párkapcsolata zavartalan volt, annak ellenére, hogy volt egy „dupla szépséghibája”.
2008.4.10.
Beszéd vagy hallgatás
Gimnazista korában Brúnó irigykedett azon társaira, akik oly könnyedén az ujjuk köré csavarták a lányokat.
2008.2.4.
Dupla vagy semmi?!
„Én nem szeretem a felmelegített levest. Ami egyszer jó volt, ugyanaz megismételhetetlen”…
2007.12.12.
A rovat további cikkei
Az első mellékút
A munkahelyi kávézások, ebédek melletti tereferék során számos tabunak számító téma előkerül.
2007.9.16.
Szerelmi sokszög
Bár Brúnó biztos volt abban, hogy az Angelikával való kapcsolata örökre élete legszebb szerelmi emléke marad, a szakítás mégsem volt gyötrelmes.
2007.5.30. 2
Gellérthegy – Bálint-napra
Brúnó és Zsófi kapcsolata „tiltott gyümölcs” volt, mindketten tudták, ha folytatják, előbb-utóbb elveszti édes ízét…
2007.2.14.