Drogok hálójában
Az egész világon egyre nagyobb társadalmi problémát jelent a drogfogyasztás. A legrizikósabb csoportot a fiatalok képezik.
Egy középkelet-európai országban végzett vizsgálatból az derült ki, hogy a 15-26 év közötti fiatalok 20,2 %-a (többségében fiúk) már kipróbálta az illegális drogokat. Közülük többen problémás vagy csonka családban nőttek fel, és/vagy a szüleik nem nagyon érdeklődnek az iránt, hol és kivel töltik a szabadidejüket.
Mi viszi rá a fiatalt, hogy kipróbálja a drogokat? Elsősorban a kíváncsiság. Az indokok között szerepel még az imponálni akarás, a csoporthoz tartozás vágya, a problémák elviselése, feszültség levezetése, valamint az unalom. A lányokat inkább a személyes és családi problémák vezetik el a droghoz, a fiúk pedig általában a csoportnak akarnak megfelelni.
A felmérések szerint a drogokkal való kísérletezés 15-18 éves korban a leggyakoribb, de a megkérdezettek 1,6 %-a már tízévesen (!) kipróbálta az illegális drogokat. A fiatalok leggyakrabban a marihuánával kísérleteznek (87,4 %), jóval kisebb mértékben oldószerekkel, alkohollal kombinált gyógyszerekkel, hasissal, pervitinnel és extazy tablettával. A drogokat kipróbálók gyakran nincsenek tisztában azzal, milyen következményei lehetnek a kísérletezéseiknek, vagy alábecsülik azokat. Többségük nem hiszi, hogy függővé válhat.
Drogfüggőségről akkor beszélhetünk, ha a szervezet és a lélek már nem tud létezni a szer nélkül, „követeli“ a napi adagot. A kemény drogok a rendszeres használat során beépülnek a szervezet anyagcseréjébe, és a kívánt hatás eléréséhez egyre nagyobb adagok bevételére van szükség. A fizikainál talán jelentősebb teher a lelki függőség. Ennek megszüntetésére hosszú terápiára van szükség, hatalmas a visszaesés lehetősége, különösen, ha a betegnek egyedül kell megbirkóznia a problémákkal. (A lányoknak egyébként hosszabb gyógyterápiára és nagyobb lelki támogatásra van szükségük, mint a fiúknak.)
Terápiára reszocializációs központokban van lehetőség a szervezet méregtelenítése után. (A méregtelenítés kb. 3 hónapig tart, általában pszichiátriai intézményben, valamelyik kórház pszichiátriai osztályán vagy a drogfüggőségek gyógyítására szakosodott központban.) A terápia önkéntes, és csak akkor lehet sikeres, ha maga a drogfüggő is gyógyulni akar.
Egyes intézményekben csupán 12 hónapig maradhatnak a gyógyulni vágyók, máshol 18-24 hónapot, vagy -- szükség esetén -- ennél is többet. Egy év mindenképpen kell ahhoz, hogy az ember megismerje önmagát, és elsajátítson egy olyan életformát, amelyben nincs helye a drognak. (Többek között megtanulnak magukról gondoskodni. Megtanulják beosztani a pénzt, megtervezni az étlapot, elkészíteni az ételeket, rendben tartani a lakóhelyüket és a ruházatukat. És azt, hogy vállalni kell a tetteikért a felelősséget, és nem lehet elbújni a problémák elől.)
Az első, vagyis az adaptációs fázis 3-4 hónapig tart. A kliens megismerkedik a csoporttal, a belső szabályokkal. Önmagára és a saját problémáira összpontosít, megpróbálja felülnézetből szemlélni a függőségét, és elismerni a hosszú távú gyógyterápia és a külső segítség szükségességét. Ebben az időszakban nem tarthat fenn kapcsolatot a külvilággal. A második fázisban egyre többször hagyhatja el a központot, távúton befejezheti a tanulmányait, a vége felé pedig alkalmi munkát vállalhat. Egy év után kezdődik a harmadik fázis, amikor már állást kereshet a kliens...
