IQ és EQ
A szakemberek azt állítják, az érzelmi intelligencia még fontosabb, mint az értelmi…
Mi az érzelmi intelligencia? Az új fogalom David Goleman amerikai pszichológus könyvének megjelenésével került a köztudatba. Ő kezdte kutatni a kérdésre a választ: vajon miért sikertelen sok, magas értelmi intelligenciájú ember, míg az alacsonyabb értelmi intelligenciával rendelkező társaik meglepően jól boldogulnak az életben? Kutatásai során arra a megállapításra jutott, hogy a jelenséget olyan emberi képességek okozzák, amelyet gyűjtőnéven érzelmi intelligenciának nevezett el.
David Goleman évtizedek óta vizsgálja: milyen készségek, képességek kellenek a sikerhez. Úgy tartja, azért szükséges megismernünk az igazi énünket, hogy vágyaink a saját vágyaink, törekvéseink a saját törekvéseink legyenek, és nem a szüleinké vagy a környezetünké. Az fejlett érzelmi világunk fontos része az önmegismerés, az önértékelés és önkontroll képessége. Az érzelmi intelligencia a személyek közötti kapcsolatépítési képességet is mutatja. Nagyon fontos ez napjainkban, amikor elvárás a csoportmunka (teammunka). Ez pedig az emberi érzelmek kinyilvánítása és -felismerése, a beleérző-beleélő képesség, az emberi kapcsolatok ápolása nélkül elképzelhetetlen. Bizonyítottan hatékonyabb a munkateljesítmény, ha a munkatársi kapcsolatokat a megértés, egymást segítés jellemzi, ha a munkahelyi légkör barátságos és kellemes, mert ott az emberek biztonságban érzik magukat.
A felmérések azt mutatják, hogy 1918 óta az IQ nemzedékről nemzedékre emelkedett, míg az EQ csökkent. Az ember önszabályozó képessége gyengülni látszik. Nem nagyon figyelünk önmagunkra, sem egymásra, és arra sem, hogy a viselkedésünk milyen hatást vált ki. Az öntudatos, civilizált fiatalok száma sajnos nem növekszik. Az iskoláknak szerepe nagyon fontos lenne. A kapcsolatok kezelését, a konfliktusok megoldását ugyanis nem tanítjuk, pedig az érzelmi intelligencia tanulható, és tanítható. A tanárnak kellene kezdeményeznie, hogy a gyerekek odafigyeljenek egymásra, hogy meghallgassák egymást, vagy beleéljék magukat egymás helyzetébe. Ha a pedagógus fejlesztené tanítványai kezdeményezőkészségét, többet segítene a felnőtt személyiség kialakulásában, mintha visszakérdezné a tananyagot.
Egyes pszichológusok szerint az önmegismerés még nem jelenti azt, hogy megszűnik a neurózisunk. Mások viszont azt állítják, az önismeret az egyetlen megoldás, hogy saját életünket megváltoztassuk, jobbá tegyük. Az hogy az érzelmi intelligencia lassan a köztudatba kerül, új távlatokat nyit az emberek előtt. Arra ösztönöz, hogy bátran vállaljuk érzelmeinket, fedezzük fel magunkban a kreativitást, az öntudatot, a konfliktusmegoldó képességet, gyakoroljuk a beleélő képességünket, tanuljuk meg a toleranciát, figyeljünk a másik emberre, tanuljunk meg dönteni dolgainkban.
Ha mindent megteszünk önmagunkért – és önismeretre is szert teszünk (például időnként nagyon hasznos, önismereti tréningeken részt venni), akkor rátalálunk az útra, amely a sikeresebb emberi kapcsolatokhoz, a kellemesebb, jobb minőségű egymás mellett éléshez vezet. Az ember értelmes – és ne feledjük: érző élőlény!
Hozzászólások
Kapcsolódó cikkek
Értelem vagy érzelem?
Egy időben gyakran beszéltünk az értelmi intelligencia szerepéről. Aki magas intelligenciahányadossal rendelkezett, azt okos embernek, aki nagyon magassal, azt zseninek tartották.
2005.3.5. 4
A rovat további cikkei
Üresség
A minap az aktuális kérdést feszegették ismét – mi mást, mint a „járványhoz” kapcsolódó oltás/nemoltás témáját
2024.11.20.
Jótékonyság
Az élet tele van szárnyalásokkal és zuhanásokkal. Kellemes meglepetésekkel és csalódásokkal.
2024.10.30.
Valakik és tényezők
Ma mindenki valaki akar lenni. Valaki, aki megmondja másoknak, hogy azok mit csináljanak, és azt hogyan tegyék.
2024.4.18.
Szavak
A naponta átlagosan legtöbbször elhangzott szó egy ideje egész biztosan az elfogadás, a másság, a megértés és a tolerancia.
2024.3.9.
Előjogok
Tudom, lejárt lemez, de feltette már valaki azt a kérdést, hogy a kovidinvázió alatt a teszt vagy az oltás mellé miért kapott egy darab papírt? A teszteléshez járó papírdarab határidős volt, és úgy szolgált, mint előjog, belépőjegy a társadalomba.
2023.10.11.
Gondolatok a szabadságról
A szabadság szó inflálódott el leginkább, és itt érhető tetten a legnagyobb csúsztatás, mert a szabadság színes zászlaja alatt a végső és totális diktatúrába menetel a világ...
2023.9.13.
Halló, van ott valaki?
Megszámlálhatatlan kommunikációs csatornánk van, de vajon megtaláljuk egymást?
2023.5.16.
Előregyártott jövő
1950-es évek: a kezdetekben a faluban csak két ház volt „tele vízióval”. Oda gyűltek a szomszédok a rövid műsoridőben…
2023.5.15.
Egy szakítás után
Egy szakítás után soha meg nem válaszolt kérdések sorozata tart éberen éjszakánként.
2023.4.28. 16