Betegségmegelőzés (5)


Dr. Tóth Erzsébet orvos  2010.6.2. 5:09

Milyen is az amikor a méregegyensúly felbomlik?

Belső mérgek

Ha túlsúlyosak vagyunk, mozgásszegény az életmódunk, étkezésünk rendszertelen, idegrenszerünk kiegyensúlyozatlan, folyadékfogyasztásunk alacsony, alvásunk nem megfelelő, biztosak lehetünk benne, hogy az úgynevezett mérgezés állapotában vagyunk. Gyanakodhatunk a következő tüneteknél is: székrekedés, hasmenés, erős szagú izzadás vagy vizelet, szájszag, rossz lehelet, lepedékes, duzzadt nyelv, ínysorvadás, gyorsan romló fogak, felfúvódás, étkezés utáni fáradtság. Ennél az állapotnál a méreganyagok, melyek, mint említettem, főleg az emésztőrendszerben keletkeznek, egyenesen a májat célozzák meg.

Az emésztőrendszer visszérhálózata, mely a tápanyagokat és a méreganyagokat is szállítja, egyenesen a májba vezet. A máj az az elsődleges szerv, mely kiválasztja, átalakítja, semlegesíti azokat az anyagokat, melyek az emésztés folyamán keletkeztek.

Laborvizsgálatokkal legegyszerűbben a zsírok anyagcseréjét tudjuk megfigyelni. Ha táplálékunkban túl sok a zsír, a máj nem képes ezeket rögtön átalakítani, ezért nemcsak emelkedik a vér zsírtartalma, hanem zsírosodik a máj is. A máj mindenképp eleget akar tenni annak a feladatának, hogy a vérből a zsírt feldolgozza. A fel nem dolgozott zsírtömeget részben a saját sajtjeiben raktározza el. Így keletkezik a zsírmáj.

Azokat a méreganyagokat, melyeket a máj nem tudott átalaktítani olyan formára, hogy a kiválasztó rendszer kilökje a külvilágba, azok a méreganyagok a szervezet raktáraiban rakódnak le.

Legfőbb kiválasztó szervünk a vese. Ezért fontos, hogy sok jó minőségű folyadékot igyunk, ezzel segítsük a vese munkáját. A vesének segítségére vannak más szervek is a kikválasztásban, ilyen a bőr -- gondoljunk csak az izzadásra. Hasonlóan segít a tüdő, vannak anyagok, melyek légzéssel távoznak a szervezetünkből. A megfelelően működő emésztőrendszer is fontos része a kiválasztásnak.

A legnyagyobb raktározóhely a kőtőszövet. Ide tartoznak a csontok, ízületek, inak, izmok, zsírszövet, bőr, belső szervek váza és még sorolhatnám. Ez a magyarázata annak, hogy az idősebb embereknek fájnak az ízületeik, hátgerincük, csontjaik, bőrük veszít víztartalmából. Amennyiben érezzük magunkon az elsalakosodást vagy másképp a méreganyagok felhalmozódásának tünetét, van néhány módszer, melyek segítségével megállapíthatjuk ezek mértékét. Ezekről az elkövetkezőkben részeletesen írok majd.

Addig is ajánlanám otthon elvégezni az úgynevezett máktesztet. Normál ürítés esetében a mák elfogyasztását követően a székletben 24 órán belül fel kell fedezni a mákszemeket.

Ezenkívul gondoljanak arra, hogy a has mérete elsősorban a belek tágasságától függ, és nem a zsír vastagságától a hasfalban. Ajánlom, hogy szabaduljanak meg minden szoros ruhadarabtól, övtől, sokszor ezek a felesleges dolgok gátolják jó közérzetünket. Gyakorolják a hasi légzést a nap minden szakában. A has mozgása a légzéskor a rekeszizom jó működését jelzi. Ha belégzéskor elődomborodik ez azt jelenti, hogy a hasi légzést semmi nem akadályozza. Javítja a közérzetet, energizál, segíti az emésztést, csökkenti az idegi feszültséget.

(Folytatjuk)



Hozzászólások

@


Kapcsolódó cikkek

Betegségmegelőzés (4)

Dr. Tóth Erzsébet orvos

A kívülről bevitt mérgező anyagok mellett számolnunk kell a belső méreganyagokkal is...

2010.5.28.   


Betegségmegelőzés (3)

Dr. Tóth Erzsébet orvos

A kívülről bevitt mérgező anyagok mellett számolnunk kell az úgynevezett belső méreganyagokkal is...

2010.5.13.    1


Betegségmegelőzés (2)

Dr. Tóth Erzsébet orvos

Nézzünk szét először a külső méreganyagok tengerében!

2010.4.28.    1


Betegségmegelőzés (1)

Dr. Tóth Erzsébet orvos

Egészséges életmód, természetes gyógymódok, modern orvoslás.

2010.4.12.    12

A rovat további cikkei

Nők és a fizikoterápia

PR-cikk

3 dolog, amivel a nők a leggyakrabban fizikoterápiára járnak, ami az egyik leggyakrabban alkalmazott módszer a mozgásszervi problémák enyhítésére. Különösen a nők körében népszerű.

2024.12.11.   


Miért ferdül el a gerincünk?

PR-cikk

Miért alakul ki a gerincferdülés, és mit tehetünk ellene?

2024.11.21.   


Házi praktikák

Rajczi Viktória

Immunerősítésre és a meghűléses betegségek lerövidítésére.

2024.11.10.    22


Ne pánikoljunk!

Dr. Horváth Mária okleveles ápolónő

Pánikban a viselkedési normákat felülírja a túlélési ösztön, az ember, magatartása teljesen megváltozik. Sokan a hisztériához hasonlítják.

2024.8.21.   


Allergia és természetgyógyászat

Dr. Tóth Erzsébet orvos

Minden allergiás reakció az immunrendszer védekező mechanizmusainak túlzott megnyilvánulása.

2024.7.31.    5


Fogamzásgátlás: pro és kontra

Dr. Horváth Mária okleveles ápolónő

Egy nő két dolog miatt képes mindenre: hogy legyen gyermeke, vagy, hogy ne.

2024.7.15.   


Ekcéma, a gyerekkor bőrbetegsége

Dr. Horváth Mária okleveles ápolónő

A kisgyemekes anyukák gyakori témája, hogy a gyermekük ekcémás.

2024.4.10.   


A számítógéphasználat ártalmai

PR-cikk

Betegségek és sérülések, amelyeket a számítógép intenzív használata okozhat. A számítógép rendszeres, napi több órás használata számos betegség kialakulásához vezethet...

2024.3.1.