A drogfogyasztás tüneteinek felismerése nem egyszerű, mert a kamaszkor sokszor hasonló változásokkal jár. Mindenképpen fel kell figyelni a következő jelekre:
* közönyösség, levertség, kedvetlenség; vagy éppen ellenkezőleg: ok nélküli örömkitörések
* megváltozott kapcsolat a családtagokkal, új baráti kör
* a tanulmányi eredmény hirtelen romlik, zavart a figyelem és a koncentrációs képesség
* indokolatlan idegesség, türelmetlenség
* az étkezési és az alvási szokások feltűnő megváltozása
* az eddigi kedvenc tevékenység, hobbi, sport hanyagolása
* saját maga és a környezete hanyagolása
* kimaradozás, iskolakerülés
Ha nem „csak“ lelki, családi vagy iskolai problémái vannak a gyereknek, a következő (főleg testi) tünetek is jelenteznek:
* szemei duzzadtak, véreresek
* bőrén ismeretlen eredetű sebek láthatók
* gyakran van hányingere és hasmenése, sokat fogyott
* mozgásai bizonytalanok, szédül, furcsán gesztikulál
* egyre több zsebpénzt kér, mellyel nem tud elszámolni
Ha a kamaszodó gyerekről alaposan feltételezhető, hogy drogot használ, próbáljunk meg beszélni vele (olyankor, amikor nem áll a kábítószer hatása alatt). A kamaszok gyakori első reakciója a tagadás; de türelemmel, megértéssel többnyire a gyerek bizalmába lehet férkőzni. A drogfogyasztás alapos gyanúja vagy beigazolódása esetén mindenképpen szakemberhez kell fordulni.
A drogfogyasztás elleni védelem a gyermekkorban alapozódhat meg. Nagyon fontos a biztonságot nyújtó, de önállósodni is hagyó család, az önbizalom felépülésének segítése, őszinte kapcsolat a szülő és a gyermek között. Az ilyen környezetben felnőtt gyerekek a csoportnyomásnak sincsenek kiszolgáltatva, és ellen tudnak állni a kísértéseknek.
Foto: Mihály Krisztián
Hozzászólások
Kapcsolódó cikkek
Erőfeszítéseink
A nő szerette délceg férjét, aki büszke volt a szőke trónörökösre. A nő, az édesanya kisfiának szentelte életét.
2006.3.2.
A rovat további cikkei
Különleges sárkányrepülés
Különleges élményben lehetett részük a gyengénlátóknak a közelmúltban, amikor is sárkányrepülésen vehettek részt. Pintér Erika mesél az élményeiről.
2023.9.15.
Hányadik gyerekként születtünk?
Az élet egy örökös körforgás: magatartásunkat a megszokott családi minták és értékek is meghatározzák.
2023.1.20. 19
Fodrásznak születtem
Fennállásának 20. évfordulóját tartotta a dunaszerdahelyi Linda Hair Salon, melynek tulajdonosa Horváth Linda.
2022.9.19.
Nagymellűek, figyelem!
Sportmelltartót vásárolni majdnem minden aktívan sportoló nő számára hatalmas kihívást jelent, főleg, ha nagy mellekkel van megáldva.
2022.8.10. 7
Felcsendült a nóta
„Szólj, szólj csalogány” címmel került megrendezésre első alkalommal a csallóközi Hodosban a magyarnóta-verseny.
2022.6.8.
Alfamániások találkozója
Fergeteges találkozót tartottak az alfarómeós autósok a csallóközi Szilason.
2022.6.6.
Kicsik hatalmas szívvel
Kicsit később a megszokottnál, de a bősi kultúrházba is beköltözött egy pillanatra az anyák napja.
2022.5.26.
Hat alapelv étrendünk megváltoztatására
Ha szeretnél tenni valamit a környezetedért, emellett vigyázni az egészségedre is, kezdd az étrended megváltoztatásával!
2021.10.18. 10
Drága nagymamák!
Kincs, melyet senki más nem adhat az embernek, csak a nagymama: mesék, hangulatok, tapasztalatok, bölcsességek – és sok-sok feltétel nélküli szeretet.
2021.6.1. 1
Vizes élőhelyeink
A mindannyiunkat éltető vizes élőhelyeink több szempontból is fontosak számunkra.
2019.9.23.