Mit rejt a ruhacímke?
A helyszín egy magas téglaház alagsora, rögtön a parkoló mellett.
Kínai nők dolgoznak itt napi tizenegy órában, szabják, tűzik, varrják a ruháinkat. Nem mehetnek a mosdóba akármikor, a túlórákért nem kapnak fizetést, szabadságot vagy anyasági segélyt. Ordítoznak velük, hogy gyorsabban, gyorsabban! A fizetésükből esetleg rizst és vizet vehetnek, mást nem. A kínai városokban köztudottan hatalmas tömegben gyártanak ruhákat, hogy a nyugati világ egyre határtalanabb igényeit kielégítsék.
A szabadpiac ma már lehetővé teszi, hogy a gyártást áthelyezzük a világ bármelyik pontjára. Vajon ki tehet arról, hogy a hazai varrodák, gyárak manapság sorra zárnak be? Az eladó vagy a vevő?
A gyártók a vásárlók keresletét akarják kielégíteni, akik elfogadható árakat és legjobb minőséget követelnek. Ehhez még hozzájárul a termelők magas profitigénye is. Kénytelenek tehát olcsó munkaerőt és alapanyagot beszerezni. Olyan helyekről, ahol a munkások napi pár euróért dolgoznak, óránként száz zsebet varrnak fel, vagy a legrövidebb idő alatt simítják ki a forró, nehéz vasalóval a ruhákat. Banglades, Kína, India, Japán, Indonézia – hogy csak pár ilyen helyet említsek.
Egy tizennyolc éves bangladesi gyári munkás lány havi 15 dollárt keres. 150 zsebet kell felvarrnia egy óra alatt.
Így mesél a munkájáról:
„Ha hibát követtél el, vagy nem teljesítetted, amit előírtak, megvernek.” Tizenhat órát dolgozik naponta, egész nap egy kis sámlin görnyedezve. A gyár poros levegőjét kell belélegeznie, és ki kell bírnia a zsúfoltság okozta hőséget is.
Szerencsére egyre több mozgalom ügyködik azon, hogy az adott ország a hazai termékeket és a hazai gyárakat részesítse előnyben. Törekvéseikre azonban az a legjobb kifejezés, hogy az ár ellen úsznak.
Mary Portas brit kiskereskedelmi szakértő, tanácsadó, divattervező legújabb dokumentumfilmjében az olcsó külföldi ruhák behozatal ellen indít hadjáratot. Felderítette Észak-Anglia rég bezárt varrodáit. Munkanélkülieket alkalmaz, hogy beindítson egy új 100%-osan hazai alsónemű gyárat. Ennek érdekében felkutatta az egyetlen brit csipkegyárat, hogy a termékek minden része, még a címke is, hazai anyagból készüljön. Megindító a története, ahogyan egy poros, régen bezárt varrodát újra életre kelt, ahogyan a munkanélküli szingli anyukák és családfenntartó apák munkához jutnak általa. Mary Portas története mindenkit megindított. Mióta bemutatkozott a nyilvánosságnak is, a vásárlók igényeit alig győzi kielégíteni.
Vajon mi hogyan cselekszünk a hétköznapokban? Melyiket vesszük meg? Két darab külföldön gyártott olcsó pulcsit, vagy egy drágább hazai gyártmányút...?
További információk:
http://www.maryportas.com/bottomline/
Hozzászólások
A rovat további cikkei
Álmaink nem hazudnak
Életünk egyharmadát alvással töltjük. Az alvás egy misztikus birodalomba vezet minket: az álmok tündéri vagy lidérces világába.
2024.11.5. 55
Évszakváltás – ruhatárcsere
Melyik nő ne ismerné az érzést, amikor áll a ruhás szekrény előtt, és nem talál kedvére való göncöt, amelyet felvehetne.
2024.10.22. 4
Kiszállni a komfortzónából!
Sok munkáltató panaszkodik, hogy a fiatalabb generáció csak 1-2 évig marad egy munkahelyen, majd továbbállnak. Ha nem találnak már motivációt, nem sokat tétováznak.
2024.9.23. 13
Égető nyár
A nyári napsugarak veszélyesek. Égetnek. Megégetnek. Perzselnek. Szerelemmel. Veszedelmes érzelmekkel.
2024.7.19.
A sokoldalú levendula
Vajon mi jut eszünkbe elsőként, ha a levenduláról van szó? (A cikk végén receptötlet)
2024.6.18.
Mosogatógép – gyorsan és egyszerűen
Biztos sokan érezték már, hogy szélmalomharcot vívnak nap mint nap a mosogatással.
2024.3.5.
Esély a jófiúknak
A női szívekért versenyző pasik közül általában a rosszfiúk kerülnek ki győztesen.
2024.2.19.
9 tipp az anyagi stabilitásra
Pénz. Mindennek az alfája és ómegája, a világ mozgatórugója – hiánya (állítólag a sokszoros megléte is) sok-sok gond és aggodalom forrása.
2023.1.15. 5
Különleges üveggyöngyök
Törékeny eleganciát rejtenek magukban a sokszínű üveggyöngyök. Teremtsünk belőlük szépséget!
2022.10.19.