Angol teázási szokások
Mint ismeretes, az angolok rengeteg teát isznak. India és Kína után Angliában isszák a legtöbbet.
Ezt nap, mint nap megtapasztalom, és néha hitetlenkedek: „Hogy lehet ennyi teát meginni egy nap?” A család, amelynél dolgoznom, fejenként napi 5-6 csésze teát fogyaszt el, a többi folyadék mellett, s ez még nem is számít olyan soknak.
Legalábbis itteni mérték szerint.
A napot rögtön teával kezdik, s mindjárt két csészével! Aztán isznak napközben is, az ebédhez, na meg délután, miután hazaértek a munkából (a híres ötórai tea), és még a sokszor a vacsorához is!
Tehát, azt is mondhatom, hogy az angolok úgy isszák a teát, mint mi a vizet.
Azt is biztos sokan tudják, hogy náluk nem citromlével és cukorral készül a tea, hanem tejjel. Ritkaságszámba megy, ha valaki citromlét tesz a teájába. Erre felkészülve, mikor kijöttem Angliába dolgozni, hoztam is magammal citromlevet. Egyszer szóltam a háziasszonynak, hogy szagolja meg a frissen készített teámat – mézzel és citromlével. Elismerően bólintott, hogy nagyon finom illata van, és mondta is, hogy tulajdonképpen ő is szereti, de mégis megmarad inkább a tejes változatnál. Ki érti ezt?
Angliában még mindig nagyon gyakori, hogy nem filterrel készítik a teát (hiszen, ahogy egy angoltól hallottam: „Az nem igazi tea!”), hanem a tealeveleket forrázzák le.
Hogy is néz ki valójában az „afternoon tea” vagyis „az ötórai tea”?
Az angol délutáni teázás valójában egy uzsonna. A legenda szerint, a 19. század elején, Anna Maria Russel (a hetedik bedfordi hercegnő) rendszeresen éhes volt ebéd és vacsora között – nem csoda, hiszen este 9-kor szolgálták fel a vacsorát –, így megkérte a cselédjét, hogy a tea mellé készítsen egy szendvicset. Ez a szokás elterjedt az arisztokrácia körében, és a szendvicsek mellé hamarosan minisüteményeket is tálaltak. Néhány évtizeden belül a délutáni teázás a felső- és középrétegekbe tartozó családok mindennapos étkezésének fontos részesévé vált. A második világháború után azonban csökkent a népszerűsége, elsősorban azért, mert egyre több nő állt munkaviszonyba. A hagyományos angol délutáni tea a szállodák, teázók specialitása lett, otthon csupán vendégváró vagy ünnepi alkalmakra készítik.
Az „afternoon tea” azonban nem összetévesztendő a „cream tea”-vel! Igaz ugyan, hogy „céljában” mindkettő megegyezik, és mindkettő késő délutáni időpontban van, a különbség azonban az, hogy a „cream tea”-hez nem szolgálnak fel szendvicseket vagy más ételeket a speciális angol pogácsán – scones – kívül! A „cream tea” egy dél-nyugat angliai specialitás, elsősorban Cornwall és Devonshire tartományokban népszerű. A tea mellé angol pogácsát tálalnak, clotted creammel és jam-mel. A clotted cream egy különleges, nagyon sűrű tejszín, amit vaj helyett alkalmaznak. A teát mindig egy mini porcelán kannában szolgálják fel, természetesen tejjel, külön egy kis kancsóban. Tehát a tea, tej, pogácsa, clotted cream és jam – leggyakrabban eperlekvár – együttes neve a „cream tea”.
A két megye – Cornwall és Devonshire – egyébként folytonos versengésben áll egymással, hogy hogyan is készül a valódi „cream tea”, és persze mindegyiknek megvan a maga jólbevált receptje. Abban azonban mindkét megye egyetért, hogy csakis a legjobb alapanyagokból készülhet „cream tea
Hozzászólások
A rovat további cikkei
Legyen rend a táskában!
Köztudott, hogy a nők szeretnek úgy elindulni otthonról, akárhová mennek is, hogy szinte minden helyzetre fel legyenek készülve.
2020.9.16.
Az online társkeresés előnyei
Milyen előnyei vannak az online társkeresésnek? Az ismerkedés világa igen nagyot fordult az elmúlt évtizedekben.
2019.12.19.
Miként segíthet a párterápia?
Egy párkapcsolat rendkívül érzékeny dolognak számít. Elég egyetlen negatív tényező és máris kibillenhet még a legharmonikusabb kapcsolat is az egyensúlyából.
2019.9.11.
Esély a jófiúknak
A női szívekért versenyző pasik közül általában a rosszfiúk kerülnek ki győztesen.
2019.4.28.
A nők közötti barátság
A női barátságok különleges kapcsolatok: áthatja őket a jellegzetes női gyengédség. Nem is csoda, hiszen számukra fontosak az érzelmek.
2019.3.22. 24
Kiszállni a komfortzónából!
Sok munkáltató panaszkodik, hogy a fiatalabb generáció csak 1-2 évig marad egy munkahelyen, majd továbbállnak. Ha nem találnak már motivációt, nem sokat tétováznak.
2019.1.10. 13
Takarékos vásárlás
Így spórolj pénzt, miközben vásárolsz! Vásárlási szokásaink, motivációink meglehetősen szerteágazóak lehetnek...
2018.11.15. 2