Mi van a homokban?
A szürke lakótelepek játszóterei ugyan nem nyújtanak túl sok szórakozási lehetőséget a városi gyerekeknek, de a kicsik még önfeledten hancúroznak a homokozókban.
Fáradhatatlanul lapátolják órákon át a homokot az egyik vödröcskéből a másikba, lyukat ásnak, gödröt vájnak.Közben azért a szájacskájukba is kerül az „alapanyagból”. Hogy a játszóterek eme sarka mennyi veszélyt rejt magában, annak csak a higiéniai szakemberek a megmondhatói!
Az egyik leggyakoribb parazitabetegséget, a végbélférgességet is itt lehet összeszedni. Gyakori eset, hogy az anyukák kétségbeesetten keresik magukban a hibát, amikor kiderül, hogy gyermekük megkapta ezt a kellemetlen (és alantasnak, szégyellni valónak tartott) betegséget. Pedig nem ők tehetnek róla.
De nézzünk csak körül a lakótelepen! Reggel van: a gyors kutyasétáltatás ideje. Mielőtt még mindenki elmegy hazulról, és a kedvencet magára hagyják -- hadd nyüszítse végig a napot! –, muszáj a kutyát kivinni. A gyors „dolgavégzésre” a lépcsőház melletti füvön, vagy a homokozóban kerül sor. Este ugyanez megismétlődik, csak már komótosabban. A kedvenccel körbesétálják a blokkokat. Felkeresik a legszebben zöldellő füvet, legápoltabb helyeket – ha a gyomos részre menne a kutya, még megsebezheti magát! Így aztán, nem is csodálkozhatunk azon, amikor apró csemeténk pici lábaival ugyanoda szalad megillatozni a virágot, vagy megkergetni a pillangót – és a fűben egy-egy száraz (számunkra persze nem ismeretlen eredetű), valamire lel, amit kezecskéibe fog és a felfedezés örömével mutat fel nekünk… Jó esetben! A rosszabbikban azonnal a szájához emeli, hogy, mint minden kortársa, közelebbről is megismerkedjen vele.
Az esti séta másik célja a homokozó. Míg a kismamák napközben ücsörögnek körülötte a gyermekeikkel, a kutyatartók este foglalják el ugyanazt a helyet. Békésen üldögélnek, néha egy-egy kedves szóval becézik kedvencüket, míg az ki nem hancúrozza magát a homokban: lyukat ás, gödröt kapar – és annak rendje és módja szerint elvégzi a kis- és nagydolgát!
Kismamák, legyünk elővigyázatosak! Ügyeljünk arra, hogy csemetéink minden egyes homokozás után alaposan mossanak kezet! Ha pedig észrevesszük, hogy gyerekünk parazitát kapott, azonnal vigyük orvoshoz!
Hozzászólások
A rovat további cikkei
Családi viták kereszttüzében
Megszeppenten áll az asztal mellett. Szeme sarkában ott gyűlik a rémület könnycseppje...
2023.10.20. 15
Legyen játékos a beszoktatás!
Itt az óvoda és az iskolakezdés, tele új helyzetekkel. Így lehet gyerekjáték az óvodai és iskolai beszoktatás!
2023.9.8.
Az idei év legjobb gyerekzsúrjai
Mik lesznek a trendi szülinapi parti-témák 2023-ban? Rengeteg ötletet és lehetőséget sorolunk fel alábbi cikkünkben!
2023.1.25.
Ágyneműcímkézés az oviban
Valamikor régen kézzel öltött monogramok kerültek az ágyruhákba. Mára ez megváltozott, a gyorsan felhelyezhető ovis címkék nagyban megkönnyítették munkánkat.
2022.12.2.
Nevelés nincs, példamutatás van
A reformoktatási módszerek egyre nagyobb szabadságot, jogot és döntéshozatalt adnak gyerekeink kezébe.
2022.11.9.
El a kezekkel!
A gyerekeinket, akik olyan csodavilággal érkeznek az életbe, amellyel valóban megalkothatnák a földi édenkertet.
2022.11.3.
Vissza az oviba!
Mit tehetünk azért, hogy könnyebb legyen a kicsiknek, főleg az első egy-két hét, amíg újra visszaszoknak az oviba?
2022.8.23.
Dekorációs tippek a gyerekszobába
A modern gyerekszobák nem nélkülözhetik a praktikus berendezéseket, hiszen a lurkók számtalan dolgát el kell valahova rejteni, és rendszerezni.
2022.6.15.
Félelem gyerekkorban
Minden szülő arra törekszik, hogy csemetéjének gondtalan gyermekkort biztosítson.
2021.9.10. 15
A nyár hatása a tanulásra
A fejlesztésnek, tanulásnak a nyári hónapban is óriási jelentősége van.
2021.7.24.
Gyermektorna otthon
Most, hogy be lettünk zárva, és az idő sem kedvez a kinti mozgásnak, tegyük meg, hogy otthon mozgatjuk gyermekeinket! Az ő érdekükben!
2020.10.15.
Neveljünk olvasókat! 4.
A kisiskolás korban nagyon fontos, hogy folytatódjanak a közös könyvtárlátogatások, illetve könyvesbolti böngészések.
2020.6.10.