Piros esernyő
A szexbizniszben dolgozók ellen elkövetett erőszak, avagy mit takar a piros esernyő?
A piros esernyő (vagyis az angolul használatos red umbrella szókapcsolat) a harc szimbóluma -- egy aránylag új, aránylag ismeretlen és aránylag békés jelkép. Az aktivisták a világ minden részén elfogadták ezt a szimbólumot a szexbizniszben dolgozó nők, férfiak és transzgender személyek emberi jogaiért való harc közös megjelöléseként. A piros esernyő elválaszthatatlan része a politikai lobbynak, és az emberi jogok betartásának, de nem utolsósorban egy dátumhoz is kötődik: december 17-éhez.
December 17-e a szexbizniszben dolgozók ellen elkövetett erőszak megszüntetésének nemzetközi napja. A családon belüli és a nők ellen irányuló erőszak problematikájára Szlovákiában már több éve figyelmeztetnek. Az erőszakkal kapcsolatban azonban csak ritkán esik szó a szexbizniszben dolgozókról. Az én szemszögemből az ezen a területen dolgozó emberek a legsebezhetőbbek, a társadalom szélére szorultak közé tartoznak, és ezáltal az erőszaknak leginkább kitett csoportokhoz sorolhatók.
A szexbizniszben dolgozók ellen elkövetett erőszak többrétű. Ezeket a személyeket gyakran éri bántás az élettársuk, a kliensük, a nyilvánosság vagy az állam részéről. Itt nem csupán a fizikai erőszakra gondolok, amely e munka során gyakran előfordul, hanem főleg a lelki erőszakra. A durva szitkok, a fenyegetések, a szexbizniszben dolgozó emberek vagy a munkájuk egyáltalán nem hízelgő megnevezése szinte minden ember szótárában megtalálható, anélkül, hogy ezeket a trágárságokat vagy ócsároló megnevezéseket az erőszak formáinak tekintenék.
A szexbizniszben dolgozók ellen elkövetett erőszakhoz tartozik a szexuális erőszak is. Széles a skála, a szóbeli szexuális zaklatástól a nemi erőszakig terjed, amelyet gyakran egyáltalán nem vesznek komolyan – mintha ez esetben megengedhető lenne. A gazdasági erőszak szintén nem számít kivételnek. A kliensek sokszor nem fizetnek a nyújtott szolgáltatásért, vagy meglopják a szexbiparban dolgozót.
A szexbizniszben dolgozók megbélyegzése oda vezet, hogy a társadalom és a bűnüldöző szervek szemet hunynak az ellenük elkövetett erőszak és bűntények felett. Az erőszakot e munka elválaszthatatlan részeként, velejárójaként fogják fel. Pedig az ellenük elkövetett erőszak is bűntény, és ezért meg kell büntetni az elkövetőket. Ugyanígy elengedhetetlen, hogy komolyan vegyék az ő tanúvallomásaikat.
Ki kell fejlődnie annak a mechanizmusnak, amely a szexbizniszben dolgozókat támogatja abban, hogy bejelentsék a sérelmükre elkövetett bűntényeket, és ezzel foglalkozzanak is. Fontos, hogy kialakuljon egy információs rendszer, hogy az érintettek áttekintést kapjanak a veszélyes kliensekről. Ezek a lépések segítenének visszaszorítani a szexbizniszben dolgozó nők, férfiak és transzgender személyek ellen elkövetett erőszakot.
Amíg az állam nem legalizálja a szexipart, és továbbra is bűnözőként kezeli az ebben az „ágazatban” dolgozókat, addig ellenük továbbra is rendszeresen követnek el erőszakot, mondhatni, az állami hatalom hivatalos jóváhagyásával. A szexbizniszben dolgozókra állandóan megvetően fognak nézni, mint kriminális elemekre. Az ilyen hozzáállás a társadalom peremére taszítja ezeket az embereket, akikre nem úgy tekintenek, mint teljes jogú és egyenjogú személyekre.
A szexbizniszben dolgozók a sztereotípia szerint értéktelen emberek, és veszélyt jelentenek a nyilvános és társadalmi rend szempontjából, mint perverz vagy lelkileg sérült személyek. Ebből kifolyólag a társadalom nem szentel kellő figyelmet a problémáiknak, és gyakran elhallgatja azt a tényt, hogy sokkal inkább ki vannak téve az erőszaknak, mint más csoportok.
Az erőszak viszont nem a munkatöltetük része, hanem bűntény. Ítéljük hát el éppúgy az ellenük elkövetett erőszakot, mint a más területeken dolgozók ellen elkövetett erőszakot!
A szerző az Odyseus Polgári Társulás munkatársa, és az utcai szexiparban dolgozókkal foglalkozik.
Fordította: Jády Mónika
Hozzászólások
A rovat további cikkei
Érzékhiány
Azt mondják, a nők intuitív lények: előre megéreznek, kitalálnak dolgokat...
2024.10.16. 6
Megint nőies
Ki a nőies és ki nem az? Mit kell tenni a nőiességért? Egyáltalán: mitől nő a nő?
2024.7.31. 2 15
Viperafészkek
Nők – ezerfélék. A közvélemény nincs túl jó véleménnyel róluk, és ők sem egymásról.
2024.1.24. 25
Nők a kutatásban és az IT területein
A nemek közti egyensúly hiánya továbbra is kiemelt probléma a kutatási és az IT területeken. Sajnos mai napig tény, hogy mind globálisan, mind országonként vizsgálva a nők jelentősen alulreprezentáltak ezekben a szektorokban.
2024.1.14.
A világ legjobban fizetett női sportolói
A sport óriási pénz- és szórakozási forma világszerte, bár a nemek között még a 21. században is hatalmas szakadékok vannak.
2023.4.2.
Valentin-napi nagy Ő lista
Talán meg kellene tanulnunk elfelejtkezni a női magazinok által belénk sulykolt módszerekről...
2023.2.12. 9
Nincs felmentés
A szexuális zaklatásra vagy erőszakra soha nincs és nem is lehet semmilyen mentség, semmilyen felmentés!
2022.4.2. 11
Holtomiglan-holtodiglan
A bűnügyi hírekben sajnálatos módon mindennapossá vált a családi tragédiák sora.
2022.3.25.
Női kategóriáink
Nők: férjezettek, elváltak, szinglik, újraházasodtak, gyermektelenek, sokgyermekesek.
2021.2.26. 26
Egyedül
Nemrég egy idézet indult körútjára a közösségi oldalon: „Ha összebarátkozol saját magaddal, sosem leszel egyedül.”
2020.10.17. 17
Független
A „függetlenség” kifejezést hallva az utóbbi években valahogy mindenki elborzad.
2020.6.27.
És mivel folytatódik? (2)
A lélekbúvárok szerint az egész nagyon egyszerű: az ember papírt és ceruzát vesz a kezébe, és feljegyzi a házasság mellett szóló érveket.
2020.5.8. 9