A császármetszésről (4)


Kovács Márta  2015.12.15. 1:51

Ma már mindenki gyorsan és fájdalommentesen akar szülni. Sorozatunk befejező része.

A császármetszéses születések emelkedésében több szülész jelentősnek tartja azt a körülményt is, hogy az utóbbi évtizedekben megváltoztak maguk a terhes nők is. A szülő nők kora egyre növekszik, és több a meddőség után sikeresen kezelt asszony, az ilyen esetek pedig több komplikációt hordozhatnak.


A kismamák körében főleg azok a hiedelmek váltak elterjedtté, amelyek szerint a császárral elvégzett szülés jóval kíméletesebb a hüvelyi szülésnél. Sőt, egyes nők kifejezetten a hüvely, közvetve pedig a szexuális élet megóvása érdekében szeretnének így dönteni. A természetes szülés testre gyakorolt negatív hatását azonban teljes mértékben alaptalannak tartják a szakértők, hiszen a nők kilencven százaléka a szülést követő hat hónap múlva újra teljes értékű szexuális életet élhet.

További hiedelem, hogy a császárral született baba szebb, mert nem viselte meg a szülés. Lehet ugyan, hogy az ilyen újszülöttnek gömbölyűbb a feje, de mivel ezek a babák gyakran vajúdás nélkül születnek, mintegy „váratlanul” érheti őket a szülés. Normális, hüvelyi szülés során a baba feje és egész teste is nagy nyomásnak van kitéve a szűk szülőcsatornában. A nyomás hatására nagy mennyiségű stresszhormon szabadul fel az apróság szervezetében, ami segíti őt a megváltozott körülményekhez való alkalmazkodásban. Mivel a császáros babák ebből a szempontból sokszor felkészületlenebbek, gyakoribbak lehetnek náluk a különféle légzésproblémák, az aluszékonyság, továbbá szoptatási nehézségek is felléphetnek.

Tény, hogy a császárral végzett szülésnél valóban nem kell „végigszenvedni” a vajúdás és szülés fájdalmait, mivel az anya alszik, vagy gerincvelői érzéstelenítés teszi teljesen érzéketlenné testének alsó kétharmadát. A már említett szövődményeken kívül azonban számítani lehet rá, hogy a varrat fájdalmasan húzódni fog és fájhat a mozgás, a köhögés, sőt a tüsszentés vagy a nevetés is. További hátrányként említhető, hogy a császárosoknak többnyire később indul be a tejelválasztásuk, mert a legtöbb kórházban nincs módjuk a szülés után közvetlenül és megfelelő gyakorisággal szoptatni. A természetes szülés után ezzel szemben az anya sokkal hamarabb gyógyul, egy-két óra múlva pedig már járkálhat, és többnyire nincs szükség az intenzív osztályon történő huszonnégy órás megfigyelésre sem.


„Az ENSZ Egészségügyi Világszervezete (WHO) 2015-ben új ajánlást adott ki, mivel legutóbbi, 1985-ben készült ajánlása (amely alapján a császármetszések ideális aránya az összes szüléshez képest 10-15 százalék között lenne) óta eltelt évtizedekben a császármetszés egyre gyakoribbá vált mind a fejlett, mind a fejlődő országokban. Ez igen sok okra vezethető vissza. A WHO 2014-ben két nagyszabású kutatást végzett a kérdésről, ezek alapján azt állapította meg, hogy a császármetszés, amennyiben orvosi okok miatt szükséges, hatékonyan óv az anyai és újszülött-halálozás veszélyétől. Amikor a császármetszések aránya egy népességen belül 10 százalék felé tart, csökken az anyai és újszülött-halálozás, amikor e fölé emelkedik, nincs bizonyíték, amely alátámasztaná, hogy a halálozási arányok javulnának – következtettek a kutatók. Olyan bizonyítékokat sem találtak, melyek a szükségtelen császármetszések előnyeire utalnának az anya vagy az újszülött szempontjából. Mint minden sebészeti beavatkozásnak, a császármetszésnek is vannak rövid és hosszú távon ható mellékhatásai, melyek a nő és a gyermek egészségét, valamint a későbbi terhességeket is befolyásolják – olvasható a WHO portálján közzétett ajánlásban. (BBC, WHO)"

