A makrobiotikus étrend
Sorozatunkban az egyénre szabott diétákkal foglalkozunk. Ezek közé tartozik a makrobiotikus étrend és a böjt is.
A makrobiotika, mint étrend, előírás szerinti betartása az alapanyagok beszerzési nehézségei miatt eléggé korlátozottak. A böjt pedig aktivizálja a szervezet méregtelenítő mechanizmusait.
A módszer sajátossága a nagyon kifinomult elkészítési mód. Minden eljárással a természetes állapotot kell megőrizni, figyelembe kell venni az ételek jin-jang tulajdonságait, és egyeztetni kell a diétázó egyén jin-jang tulajdonságaival. Külön méregtelenítő kúrára a makrobiotika mellett nincs szükség. A felügyelő orvosnak jártasnak kell lennie a hagyományos keleti diagnosztikában.
A makrobiotikus étrend összetevői százalékos mennyiségben:
gabonafélék 10%
zöldségfélék 30%
leves 10%
állati eredetű étel 30%
salátafélék, gyümölcs 15%
desszert 5%
A böjt
A hagyományos értelemben vett böjt vallási szokás. A húsvéti és az ádventi böjt generációkon át fennmaradt, és egyiknek sem volt elsőrendű célja az egészség helyreállítása. Természetesen tudtunkon kívül ez a fajta böjt is aktivizálja a szervezet méregtelenítő mechanizmusait. Ennek orvosilag továbbfejlesztett változata a gyógyböjt.
Miért van szükség gyógyböjtre? Nemcsak testi egészségünk miatt. Minden ember arra hivatott, hogy életében saját lénye kiteljesedjen. Korunkban sajnos ezt a kiteljesedést rengeteg gát akadályozza. Gát veszi körül a növekvő gyermeket, így felnőtt korában szintén beáll abba a sorba amit nevelése alatt „sugalltak“ neki, és amit tőle a társadalom és környezete elvár.
Így saját lényétől messze eltávolodva akár súlyos ellentmondásokba is keveredhet önmagával, ez pedig akadályozza a testi és a lelki fejlődését. A változásokra eleinte kis jelek figyelmeztetik az embert. S ha nem változtat, majd ezek a jelek erőteljesebben nyilvánulnak meg, később pedig betegségtünetek vagy súlyos betegségek késztetik őt a saját én kibontakozására.
Ebből következik hogy, ha okulunk a kevésbé agresszív jelekből, elkerülhetjük a súlyosabb jeleket, betegségeket. Az egészséges ember törekszik élete kiteljesedésére, figyeli az apró információkat, melyeket a test közvetít, tudatosítja érzéseit, képes olyan terheket vállalni, melyek próbára teszik erejét. A böjt egy ilyen kihívás.
(Következik az orvosilag legtökéletesebben megalkotott böjt a Buchinger-Lutzner-féle gyógyböjt)
Hozzászólások
Kapcsolódó cikkek
Jin-jang diéta
Az egészséges élet egyik alapköve az egészséges táplálkozás. A diétákat felsoroló sorozatunk utolsó része a jin-jang diétával foglalkozik.
2005.6.7.
A Mayr-kúra
Megalkotója F.X. Mayr osztrák orvos volt. A kúra célja az emésztőrendszer tehermentesítése, és a szervezet salaktalanítása.
2004.11.30. 1
Az Airola-féle léböjt
A kúra alapja a kizárólagos folyadékbevitel. A préselt levek energiatartalma magas, mégis mobilizálják a fölösleges zsír- és fehérjeforrásokat.
2004.10.3.
A Breuss-kúra
A Breuss-kúra egy speciális gyógyböjt, mely kizárólag gyógyteák és zöldséglevek fogyasztásából áll.
2004.9.3. 2
A Gerson-diéta
„Azt, amit egy nemzedék az emberi tudás csúcsteljesítményeként tisztel, gyakran botorságnak tűnik a következő nemzedék szemében
2004.8.6. 1 20
A rovat további cikkei
Tippek a fokozatos változtatáshoz
Megvonás helyett jutalmazás: legyen szó fogyásról, mozgásról, egészségről, érd el a céljaid úgy, hogy közben még jól is érzed magad!
2025.1.12.
Pszichológiai segítség
Az élet olykor nehézségekkel és érzelmi kihívásokkal állít szembe, amelyek megoldásához külső segítségre lehet szükség. Mikor érdemes pszichológushoz fordulni, hogyan választhatjuk ki a számunkra megfelelő szakembert?
2025.1.10.
Őrizzük meg ízületeink egészségét!
A szakértő tippjei arró, hogyan őrizzük meg ízületeink egészségét télen is.
2025.1.2.
Új év, új szokások
Legyen az egészséges és józan önszeretet és az öngondoskodás az újévi fogadalmunk!
2025.1.1.
Nők és a fizikoterápia
3 dolog, amivel a nők a leggyakrabban fizikoterápiára járnak, ami az egyik leggyakrabban alkalmazott módszer a mozgásszervi problémák enyhítésére. Különösen a nők körében népszerű.
2024.12.11.