Benyák Zoltán: Az idő bolondjai


Bíró Szabolcs  2013.10.10. 2:58

Egy különleges regény a megfoghatatlan időről...

A tatabányai Benyák Zoltán sokoldalú regényíró: írt már a purgatóriumban játszódó thrillert (Veszett lelkek városa), sci-fi opuszt (Kvartett), alternatív történelmi regényt (A háború gyermeke) és zseniális mágikus realista prózát a sorsról és az isteni szikráról (Ars Fatalis). Különleges alkotó ő, akit nem lehet egyetlen zsánerbe sorolni, és aki sosem ismétli önmagát. Az ő művei közt hiába keresnénk folytatásokat, hiszen minden könyvével újabb és újabb különleges témát próbál megfogni, melyhez mindig újabb és újabb elbeszélői stílusra, műfajra van szüksége. Legújabb könyvében a megfoghatatlant igyekezett megragadni: az időről írt hihetetlenül jó regényt.

Szent Kron nyugalmas sziget az óceánban, távol a partoktól, távol a száguldó világtól. Egyszerű emberek lakják, bár néhányukat nem lehet hétköznapinak nevezni. Mimi Lafarge, a fiatal lány kegyetlen betegségének köszönhetően egy sebesen öregedő testbe zárva kénytelen élni. Manfred, a sziget furcsa idegene olyan titkok tudója, melyek a történelem előtti korokba nyúlnak vissza. Tac Lachensky, a sziget egyetlen órásmestere múltjában számos olyan nap van, amiről nem szívesen beszél. Egy egyszerű napon különös szemű jövevény érkezik a szigetre, és a világ kizökken a menetéből. Az öröklét ígéretének árnyékában a szigetnek és minden lakójának el kell gondolkoznia a halandóságán, és fel kell fednie igazi arcát. Szeptember tizenhetedikén megáll az idő, és attól kezdve semmi sem ugyanolyan, mint azelőtt volt…

A szerző elbeszélői stílusa rendkívül kreatív. Amellett, hogy egyszerre három egyenrangú főszereplőt mozgat – egymástól látszólag teljesen függetlenül –, és minden fontos karakterének komoly múltat, valódi személyiséget és igazi mozgatórugókat teremt, arra is figyel, hogy ne csak az ő szemükön keresztül lássuk ezt a furcsán kifordított, mégis hátborzongatóan ismerős világot.

Külön kedvenceim a regényben a cselekmény folyását megakasztó kis novellák, melyek afféle történetek a történetben: ezek szereplői olyan különös figurák, akik csupán a kis külön történeteikben szerepelnek, később nem igazán köszönnek vissza a lapokon. Akár önmagukban is élvezhető történetek ezek, melyek még kerekebbé teszik a regényt, még élőbbé Szent Kron szigetét, és még izgalmasabbá az idő megállásának történetét. Személyes kedvencem közülük annak a férfinek a története, aki az emlékeit befőttesüvegekbe zárva tartja, és ha újra akarja élni valamelyik régi szép pillanatát, hát kinyit egy befőttet (egy ’79-es Rolling Stones koncertből például már csak fél órája maradt). De említhetném akár az élvezeteket hajszoló pap, vagy épp a zenész meséjét is…

Az idő bolondjai egy különleges, nagy gonddal és páratlan kreativitással megírt mágikus realista regény, mely egyben az elmúlás könyve is. Egyszerre tekint előre és vissza, próbál értelmet és érzelmet találni az időben – megkapaszkodni és elengedni. Benyák Zoltán regénye olyan mély nyomot hagy az olvasóban, akárcsak a sziget lakóiban a visszafordíthatatlan szeptember tizenhetedikei események. Megkockáztatom, hogy Az idő bolondjai (a tavalyi Ars Fatalisszal párban) a kortárs magyar regényirodalom egyik legkiemelkedőbb teljesítménye. Aki nem hiszi, járjon utána!



Hozzászólások

@


Kapcsolódó cikkek

Háborús regény – puskaropogás nélkül

Szilvási Krisztián

Igazi kihívás Benyák Zoltán regényének tartalmáról úgy írni, hogy elkerüljük a következetes cselekményszál fordulatainak leleplezését.

2013.4.3.   


Benyák Zoltán: Ars Fatalis

Szilvási Krisztián

Összetettségében pöffeszkedik a világunk. Egyszerre irányítják Felsőbb Hatalmak (Isten vagy akárki/akármi); logikusnak tűnő Törvényszerűségek...

2012.11.20.   


„A fiúkat csak az anyjuk érti meg igazán”

Sebők Zsófia

Beszélgetés Benyák Zoltán regényíróval, A háború gyermeke szerzőjével

2012.8.20.   

A rovat további cikkei

A rendteremtés művészete

Huszár Ágnes

Nézzük csak, mit ajánl a témában a szakértő Marie Kondo a Tiszta öröm című könyvében!

2019.1.30.    16


Szlovákul szeretni

Huszár Ágnes

A rendkívül megkapó, egyszerűségében nagyszerű könyvborítón már akkor megakadt a szemem, amikor a kiadó még a megjelenés előtt a világhálón hirdette Durica Katarina legújabb regényét.

2016.6.10.    27


Hétköznapi hőseink

Tompa Orsolya

„Mindenkinek szüksége van egy képzelt világra, ami segít a nehéz időkben.” (Olvasmányélmény)

2016.4.13.    5


Mosolyogni tessék!

Fekete Krisztina

Avagy mindaz, amit Janikovszky Évától tanultam...

2015.4.1.  1    56


Mitől lesz isten az ember?

Póda Csanád

Recenzió a Pesti Magyar Színház Frankenstein című előadásáról.

2015.3.3.    24


Swing – az új magyar sikerfilm

Kiss Adrienn Éva

A legújabb magyar gyártású vígjáték három különböző generációjú nő történetét dolgozza fel.

2015.1.21.    10


És a hegyek visszhangozzák

Pénzes Tímea

A kabuli születésű író és orvos világsikerű regényeiért (Papírsárkányok, Ezeregy tündöklő nap) számos olvasó rajong.

2014.11.6.    5


Erlend Loe: Fvonk

Pénzes Tímea

Egy viszonylag vékony kötet, amely főként kétszemélyes párbeszédekből áll. Két férfi párbeszédéből. (Könyvrecenzió)

2014.9.16.   


100 magyar baka

Szilvási Krisztián

Már 100 év is eltelt azóta. Többségében békében, legalábbis az első világháborúhoz mérten, viszonylagos békében.

2014.8.14.