Nem félünk a kutyától
Egyre elterjedtebb jelenség, hogy a gyerekek többsége félni, szorongani kezd, ha valamilyen állat közelébe kerül.
És ez ma már nem csak a városi gyerekekre jellemző. Az általában alaptalan félelmeket nagyon gyakran a tévében látott „furcsa mesék” még furcsább szereplői keltik.
Nem tudom ki mennyire tájékozott ebben az újfajta „mesevilágban”, de ennek már vajmi kevés köze van az igazi mesékhez. A tévében sugárzott rajzfilmek a leginkább valami meseszerű horrortörténetekhez hasonlítanak, melyekben a gonosz marslakók állatszerű lények, nyálkásak, mint a béka, fejük akár a kígyóé. Nem beszélve a pókokról – nekik sem jut hálás szerep, ők is mindig a rossz oldalán állnak. Nem csoda, ha ezek láttán a félrevezetett gyermek minden rovartól, békától, egyéb állatkától rettegni kezd. Az a gyerek, aki volt már egy kutyus gazdija, vagy ismeri a gazdasági udvar lakóit, aligha fél tőlük.
Természetesen nem tarthat mindenki kutyát, de olykor hagyjuk, hogy gyermekünk az ismerőseink kutyáját, tengerimalacát, nyulacskáit megsimogassa! Hadd győződjön meg arról, hogy a kutya nem egy harapós, betegséghordozó bolhagazda, hogy a körülöttünk élő állatok általában békés élőlények. Vagy időnként menjünk olyan állatkertbe, ahol gazdasági udvarok is vannak, s a gyerekek megsimogathatják, megetethetik a háziállatokat.
Vidéken szerencsére egy kicsit jobb a helyzet, hiszen minden portán van kutya, macska, tyúk, kacsa esetleg sertés is. Ezért nagyon jó, ha a városi gyerek néha a vidéki rokonoknál nyaralhat. Tapasztalatokat szerezhet arról, hogy más a rajzfilmek világa és más a valóság.
Hogy az állatokat ne tekintse gyermekünk rémeknek, beszélgessünk, meséljünk nekik érdekes történeteket! Sokat segít az is, ha olyan mesefilmet néz a gyerek -- de még jobb, ha mi magunk olvassuk fel a mesét – amelyben az állatok barátságosak, kedvesek. Vajon ismerik-e a mai gyerekek Mazsola és Tádé történeteit? Vagy bekukkantottak már a Futrinka utcába? Esetleg látták-e a Kisvakond egyszerű, de a kicsik számára rendkívül izgalmas kalandjait?
Érdemes időt szakítanunk az igazi, értékes mesékre, hiszen ahhoz, hogy gyermekünk lelke egészségesen fejlődjön, arra van szükség, hogy minél kevesebb dologtól féljen, és a környezetében lévő világot, annak élőlényeivel együtt a maga valóságában ismerje meg.
Hozzászólások
A rovat további cikkei
Dekorációs tippek a gyerekszobába
A modern gyerekszobák nem nélkülözhetik a praktikus berendezéseket, hiszen a lurkók számtalan dolgát el kell valahova rejteni, és rendszerezni.
2022.6.15.
Félelem gyerekkorban
Minden szülő arra törekszik, hogy csemetéjének gondtalan gyermekkort biztosítson.
2021.9.10. 15
Legyen játékos a beszoktatás!
Itt az óvoda és az iskolakezdés, tele új helyzetekkel. Így lehet gyerekjáték az óvodai és iskolai beszoktatás!
2021.9.8.
A nyár hatása a tanulásra
A fejlesztésnek, tanulásnak a nyári hónapban is óriási jelentősége van.
2021.7.24.
Gyermektorna otthon
Most, hogy be lettünk zárva, és az idő sem kedvez a kinti mozgásnak, tegyük meg, hogy otthon mozgatjuk gyermekeinket! Az ő érdekükben!
2020.10.15.
Neveljünk olvasókat! 4.
A kisiskolás korban nagyon fontos, hogy folytatódjanak a közös könyvtárlátogatások, illetve könyvesbolti böngészések.
2020.6.10.
A gyermek
A gyermek áldás, azaz csoda. Isteni vagy felettes beavatkozás. Ezt minden szülőnek tudnia kellene.
2020.6.1.
Neveljünk olvasókat! 3.
Elérkeztünk a 4-5 éves korosztályhoz. Ez egy rendkívül izgalmas korszak.
2020.5.25.
Neveljünk olvasókat! 2
Gyermekünk egyéves korára már érdemes bevezetni a rendszeres esti meseolvasást.
2020.5.4.
Neveljünk olvasókat! 1.
Hogyan jutunk el a pici baba ringatásától az olvasni szerető kamaszig?
2020.4.13.
Testvérféltékenység
Szakemberektől azt hallottam: az az ideális, ha a testvérek között három év a korkülönbség.
2020.1.15. 5