Kempelen, a magyar Da Vinci
Mesekötet a zseniális Kempelen Farkasról.
A Pozsonyi mesék könyvsorozat első részét 2013-ban adták ki, amely Bartók Béla zeneszerző és zongoraművész életét mutatta be mesés formában, s leginkább a gyermekeknek szerettek volna kedveskedni vele. A Pozsonyhoz köthető személyek és elbeszélések kiadásának lényege, hogy érthetően, mindemellett mesés környezetbe ültetve mutassa be az éppen feldolgozni kívánt történetet.
A 2020-ban kiadott Kempelen című kötet Kempelen Farkas feltalálóról, polihisztorról szól, aki Mária Terézia uralkodónő egyik legmegbízhatóbb embere volt. Bolemant Éva, a kötet szerzője a történelmi hitelesség mellett némi játékosságot is vitt a történetbe, hogy még élvezhetőbb legyen a legkisebbek számára. A könyv borítója is sokat sejtet, hiszen Kempelen leginkább a híres sakkozó- és beszélőgépéről ismerhető fel, amelyek megtalálhatók a könyv borítóján is. A kötet tele van szebbnél-szebb illusztrációkkal, amelyekről Matrka Simon gondoskodott.
Kempelen 1734. január 23-án született. Cseperedett, iskolába járt, jogot végzett, majd belevetette magát a technika rejtelmeibe és számos jelentős fejlesztést végzett egészen haláláig. Túlságosan szerény volt, de munkájában annál inkább precíz, magabiztos és ügyes. Ez a feletteseit a sírba vitte, s igyekeztek rajta kifogni, de nem tudtak. Ha arról volt szó, hogy marhaszöktetőket kellett lefülelni, akkor Farkas megtette. Ha pedig meg kellett fejteni, ki lopja a sót a sóbányákból, azt a rejtélyt is megoldotta. Leleményessége kicsit emlékeztet Mátyás király eszközeire, de talán Kempelen más célokra használta – a királlyal ellentétben.
Sokak szerint szabadkőműves is volt, de sosem tudták ezt bebizonyítani. Farkas csak nagy sokára találta meg a boldogságot. Két asszonyt veszített el, szinte pár év leforgása alatt, mindkettő betegségben hunyt el. Gobelius Anna Mária lett végül a felesége, akitől két gyermeke (egy fiú és egy lány) született, és a pozsonyi Duna utcai házukban öregedtek meg.
Kempelen Farkas igazi polihisztor, aki minden problémát zsigerből oldott meg. Az 1700-as évek egyik legmerészebb feltalálója volt, remek kapcsolati tőkével és kellő intellektussal. Bárki megirigyelhette volna akár az ő korában, de a mai világban is, tehetségét és rátermettségét. (Pozsonyi Kifli PT, Kempelen, Pozsonyi mesék, 2020)
Hozzászólások
A rovat további cikkei
Hó
A kislány az ablakban könyökölt. Vastag pokrócba bugyolálva, egy széken térdelve nézte a sötét éjszakát.
2021.12.28. 2 10
Hallgass a szívére!
Marie Fredriksson - Helena von Zweigbergk: :Listen To My Heart - Hallgass a szívemre! című könyvét ajánljuk mindenkinek!
2020.12.9.
Macskakő
Amikor nagyanyámat, akit különleges képességei miatt boszorkánynak tartottak a faluban, eltemették a temető sarkában, arccal lefelé, egy három méterre leásott gödörbe, úgy zokogtam, mint egy kisgyerek.
2019.3.19. 11
Karácsonyi díszek
Egész éjszaka hatalmas pelyhekben hullott a hó, és reggelre mindent beborított.
2017.12.22. 6
Barna Berni:The One
Ez a könyv nem akarja megmondani a tutit. Finoman, de határozottan ültet le, és elgondolkodtat.
2017.2.14. 26
Sorstanulság
Akkor, amikor találkoztunk, s beszélgetni kezdtünk, férfias volt, pont, mint ahogy azt megálmodtam.
2016.8.25. 9
A pipacsok hallgatnak
Mikor elindult, már hallani vélte a távolban a rendőrautók szirénázását. Persze lehet, hogy csak a füle csengett, bár izgulni nem izgult.
2016.3.30. 3
A hosszú élet titka
Amikor a vásárcsarnok kijáratánál összefutottak, mindkettejük kezében hatalmas, tömött szatyrok lógtak, mégis, udvariaskodni próbáltak egymással.
2016.2.13. 8
Végső diagnózis
Fáradékony? Hát, tudja, én se bírnék órákat ilyen magas sarkú cipőben járni.
2015.10.19. 17
Birkatársadalom
A hatalmasok azon törték a fejüket, hogyan lehetne minél nyugalmasabb életet élni.
2015.9.30. 22