A rák világnapja
Február 4. – A rák világnapja. Nem hiszem, hogy ezt ünnepelni kellene...
...ez inkább egy alkalom, hogy felhívjuk a figyelmet arra a 2018-as adatra, amit az Egészségügyi Világszervezet (WHO) hozott nyilvánosságra, miszerint a világon minden 6. halálesetet ez a betegség okoz. Szlovákiában a második helyen áll az elhalálozások okaként, naponta 38 beteg hal meg rákban, ebből 12 ember produktív korban.
Amíg férfiaknál a leggyakoribb rák a tüdőrák, addig a nőknél a mellrák. Sokan feltehetik a kérdést, mitől van ennyi rákbeteg? A megválaszolás nagyon összetett, mint ahogy maga a probléma is. Vannak befolyásolhatatlan és befolyásolható tényezők a rák keletkezésének okaiban, vagy a két tényező szerencsétlen együtthatása. Megpróbálom felvázolni a befolyásolható tényezők szerepét a rákbetegségek kialakulásánál.
Az egészséget károsító környezeti hatások, mint például a levegőbe került kipufogógázok, az azbeszt, és egyéb anorganikus rákkeltő anyagok elősegítik a tüdőrák (és már krónikus légzőszervi betegségek) kialakulását. A talaj és ivóvíz szennyezettsége biológiai, kémiai anyagokkal, hormonokkal és nehézfémekkel növeli a rákbetegség kialakulásának kockázatát.
Az aktívan, illetve passzívan belélegzett nikotin, rendszeres alkohollal leöblítve növeli a száj- nyelőcső és gégerák kialakulásának veszélyeit. Egy elemző epidemiológiai tanulmány eredményeként látott napvilágot az a tény, hogy a nikotin egyenesen 14 féle rák kialakulásában játszik szerepet. Az alkohol okozta rák közvetlen összefüggésbe hozható a felső emésztőszervek rákos megbetegedéseivel (már az említett szájüreg, nyelőcső,) majd a gyomor-, máj-, hasnyálmirigy-, vastagbél-, és a nőknél a mellrákkal.
A rossz táplálkozási szokásaink is befolyásolják a rák kialakulását. A túlzott fűszeres és füstölt ételeink, a tartósítószerek nagymértékű használata, egyes elkészítési technológiák (mint az ételek többszöri kisütése ugyanabban a zsiradékban, a túlzott grillezés) is növelik az emésztőszervi rák kialakulását. Ehhez társul még az elhízás, ami szintén rizikós tényező. A nőknél a mellen és méhen, pajzsmirigyen és a bőrön okoz rákos megbetegedést. Kevesen tudják, hogy az ülő életmód nemcsak elhízáshoz vezet, hanem a rák kialakulásában is szerepet játszhat. Az inaktív életmód okozhat prosztatarákot, vastagbélrákot és a méhen is rákos elváltozások keletkezhetnek.
Munkavégzés közben többen ki vannak téve olyan káros hatásoknak, mint a káros anyagok kipárolgása az irodai bútorokból, vagy éppen rákkeltő vegyületekkel dolgoznak, és nem használnak védőfelszereléseket. Megemlíthetem a sugárzásveszélynek kitett alkalmazottakat is. Sugár okozta rákos bőrbetegségektől kell tartaniuk azoknak is, akik rendszeresen járnak szoláriumba, ezáltal bőrüket kiteszik az ultraibolya sugárzásnak.
Selye János professzor kimutatta, hogy a krónikus stressz elnyomja az immunrendszert, mely a rákos sejtek és az idegen mikroorganizmusok elpusztítására lenne hivatott. A stressz felborítja a hormonális rendszert, és megnövekszik az abnormális sejtek burjánzása.
A fent említett befolyásolható tényezők a rákbetegség kialakulásánál megfontolandók és elgondolkoztatásra késztetnek, mit is tudna tenni az egyén, hogy megakadályozza a rákbetegség kialakulást. A célom e világnap alkalmából, hogy felhívjam a figyelmet arra, hogy amit meg tudunk tenni a rákbetegség megelőzésében, azt már ma tegyük meg!
Írásunk a Csallóköz hetilap cikke alapján készült.
Hozzászólások
A rovat további cikkei
Előzzük meg a mellrákot!
A mellrákról nem lehet eleget beszélni, ezt mutatják a statisztikai adatok is:
2010.10.19.
Műtétek, műtétek (5)
Tavaly azzal fejeztem be a történetemet, hogy soha többet nem írok, akármi történik is velem.
2010.4.14.
Csodaszép tavasz
Az a csodaszép tavasz! Lesz-e olyan még egyszer? Zöldelltek a fák, sok már virágba is borult, és azok az illatok…!
2009.3.28. 3
Műtétek, műtétek (3)
Mikor szavakba öntöttem történetemet és harcomat az emlőrákkal, még nem gondoltam, hogy folytatást is fogok írni.
2009.2.5. 5
Soha ne keseredjünk!
Tavaly augusztusban a mammográfián derült ki, hogy több kisebb daganat van a jobb mellemben.
2008.10.20. 3
Diagnózis: petefészekrák (2)
Mintha az első adag kemoterápiás infúzió még jót is tett volna nekem…
2008.9.20. 4
Diagnózis: petefészekrák (1)
Múlt év decemberében, nem sokkal a harmincadik születésnapom előtt, még semmi jelét nem tapasztaltam annak, hogy valami nincs rendben...
2008.9.18.