Tíz idézet Ljudmila Ulickajától
Idén töltötte be 73. életévét Ljudmila Ulickaja, Moszkva híres kortárs írónője.
Az orosz származású Ljudmila Jevgenyjevna Ulickaja a baskíriai Davlekanovoban látta meg a napvilágot 1943. február 21-én. Egyéves korában Moszkvába költöztek, napjait azóta is az orosz fővárosban éli. Az írónőt mindig is vonzotta a tudomány (édesanyja biokémius volt), így egyetemi évei alatt genetikát tanult a Moszkvai Állami Egyetemen, majd a Moszkvai Genetikai Intézet kutatója lett. 1970-ben azonban elbocsátották, és nem is tért vissza a pályájára. Az évek során azonban számos művet, könyvet, verset írt, melyben megjelenik természettudományos szemlélete. Első elbeszéléskötete 1983-ban jelent meg, az átütő sikert azonban 1995-ben Franciaországban aratta Szonyecska című kisregényével, hazájában azonban sokáig csak elutasítást kapott.
Számos díjat tudhat magáénak, szám szerint 16-ot, többek közt a Medici-díjat (1996), Az Év Könyve díjat (2004), az Olimpia Nemzeti Díjat (2004), melyet az orosz nők sikereinek elismerésére hoztak létre. Műveinek legfőbb eleme, érdeme, hogy a magánember, a magánélet témáit veszi alapul. Az Európában is nagy népszerűségnek örvendő írónő regényeit több mint 30 nyelvre fordították le.
Íme, tíz idézet Ljudmila Ulickajától:
„Nem a közösségi életre vonatkozó lózungoktól jó a világ, hanem a személyestől. Az egyéni jóságtól, erkölcsösségtől, tisztességtől. A közösségi ember felelőtlen, a magánember viszont felelősséggel viseltetik az iránt, amit csinál. Ez ilyen egyszerű.”
„A háromtagú barátság, mint bármely háromszög, nem egyszerű dolog. Mindenféle akadályok és csábítások merülnek fel: féltékenység, irigykedés, amelyek időnként apró, sőt megbocsátható aljasságokká, de mégiscsak aljasságokká fajulnak.”
„Minden ember meghatározott feladatokat kap, amelyeket feltétlenül meg kell oldania, és a felsőbb hatalmak, az angyalok és egyebek, meg egyidejűleg az itteni, földi mesterek is segítenek e feladatok megoldásában.”
„Ha leveleket ír az ember, nem érzi magát magányosnak. Ráadásul még arra is van remény, hogy válasz érkezik.”
„Az irodalom a legeslegjobb, ami az emberiség tulajdona. A költészet az irodalom lelke, a legmagasabb rendű koncentrációja mindannak a nagyszerű dolognak, ami csak a világban és az emberben létezik. A lélek egyetlen tápláléka.”
„A zene, amikor kikerül a zenész keze alól, csak egy pillanatig létezik, addig, amíg el nem halnak, el nem ülnek a térben a hanghullámok. A zene pillanatnyisága azonban csak a visszája az örökkévalóságnak.”
„Mi haszna van, ha tudjuk, hogyan működik a villanykörte, mitől repül a repülő és mi az az anyagcsere, ha egyszer a gyereknek képtelenek vagyunk elmagyarázni, miért ne lapátolja a tejbegrízt egyszerre nyolc lábával.”
„Minden nép egyenlő (...), és rossz népek nincsenek, minden népnek megvannak a maga hősei és a maga gonosztevői, sőt népellenségei is…”
„A jó könyv elvégzi a feladatát még akkor is, ha nincs, aki elolvassa.”
„Lehet, hogy a világot megválthatja a szépség vagy az igazság (...), de a félelem akkor is mindennél erősebb, a félelem mindent megöl, a szépséget is még embrionális állapotában, a szépségesnek, a bölcsnek, az örökkévalónak minden csíráját.”
Hozzászólások
Kapcsolódó cikkek
Tíz idézet Buddhától
A mai napig milliók követik Buddha tanításait, idézetei pedig nem csak a buddhisták számára jelenthetnek útmutatót.
2024.9.17. 1
Tíz idézet Agatha Christie-től
A világhírű krimi írónő olyan mesterműveket alkotott, melyek a mai napig emberek millióit bírják olvasásra.
2024.8.23. 52
Tíz idézet Kaffka Margittól
A magyar irodalom egyik legjelentősebb írónőjét, Kaffka Margitot Ady Endre (méltán) nevezte a „nagyon-nagy író-asszonynak”.
2016.6.1. 14
Tíz idézet a családról
Számtalan mondás és idézet létezik a családról. Most ezeket gyűjtöttük csokorba.
2015.6.8. 1 1
A rovat további cikkei
Rivalizálás a munkahelyen
Egy munkahely sajnos nem mindig csak arról szól, hogy a munkatársakkal közösen elvégezzük a ránk bízott feladatokat, és egy csapatként érjük el a kitűzött célokat.
2024.10.22.
Megfogadott tanácsok
Adjunk? Ne adjunk? Megfogadjuk? Ne fogadjuk? Mit tegyünk mások tanácsaival?
2024.8.8.
3+1 tipp, hogy megúszd a nyaralást
...betegség nélkül. Természetes megoldások, melyek kihúznak a bajból.
2024.7.14.
Erős nő a 21. században
Mit jelent erős nőnek lenni a 21. században? Erős nőnek lenni olyan jellemző, amely messze túlmutat egy egyszerű meghatározáson.
2024.5.26.
Tíz idézet nőkről – nőktől
Tíz idézetes sorozatunk következő része. Ezúttal a nőnap alkalmából.
2023.11.22. 34