Emésztőrendszeri betegségek (6)


Dr. Tóth Erzsébet orvos  2012.3.9. 6:26

Egészségügyi sorozatunk ezúttal a hasmenés okaival, kezelési módjaival foglalkozik.

A hasmenés önmagában véve nem betegség, hanem egy tünet, mely többféle betegségre, vagy a szervezetet ért negatív hatásra visszavezethető. A hasmenés kiváltó okai lehetnek gyulladásos panaszok, allergiás reakció különböző ételekre, bélfertőzés, heveny bélhurut, máj- és hasnyálmirigy-zavarok. Hasi műtétek után szintén gyakran jelentkezik hasmenés. Általában érvényes, hogy ha nem ügyelünk emésztőszerveink karbantartására, akkor gyulladásos, enzimhiányos állapotok léphetnek fel, melyek a szervezet elsavasodásához és emésztőrendszeri bántalmakhoz vezetnek. Köztudott, hogy a stressz is nagyon rossz hatással van a vegetatív idegrendszerre, mely a gyomor és bélműködést irányítja. Ilyenkor, a kezdeti emésztési zavarok után, mint a székrekedés és a hasmenés, gyulladások keletkezhetnek a gyomorban vagy a bélben, amire a szervezet hasi görcsökkel hívja fel a figyelmünket.

Tapasztalataim szerint a heveny hasmenés leggyakoribb oka valamilyen fertőzés vagy diétás hiba. A fertőzés leggyakrabban vírusos eredetű. A hasmenést okozó vírusok nagyon gyorsan elszaporodnak, sok esetben néhány órával a fertőzést követően jelentkezik a hasmenés gyakran hányás és magas láz kíséretében. A hányás és hasmenés gyakran magától megszűnik, majd diétás megszorítások segítségével helyre áll a normális emésztés. A hányásos állapot alatt felesleges bármilyen ételt vagy italt magunkhoz venni, a száj vízzel való öblögetésével segíthetünk magunkon. Amennyiben csupán hasmenéssel állunk szemben célszerű az ásványvíz, almalé, gyulladásgátló tea kanalankénti fogyasztása. Ebben az állapotban bármennyire is éhesek és szomjasak vagyunk, folyadékot csak kanalanként fogyaszthatunk, mert amint a folyadék az emésztőrendszerbe jut, azonnal hasmenés formájában távozik is, anélkül hogy bármennyi is felszívódott volna belőle. A hasmenést baktériumok is okozhatják, ezek általában súlyosabb kimenetelűek és a páciens bacilushordozóvá is válhat. Az ilyen fertőzés a romlott étel elfogyasztása után egy-két vagy több nappal jelentkezik. Mindenképp forduljunk orvoshoz, ha a széklet zöldes színezetű vagy vért is tartalmaz. Itt is megjelenhet a láz és a hányás.

A baktérium okozta hasmenés mindig orvosi kezelést igényel, sőt gyakran a családtagokat is vizsgálni kell, hogy nem fertőződtek-e meg. A hasmenés alatt csupán folyadékot, kanalankét és szopogatva vehetünk magunkhoz, ásványvíz, almalé, később grapefruitlé, kamilla- apróbojtorján-, áfonyatea formájában. Pár nap múlva ehetünk sós vízben főtt rizst, héjában főtt krumplit, több napos kenyeret vagy nem édes péksüteményt, almát, banánt, sárgarépalevet, reszelt sárgarépát, majd fokozatosan állapotunk javulásával térhetünk vissza megszokott étrendünkhöz. A diétás hiba következtében megjelenő hasmenéskor, mikor túl sok ételt, esetleg egyszerre túl nagy mennyiséget vettünk magunkhoz, a szigorú koplalás a legmegfelelőbb gyógyír.

A hasmenés során nagy mennyiségű víz és ásványi anyag távozik a szervezetből. Ez főleg az idősek és a kicsi gyerekek számára veszélyes, mert az ő szervezetük könnyebben legyengül, kiszáradhat. Kiszáradásra hajlamos egyéneknél jó hatású a gyógyszertárakban kapható úgynevezett izotóniás oldat, mely por formájában kerül forgalomba, és egy tasak tartalma 3 liter vízzel oldandó fel. Ezt fogyaszthatjuk tüneteink enyhítésére és a kiszáradás megelőzésére. Sok emésztőrendszeri problémánál jó hatásúak, így a hasmenésnél is, a probiotikumok, az általuk termelt savanyú folyadék és a gyógyföld fogyasztása, melyek vény nélkül minden gyógyszertárban vagy bioüzletben beszerezhetőek. Jó, ha otthoni patikánk, valamint a kirándulások alkalmával az útipoggyászunk ezeket mindig tartalmazza.

