Óvoda: igen vagy nem?
Előbb-utóbb minden anyuka szembetalálja magát a kérdéssel: adja-e óvodába kicsi gyermekét, vagy ne...
Hiszen ott annyi veszély leselkedik rá! Hogyan találja majd fel magát az idegen közegben? És természetesen felmerül az anyukában a kérdés is: „Hát milyen anya vagyok én, hogy a gyerekemet óvodába adom?“
Ebben a helyzetben nem áll tudatosítani, hogy a mi kicsi gyermekünk nő, növekszik, és ezáltal az igényei is változnak. Szüksége van korosztálya társaságára, a velük való közös játékra, és arra is, hogy lassan önállóvá váljon. Hiszen nem állhatunk mindig mellette. A másik oldalon viszont támogatnunk kell, hogy érezze: ránk mindig számíthat! Meg kell tehát találnunk az arany középutat, és ez persze nem mindig könnyű.
Amikor a gyermekünk óvodába kezd járni, számolnunk kell azzal, hogy gyakrabban lesz beteg. Az első napokon pedig előfordulhat, hogy mind a gyereket, mind a szülőt legyőzi a sírás. Ezzel azonban vigyázzunk! A gyermekünk megérzi a mi bizonytalanságunkat, a mi félelmeinket. Aggodalmunk könnyen átragadhat rá is, ezt azonban nem szabad megengednünk, hiszen nincs rá okunk. Az óvodában lassan megszokja az új napirendet, és azt is, hogy a szülei nem lehetnek mindig vele. Nagyon hamar talál magának barátokat, játszótársakat. Megtanulja, hogyan kell viselkedni más társaságban, mint a családja. Sok-sok új dolgot tanul, olyan dolgokat, amelyeket a szülők nem tudnak sem megmutatni, sem megtanítani velük. Hiszen valljuk csak be, nincs mindig kedvünk vagy türelmünk festeni vagy rajzolni vele. Gondoljunk csak a festék meg a gyurma szőnyegről való eltakarítására...! De amikor az óvoda után újra találkozunk egymással, sokkal jobban fogunk örülni. Nem az a fontos, milyen hosszú időt töltünk gyermekünkkel, hanem az, milyen tartalmasan töltjük azt el.
Ma már mi dönthetjük el, melyik óvodába adjuk a gyermekünket. Egy ilyen döntés előtt mindig ajánlatos körülnézni, érdeklődni, informálódni, s csak ezek után választani. Többféle irányzatú, vagy „szakosodott“ óvodák is vannak. Van, amelyik a gyerek művészi érzékét fejleszti, van, amelyik a nyelvtanulást helyezi előtérbe. Rajtunk múlik, melyikbe íratjuk csemeténket.
Sok sikert kívánok a gyermekek és szüleik életének eme új szakaszához!
Hozzászólások
A rovat további cikkei
Az idei év legjobb gyerekzsúrjai
Mik lesznek a trendi szülinapi parti-témák 2023-ban? Rengeteg ötletet és lehetőséget sorolunk fel alábbi cikkünkben!
2023.1.25.
Ágyneműcímkézés az oviban
Valamikor régen kézzel öltött monogramok kerültek az ágyruhákba. Mára ez megváltozott, a gyorsan felhelyezhető ovis címkék nagyban megkönnyítették munkánkat.
2022.12.2.
Nevelés nincs, példamutatás van
A reformoktatási módszerek egyre nagyobb szabadságot, jogot és döntéshozatalt adnak gyerekeink kezébe.
2022.11.9.
El a kezekkel!
A gyerekeinket, akik olyan csodavilággal érkeznek az életbe, amellyel valóban megalkothatnák a földi édenkertet.
2022.11.3.
Vissza az oviba!
Mit tehetünk azért, hogy könnyebb legyen a kicsiknek, főleg az első egy-két hét, amíg újra visszaszoknak az oviba?
2022.8.23.
Dekorációs tippek a gyerekszobába
A modern gyerekszobák nem nélkülözhetik a praktikus berendezéseket, hiszen a lurkók számtalan dolgát el kell valahova rejteni, és rendszerezni.
2022.6.15.
Félelem gyerekkorban
Minden szülő arra törekszik, hogy csemetéjének gondtalan gyermekkort biztosítson.
2021.9.10. 15
Legyen játékos a beszoktatás!
Itt az óvoda és az iskolakezdés, tele új helyzetekkel. Így lehet gyerekjáték az óvodai és iskolai beszoktatás!
2021.9.8.
A nyár hatása a tanulásra
A fejlesztésnek, tanulásnak a nyári hónapban is óriási jelentősége van.
2021.7.24.
Gyermektorna otthon
Most, hogy be lettünk zárva, és az idő sem kedvez a kinti mozgásnak, tegyük meg, hogy otthon mozgatjuk gyermekeinket! Az ő érdekükben!
2020.10.15.
Neveljünk olvasókat! 4.
A kisiskolás korban nagyon fontos, hogy folytatódjanak a közös könyvtárlátogatások, illetve könyvesbolti böngészések.
2020.6.10.
A gyermek
A gyermek áldás, azaz csoda. Isteni vagy felettes beavatkozás. Ezt minden szülőnek tudnia kellene.
2020.6.1.