Enni, vagy nem enni?(1)


Kovács Márta  2003.9.29. 19:03

Gyakran feltesszük ezt a kérdést mi felnőttek magunknak is, de még nagyobb gondban vagyunk, ha egy kisbaba etetéséről szó. Főleg, ha a baba már elmúlt hathónapos, és nap, mint nap tudomásunkra hozza, hogy ő bizony már nem éri be szopizással (vagy tápszerrel).

Elsősorban tudatosítanunk kell: a baba nem „kis felnőtt”, akinek megfelel a felnőtteknek való ételből egy kisebb adag. Éppen ellenkezőleg! Neki még teljesen más összetételű ételekre van szüksége, hiszen a szervezete még fejlődik, és nagyon gyorsan gyarapszik. A legfontosabb szabály: nem szabad sózni, fűszerezni, és csak minimális mennyiségű cukrot szabad használni! A kisbaba csak a tejet ismeri, így nagyon szívesen fogad bármilyen új ízű ételt, még ha nem is annyira ízletes. De csak addig a pillanatig, amíg meg nem kóstoltatunk vele valamilyen nyalánkságot vagy fűszeres, esetleg füstölt ételt. Ezek után már elutasítja a szerényebben ízesített étkeket. S nagy valószínűség szerint az ízletesebbet -- de egészségtelenebbet -- fogja választani.
Nagyon fontos, hogy a babának szánt ételek ne tartalmazzanak tartósítószereket! A legjobb az átállást valamilyen friss, nyers gyümölccsel kezdeni, egész pici adagban. Eleinte mindig csak egyféle gyümölccsel, zöldséggel próbálkozzunk, hátha valamelyikre allergiás a baba. Az ételek hígítására vagy sűrítésére bátran használhatunk anyatejet, de megfelel erre a célra a tápszer is (jobban, mint a tehéntej). Hetente próbálkozhatunk új és újabb ízekkel.
Pár hónap elteltével, amikor már a mennyiséget is emelhetjük, bizony nem kis fejtörést okoz majd kitalálni, mi is kerüljön a pici pociba.
Kis sorozatunkban ötletekkel szeretnénk szolgálni a tanácstalan kismamáknak, s néhány egyszerű (és egészséges) babaétel receptjét közöljük.

Őszibarack koktél
Hozzávalók: 1,5 dl tej (anyatej vagy tápszer), 2 db kisebb vagy 1db nagyobb őszibarack.
A megmosott és meghámozott barackot és a tejet alaposan szétmixeljük. Tápszeres babáknak már négyhónapos kortól adhatjuk.

Répás-sárgabarackos tízórai
Hozzávalók: 2 kisebb vagy 1 nagyobb db sárgabarack, 1 db répa.
Az érett barackot megpucoljuk, és villával szétnyomkodjuk. A sárgarépát finomra reszeljük és összekeverjük a barackkal. Ha a baba elmúlt héthónapos, 2-3 db babapiskótát is tehetünk bele.

Gyümölcsös rizskása tejjel
Hozzávalók: 3 evőkanál rizs (lehetőleg hántolatlan barnarizs), víz, 1 db kisebb alma és 1 db banán.
A rizst kétszeres mennyiségű vízben puhára főzzük, s ha magába szívta a vizet, hozzáadunk egy kis tejet (anyatejet vagy azt a tápszert, amit a baba fogyaszt). Még pár percig főzzük, hogy átvegye a tej ízét. A megtisztított almát hámozás után lereszeljük és összekeverjük a banánnal, amelyet előzőleg villával szétnyomkodtunk. Végül a gyümölcsökhöz hozzáadjuk a még langyos rizst. Azoknak a babáknak, akik szopnak, héthónapos kortól adhatjuk, a többieknek hathónapos kortól. A rizs ne hiányozzon a baba étlapjáról, mert nagyon gazdag B vitaminban és nem okoz allergiát.

Tarkaleves
Hozzávalók: egy kisebb fej karfiol fele, 1 db sárgarépa, 1 db petrezselyem, 1 db nagyobb burgonya, petrezselyemzöld, tojássárgája, víz, őrölt kömény.
A zöldségeket alaposan megmossuk. A karfiolt rózsáira bontjuk, és forró vízbe téve megfőzzük. A répa és a petrezselyem felét vékony karikákra vágjuk, és a karfiolhoz tesszük a kockákra vágott burgonyával együtt. A répa és a petrezselyem másik felét lereszeljük, és ezzel sűrítjük be a levest. Apróra metélt petrezselyemzölddel és őrölt köménnyel ízesítjük. A levest csak nagyon rövid ideig főzzük, hogy ne veszítsen sokat az értékes tápanyagaiból. A keményre főzött tojássárgáját villával szétnyomkodjuk, és a kész levesbe tesszük. Szoptatott babáknak héthónapos kortól, a többinek hathónapos kortól adhatjuk. A káposztafélék nagyon fontos vitamint és ásványi anyagot tartalmaznak. Néha puffadást okozhatnak, éppen ezért szükséges egy kevés őrölt köménymaggal fűszerezni.
A kismamáknak kellemes főzőcskézést, a piciknek pedig jó étvágyat kívánunk!



Hozzászólások

@


A rovat további cikkei

Babagondozás hőség idején

Kovács Márta

Ne takarjuk le a babakocsit nyáron! Semmiképpen ne fedjük le – még a legvékonyabb, muszlinszerű anyag is szinte termosszá változtathatja a kocsi belsejét!

2023.7.19.   


Kényelmes kismamaruha

Itt egy kis segítség a kismama-leggings vásárláshoz!

2022.12.4.   


Mikor nagyobb a gyerek

Karácsony Mária

Kis gyerek kis gond, nagy gyerek nagy gond. Ezúttal a mondás második felével foglalkozunk.

2022.2.24.   


Mikor kicsi a gyerek

Karácsony Mária

Kis gyerek kis gond, nagy gyerek nagy gond... Ugye ismerős a mondás?

2022.2.17.   


Tápszer a babának

Szülés után nagyon sok anyuka kerül abba az elsőre kétségbeejtőnek tűnő helyzetbe, hogy nincs elég teje...

2020.12.20.   


Melyik a legjobb tápszer?

A legideálisabb és legjobb dolog a szoptatás, de nagyon sok újdonsült anyuka, valamilyen okból nem tudja szoptatni a kisbabáját.

2020.12.7.   


Mi legyen a gyerekkel?

Póda Erzsébet

A mai anyáknak nincs asszonyos alakjuk, lányosak maradnak, csinosak, szexisek, fiatalosak, szeleburdik.

2020.9.22.    34


Nem értem...!

Kovács Márta

Nem mindig értem a mai fiatal anyukákat. Az az érzésem, hogy elhitették velük: az a jó kisbaba, kisgyerek, akivel nincs semmi gond.

2020.2.12.   


Apák a szülőszobán

Kovács Márta

A gyermek születésekor két dolgot él át egy apa: csodát, a születés élményét, és az anya iránti tiszteletet.

2019.10.19.   


Gólyák és nők

Póda Erzsébet

Avagy nem akarok otthon szülni!

2017.9.14.    17


Mikortól szobatiszta?

Jády Mónika

Megfogadandó jó tanácsok kezdő (és újrakezdő) szülőknek.

2017.5.15.    2


Sokadszor a szoptatásról

Kabók Zita

Ez a cikk nemcsak arról szól, mennyi támadás érte az ötödször is apává vált Jamie Olivert, mikor a szoptatás fontosságáról szólt: a szerző saját tapasztalatait és tanácsait is megosztja az olvasókkal.

2016.8.30.    4