Fogamzásgátlás: pro és kontra
Egy nő két dolog miatt képes mindenre: hogy legyen gyermeke, vagy, hogy ne.
A történelem során a fogamzásgátlás különböző eszközeit használták a nők és a férfiak is. A kérdéshez különbözőképpen álltak hozzá az egyes korokban, és még ma is heves viták folynak mellette és ellene. Ezúttal egészségügyi szempontból és tudományos tények alapján közelítjük meg a fogamzásgátlás modernkori változatát, a hormonális, vagyis a gyógyszeres fogamzásgátlást. A kezdetekben a fogamzástabletták nagyon sok mellékhatással bírtak, mert nagyon nagy adag ösztrogént tartalmaztak. Ma már ettől lényegesen jobb minőségű és biztonságos készítmények állnak rendelkezésre.
A fogamzásgátló tablettáknak számos fajtáját ismerjük. A besorolást a mini-tablettával kezdjük: a „mini” nem a gyógyszer nagyságát illeti, hanem, hogy nem tartalmaz ösztrogént. Az ösztrogén női, nemi, szteroid hormon. Részt vesz a másodlagos női nemi jellegek kialakulásában, szerepet játszik a méhnyálkahártya vastagodásában, valamint a menstruációs ciklus szabályozásában. Tudni kell, hogy a férfiakban is jelen van, de jóval kisebb mennyiségben. Szoptató anyáknak, vagy vérrögképződésre hajlamos nőknek, a 35 év fölöttieknek, dohányzó vagy migrénben, magas vérnyomásban szenvedőknek írja fel az orvos, ugyanis ők nem szedhetnek ösztrogént. A mini-tabletta blokkolja az ovulációhoz szükséges egyik hormont, megvastagítja a méhnyak-nyákot, hogy megnehezítse a sperma útját a petéhez és megakadályozza a megtermékenyített petesejt beágyazódását. A tabletta hatása csak 24 óráig tart, vagyis csak a rendszeres szedése nyújt védelmet a nem kívánt terhességtől, 28 napos kiszerelésben van forgalomban. Előnye, hogy a nem kívánt terhességen túl csökkenti a menstruációs vérzést és a görcsöket, védelmet nyújt a méh és a petefészek rákos megbetegedései ellen. Viszont hátrányai is vannak: kevésbé hatékony, mint az ösztrogénos tabletta, nem szabályozza a menstruációs ciklust, és a leggyakoribb mellékhatásai közé tartozik az alvászavar, a hőhullámok kialakulása, fejfájás, hasi görcsök, hányinger és a szexuális vágy csökkenése.
A kombinált tabletták ösztrogént és progeszteront tartalmaznak. A progeszteron, más néven sárgatest-hormon a petefészekben termelődik, a szexuálisan aktív nőknél. A terhesség bekövetkeztével a sárgatest, más hormonok közreműködésével, védi a méhnyálkahártyát és akadályozza a méhizomzat összehúzódásait. Ha a terhesség nem következik be, a méhnyálkahártyáról leválik és kilökődik, és ekkor bekövetkezik a menstruáció. A kombinált tabletta megakadályozza az ovulációt (peteérést) és megvastagítja a méhnyakon a nyákot, hogy megakadályozza a spermát a pete elérésében. A kombinált tabletták előnyei közé tartozik, hogy helyes alkalmazásuk során megvédik a nőket a terhességtől, valamint megvéd a méhen kívüli terhességtől, csökkenti a menstruáció előtti problémákat (premenstruációs szindróma), továbbá ez is véd a méh és petefészek rákos megbetegedéseitől. Fiatal lányoknál csökkenti az aknék kialakulását. Az akné egy gyakori bőrbetegség, főleg fiatalkorban. Jellegzetessége, hogy a bőrben eltömődnek a pórusok és pattanások jelennek meg. Gyakran meglepődnek a fiatal lányok, hogy a bőrgyógyász hormonális fogamzásgátlást ajánl, mint gyógymódot, az akné kezelésénél. Itt az orvostudomány kihasználja a fogamzásgátló tabletta előnyeit. Mint minden gyógyszernek, ennek is vannak nem kívánt hatásai, mint például a mellek érzékenysége, hányinger, migrénes fejfájás, rendszertelen menstruációs vérzés és a szexuális vágy csökkenése.
Hogy teljes legyen a kép, meg kell említeni a sürgősségi fogamzásgátló tablettát, vagy más néven az esemény utáni tablettát is. Itt már nem megelőzésről van szó, hanem a védekezés nélküli szexuális kapcsolat utáni lehetséges következmények előzetes kiküszöböléséről.
A kiterjesztett ciklusú tabletták viszonylag újdonságnak számítanak. Két változatát ismerjük, amikor negyedévre, vagy amikor egész évre kiiktatjuk a menstruációs vérzést.
Egyet viszont jegyezzünk meg: a fogamzástabletta a terhességtől megvédhet, de a nemi betegségektől nem! Az olyan pároknál, kapcsolatoknál, amelyek NEM monogámok (csak egy férfi és csak egy nő kapcsolata) a szexuális életben, még mindig az óvszer a legbiztosabb módszer!
Írásunk a Csallóköz hetilap cikke alapján készült.
Hozzászólások
Kapcsolódó cikkek
Fogamzásgátlás – férfiaknak
Előzőleg már foglalkoztunk a női fogamzásgátlással, most vegyük górcső alá a férfiak fogamzásgátlási lehetőségeit!
2020.8.31.
Lányoknak, kismamáknak
Kis tájékoztató a fogamzásgátló használatáról és a terhesség alatt fellépő változásokról.
2020.6.4.
A rovat további cikkei
Ne pánikoljunk!
Pánikban a viselkedési normákat felülírja a túlélési ösztön, az ember, magatartása teljesen megváltozik. Sokan a hisztériához hasonlítják.
2024.8.21.
Allergia és természetgyógyászat
Minden allergiás reakció az immunrendszer védekező mechanizmusainak túlzott megnyilvánulása.
2024.7.31. 5
Ekcéma, a gyerekkor bőrbetegsége
A kisgyemekes anyukák gyakori témája, hogy a gyermekük ekcémás.
2024.4.10.
A számítógéphasználat ártalmai
Betegségek és sérülések, amelyeket a számítógép intenzív használata okozhat. A számítógép rendszeres, napi több órás használata számos betegség kialakulásához vezethet...
2024.3.1.
Előadás testmozgással
A közelmúltban Szolnokon Nagy-Bana Zsanett tartott előadást a demenciáról az érdeklődőknek. Részletek a cikkben.
2024.2.15.
Alvászavarban küzdőknek
Alvászavarban küzdőknek erősen ajánlott megismerkedni a CBD olajokkal
2023.11.25.