Az egyébként egészséges felnőtteknél az egy-kétnapos hasmenést a szervezet öntisztítási mechanizmusaként is felfoghatjuk. Ilyenkor célszerű hagyni, hogy a szervezet kitisztuljon, nem ajánlatos gyógyszerekkel beavatkozni. Természetes módon egy-két napos böjttel reagálhatunk a hasmenésre, ilyenkor fontos a nagy mennyiségű folyadékbevitel, teák és ásványvizek formájában. Így pótolhatjuk az elveszett folyadék és ásványi anyag mennyiséget. Aki nem akar böjtölni, annak ajánlott az almakúra. Az alma kitisztítja a beleket, tehát gyulladás vagy fertőzés következtében fellépő hasmenés ellen egyaránt hatásos. Semmiképp ne vegyünk magunkhoz olyan ételeket, italokat, melyek növelik a gyulladást, vagy vizet vonnak el a szervezetből, mint az alkohol, kávé, tej és tejtermékek, zsíros, cukros vagy erősen fűszerezett ételek. Ajánlott a főtt krumpli, reszelt répa és a párolt zöldségek, valamit a teák közül az áfonya, borsmenta, ezerjófű, cickafark, libapimpó, lósóska.

Krónikus hasmenés lehet részben egy akut fertőzés következménye, mikor a szervezet nem tud megszabadulni a kórokozóktól, de lehet emésztőrendszerünk betegségeinek következménye is. Például a leggyakrabban a gyomorsav-túltengés, a gyenge hasnyálmirigy-működés, epeműködés, krónikus bélgyulladások, a bél nyálkahártyáinak allergiás reakciói, ételallergiák. Külön felhívnám a figyelmet a székrekedés és hasmenés váltakozására, mely komoly betegség tünete lehet. Ha ez az állapot nem szűnik, mindenképpen konzultáljunk orvossal! Gyomorsav-túltengés esetén tartsunk diétát úgy, ahogy azt az előbbi részekben tárgyaltuk. Ne fogyasszunk savanyú, túl pikáns, túl meleg ételeket, valamint tartózkodjunk azoktól az étkektől, melyek megfigyeléseink szerint savat okoznak szervezetünkben. A hasnyálmirigy betegségeinél ügyeljünk arra, hogy egyszerre ne fogyasszunk túl sokféle ételt. Ételünk legyen a lehető legegyszerűbb összetételű, legegyszerűbben elkészítve, ha tudjuk, tartsuk magunkat az osztott diéta elveihez. Epeproblémáknál figyeljünk a zsírbevitelre! Mindenfajta zsiradék (állati, növényi) hasmenést okozhat még kis mennyiségben is. A vékony- és vastagbél gyulladásos megbetegedéseinél korlátozzuk, vagy teljesen hagyjuk ki a rostokat: az egészmagos készítményeket, zöldségeket, hüvelyeseket, a gyümölcsök nagy részét. Helyettük fogyasszunk gyümölcs és zöldséglevet vízzel hígítva, kortyonként elfogyasztva.

A krónikus hasmenés több napig, sőt hónapokig is eltarthat, ilyenkor különösen kell ügyelni a víz- és ásványi anyag veszteség pótlására. Fokozott mennyiségben ajánlott a banán, birsalma, burgonyafélék fogyasztása. A bélflóra helyreállításáról Acidophylus-kúrával gondoskodhatunk. A hosszan tartó, vagy rövid intervallumonként, gyakran jelentkező hasmenésnél komoly ásványianyag-hiány állhat be. Ilyenkor a létfontosságú anyagok pótlását jobb, ha orvos szabályozza. Jó irányba befolyásolják a hasmenéses állapotokat a homeopátiás szerek, a meleg, nedves borogatás, illetve olajos masszázs a hason. Az esetleges görcsök megszüntetésére javasolt a gyógynövényes fürdő. Az ortomolekuláris medicína szerint a hasmenés kezelésére alkalmas gyógynövények a fekete áfonya, a szentjánoskenyérfa, a tölgyfakéreg, a vérontó pimpó és a bolhafű, valamit a gyulladás megszüntetésére alkalmas teák, például az apróbojtorján, kamilla, körömvirág és mások.

A fekete áfonya elsősorban a krónikus hasmenés kezelésére alkalmazható. Fogyasztható frissen, aszalva, lekvárként vagy tea formájában. Összehúzó hatásának köszönhetően csökken a nyálkahártya, és az alatta lévő szövetek gyulladása, így nem csak a hasmenés, de a gyomorhurut ellenszereként is hasznosnak bizonyul. Az áfonyalekvár csak akkor biztosítja a kívánt hatást, ha nem tartalmaz cukrot és tartósítószereket. Az aszalt áfonyából gyerekeknek napi egy kávéskanálnyi, felnőtteknek reggel, délben és este egy-egy evőkanálnyi adag ajánlott. Ha teaként fogyasztjuk, málna-, szeder- vagy földieperleveleket is keverhetünk hozzá.