* * *

Végezhetünk egy kis felmérést ismeretségünk, a fiatal (vagy idősebb) anyák körében, és azt fogjuk észrevenni, hogy a mai nők nem akarnak természetes úton szülni. Félnek a fájdalmaktól, félnek a testük változásától, és még sok minden egyébtől, ami szerintük a szülés kellemetlen velejárója. Divatossá vált a programozott szülés, amikor a kismama annál a nőgyógyásznál szül, akiben megbízik, akihez terhesgondozásra is jár - és természetesen császármetszéssel. A szülés alapvetően természetes folyamat, nem lehet pontosan megállapítani, mikor indul be és azt sem, hogy mikor fejeződik be. De ma már sokféle „orvosság” áll rendelkezésre ahhoz, hogy a szülést meggyorsítsák, érzéstelenítsék stb., hogy kismamának és orvosnak egyaránt megfeleljen az időpont. A nők, akik gyorsan és fájdalommentesen akarnak szülni, a legtöbbször már előre a császármetszést választják, ezt kérik nőgyógyászuktól. Mert ma már mindent azonnal, és fájdalommentesen akarunk. A gyereket is. Pedig a szülés egy csodálatos, semmihez sem hasonlítható természetes folyamat és élmény. A vajúdás ideje ahhoz is hozzásegít, hogy anyává váljunk, hogy értelmünkkel felfogjuk, mekkora csodára vagyunk képesek. (A szerk.megj.)



Hozzászólások

@


Kapcsolódó cikkek

A császármetszésről (3)

Kovács Márta

Császármetszés esetében felléphetnek komoly szövődmények is.

2015.11.26.    23


A császármetszésről (2)

Kovács Márta

A császármetszés fejlődésének következő lépése az volt, hogy az anya túlélte a beavatkozást.

2015.11.4.    8


A császármetszésről (1)

Kovács Márta

A császármetszést valószínűleg már az ókori rómaiak is alkalmazták, de nem maradt fenn bizonyíték, miszerint az anya túlélte volna a beavatkozást.

2015.9.19.    9

A rovat további cikkei

Edzés a terhesség első heteiben

PR-cikk

A kismama érdekében nagyon fontos, hogy mit szabad és mit nem!

2024.11.21.   


Babagondozás hőség idején

Kovács Márta

Ne takarjuk le a babakocsit nyáron! Semmiképpen ne fedjük le – még a legvékonyabb, muszlinszerű anyag is szinte termosszá változtathatja a kocsi belsejét!

2024.7.19.   


Kényelmes kismamaruha

Itt egy kis segítség a kismama-leggings vásárláshoz!

2022.12.4.   


Mikor nagyobb a gyerek

Karácsony Mária

Kis gyerek kis gond, nagy gyerek nagy gond. Ezúttal a mondás második felével foglalkozunk.

2022.2.24.   


Mikor kicsi a gyerek

Karácsony Mária

Kis gyerek kis gond, nagy gyerek nagy gond... Ugye ismerős a mondás?

2022.2.17.   


Tápszer a babának

Szülés után nagyon sok anyuka kerül abba az elsőre kétségbeejtőnek tűnő helyzetbe, hogy nincs elég teje...

2020.12.20.   


Melyik a legjobb tápszer?

A legideálisabb és legjobb dolog a szoptatás, de nagyon sok újdonsült anyuka, valamilyen okból nem tudja szoptatni a kisbabáját.

2020.12.7.   


Mi legyen a gyerekkel?

Póda Erzsébet

A mai anyáknak nincs asszonyos alakjuk, lányosak maradnak, csinosak, szexisek, fiatalosak, szeleburdik.

2020.9.22.    34


Nem értem...!

Kovács Márta

Nem mindig értem a mai fiatal anyukákat. Az az érzésem, hogy elhitették velük: az a jó kisbaba, kisgyerek, akivel nincs semmi gond.

2020.2.12.