A szentjánoskenyérfa egy örökzöld fa, hüvelytermése magvakat tartalmaz. A termés kellemes ízű, frissen vagy szárítva is fogyasztható, a gyógyszer- és élelmiszeripar is felhasználja. A huszadik század első felében fedezték fel a hasmenés-gátló tulajdonságát, melynek alapja, hogy gátolja a hasmenést okozó mikroorganizmusok fejlődését. Tartós fogyasztása nem ajánlott, mivel akadályozhatja egyes gyógyszerek és vitaminok felszívódását, rövidtávon azonban nem kell számolnunk egyéb mellékhatással.

A tölgyfa fiatal, tavaszi kérge is jó eredménnyel felhasználható a hasmenés ellenszereként. Összehúzó tulajdonságú, s ennek megfelelően fanyar ízű. Teaként fogyasztható, vagy, ha a betegnek nehezére esik a fanyar íz, kapszulaként is fellelhető.

Mint minden testi tünetnél, a hasmenés esetében is érdemes nem csak a biológiai, de a lelki okokat is feltárni. Normális esetben a szervezet megemészti a táplálékot, kiválasztja a hasznos dolgokat, s ami nem hasznos, az a székelten keresztül távozik. A hasmenéskor a fontos és felesleges anyagok egyformán, felülbírálás nélkül távoznak a szervezetből.

A lélek szintjén egy hasonló jellegű folyamatra kell gyanakodnunk. A hasmenéses ember nem tudja, vagy nem akarja a beérkező érzéseket, impulzusokat megemészteni, hanem minél előbb meg akar tőlük szabadulni. Nem válogat: a számára hasznos benyomásokat sem akarja feldolgozni. A krónikus hasmenés mögött általában egy hosszantartó állapot rejlik, tehát a páciens hosszú ideje nem akar szembenézni valamilyen életfeladatával, ignorálja az őt érő benyomásokat. Az akut hasmenés mögött egy konkrét feladattól való rettegést, elutasító magatartást fedezhetünk fel.

(Folytatjuk)



Hozzászólások

@


Kapcsolódó cikkek

A bélrendszer betegségei

Dr. Tóth Erzsébet orvos

Az előzőekben több tünetegyüttest is részletesen tárgyaltunk, melyek a bélrendszer betegségeire is utalhatnak.

2012.3.22.   


Emésztőrendszeri betegségek (5)

Dr. Tóth Erzsébet orvos

Az egyik leggyakoribb emésztőrendszeri probléma a székrekedés. A civilizált világ lakosságának több mint a felét érinti.

2012.2.16.    2


Emésztőrendszeri betegségek (4)

Dr. Tóth Erzsébet orvos

Egészségügyi sorozatunk ezúttal a puffadás problémakörével foglalkozik.

2012.2.2.    2


Emésztőrendszeri betegségek (3)

Dr. Tóth Erzsébet orvos

A gyomorhurut és a gyomorfekély természetes gyógymódjai.

2012.1.18.  1   


Emésztőrendszeri betegségek (2)

Dr. Tóth Erzsébet orvos

Folytassuk utunkat a gyomor irányába!

2012.1.12.    2


Emésztőrendszeri betegségek (1)

Dr. Tóth Erzsébet orvos

Kezdjük mindjárt az elején!

2012.1.3.  1   

A rovat további cikkei

Ekcéma, a gyerekkor bőrbetegsége

Dr. Horváth Mária okleveles ápolónő

A kisgyemekes anyukák gyakori témája, hogy a gyermekük ekcémás.

2024.4.10.   


A számítógéphasználat ártalmai

PR-cikk

Betegségek és sérülések, amelyeket a számítógép intenzív használata okozhat. A számítógép rendszeres, napi több órás használata számos betegség kialakulásához vezethet...

2024.3.1.   


Előadás testmozgással

Sajtóhír

A közelmúltban Szolnokon Nagy-Bana Zsanett tartott előadást a demenciáról az érdeklődőknek. Részletek a cikkben.

2024.2.15.   


Alvászavarban küzdőknek

PR-cikk

Alvászavarban küzdőknek erősen ajánlott megismerkedni a CBD olajokkal

2023.11.25.   


A fehérbot világnapja

Sajtóhír

Zsúfolásig megtelt a terem a látássérültek rendezvényén Szolnokon.

2023.10.19.   


Hogy ne fájjon a fejünk!

Dr. Tóth Erzsébet orvos

Tanácsok a fejfájás megelőzéséhez és gyógyításához.

2023.9.11.