Szép a ruhád, szép a lovad
Jó az új frizurád! Hol vetted ezt a szép táskát? Jól érzem magam a társaságodban.
Szeretjük a bókokat, pedig nincs egyszerű dolga sem az adónak, sem a fogadónak. Sok nő panaszkodik, hogy a férfiak egyre ritkábban halmozzák el partnerüket szép szavakkal. Vajon jogosan okolhatjuk-e őket ezért a hiányosságért vagy inkább mi, nők tehetünk erről?
Múlt héten találkoztam egy nagyon kedves barátnőmmel, akit hónapokkal ezelőtt láttam utoljára. Amikor belépett a kávézóba, azonnal észrevettem és szóvá is tettem, hogy lefogyott és milyen jól néz ki. „Ne is mondd! Tudom, hogy még pár kilót le kéne adnom” – volt a reakciója. Épp nyitottam a számat, hogy kimagyarázzam magam, de inkább csöndben maradtam, hisz a bókommal pont az ellenkező hatást értem el, mint akartam. Az emberek gyakran reagálnak így a hízelgő szavakra. Vajon mi ennek az oka? Miért nem tudunk örülni a bóknak, miért kell csípőből visszautasítanunk a kedves szavakat? A bók, ami valaha a társadalmi érintkezésnek, a flörtölésnek az alapvető kelléke volt, miért szorult perifériára?
Egy kutatás szerint a nők 89%-a szeret bókot kapni, azonban 67%-uk csak a partnerétől, egyébként kényelmetlenül érzik magukat, 12%-uk pedig semmilyen bókot nem kapott az elmúlt három hónap során. A férfiak tehát nem szeretnek bókolni, a hölgyek pedig a kedves mondatok mögött gyakran hátsó szándékot sejtenek: úgy gondolják, nem létezik ártatlan bók, és minden hízelgő megjegyzés érdekből hangzik el. Egy másik, a 70-es években végzett amerikai kutatás szerint jobban kedveljük azokat, akik gyakrabban bókolnak nekünk, még akkor is, ha tisztában vagyunk azzal, nem létező erényeinket dicsérik.
A 70-es évek óta sok változás történt. A bók, pont azért, mert az érzelmeink felől közelít, valóban jó eszköz a manipulációra. Már gyerekként is tudjuk: könnyebben elérhetjük, amit akarunk, ha kedves hízelgéssel közelítünk a másik felé. A hétköznapokban megszoktuk, hogy mindenért fizetni kell, miért pont a kedves szavak lennének ingyen? Félünk bókokat fogadni, mert manipulációt sejtünk mögöttük. Pedig valójában a bók lényege az önzetlenség, az érdek nélküliség, célja, hogy a másik jobban érezze magát a bőrében. Illetve a bók az érzelmeink spontán kifejezése. Amikor a pékségben megjegyzem az eladónak, hogy milyen ropogós és finom illatú a kenyér, csupán kifejezem az örömömet, és alig várom, hogy felfaljam az egész veknit. Ellenben mondhatnám ezt is: „Nagyon finom pékárut árulnak, nem tudna nekem minden reggel félrerakni fél kiló kenyeret, hogy ne kelljen korán kelnem?” Itt a bóknak célja van, valamit el akarok érni általa. Akár csöndben is maradhatnék, nyammoghatnék egyet-kettőt mindenféle megjegyzés nélkül, hiszen pékségről van szó, az a dolguk, hogy a pénzemért cserébe finom és friss kenyeret egyek reggelire. Sajnos a legtöbb ember így viselkedik, sokan nem tudják – vagy nem akarják – spontán módon kifejezni elégedettségüket. Pedig a szívből jövő bóknak hatalmas ereje van. A pék finom kenyeret süt, amit én szeretek és ezt meg is mondom neki. Látom az elégedettséget az arcán, és ez az öröm rám is hatással van.
Mi van akkor, ha a bók célt téveszt? Előfordul. Mivel a bókolás spontán reakció, van úgy, hogy a másik számára szavaink nem hízelgőek. „A korához képest nagyon jól néz ki/nagyon sok az energiája!” típusú megjegyzések könnyen félreérthetők, kétértelműek és akár sértők is lehetnek. Ha a fentihez hasonló mondat hagyta el szánkat, a legegyszerűbb feloldása az esetleges konfliktusnak az őszinte bocsánatkérés. Az illemtankönyvek szerint a legjobb, ha a dicséretet illetően nem esünk túlzásba, ha nem tűnik úgy, mintha hazudnánk. Kutatások szerint a legszívesebben fogadott bókoknak érzelmi és személyes töltetük is van, tehát többnek kell lennie, mint egy „jó a hajad” szintű, odadobott mondatnak.
A bókra tehát igenis lenne igény. Sajnos azonban annyira eltűnőfélben van a mindennapokból, hogy elfelejtettük a „helyes használatát”. A bók a dicséret rövid formája, ezért nem feltétlenül szerelmi gesztus, lehet baráti alapja is. A bók akkor helyénvaló, ha egy meglévő, előnyös tulajdonságot emel ki, nem pedig egy kevésbé pozitívat akar szebbé tenni.
Aggasztó jelenség, hogy manapság egyre gyakrabban tapasztalom, hogy inkább a nők udvarolnak ilyen formában a férfiaknak, és nem fordítva. Remélhetőleg ez a tendencia nem folytatódik tovább és a bók – az érdek nélküli – nem megy ki végleg a divatból.
Hozzászólások
A rovat további cikkei
Égető nyár
A nyári napsugarak veszélyesek. Égetnek. Megégetnek. Perzselnek. Szerelemmel. Veszedelmes érzelmekkel.
2022.8.4.
Próbatétel túrának álcázva
Az élet kiszámíthatatlan, véletlenek nincsenek, megpróbáltatások viszont igen.
2022.3.28.
A sokoldalú levendula
Vajon mi jut eszünkbe elsőként, ha a levenduláról van szó? (A cikk végén receptötlet)
2021.7.9.
Belső vallomás
Ezen a világon a szerelem egyike a legszebb dolgoknak és nincs korhoz kötve.
2021.5.13.
Kilók le, bikini fel!
Nemsokára ismét érkezik a nyár! Ha a bikini viselésének már a gondolata is aggodalmat kelt benned, itt az ideje elkezdeni a felkészülést.
2021.5.12.
Legyen rend a táskában!
Köztudott, hogy a nők szeretnek úgy elindulni otthonról, akárhová mennek is, hogy szinte minden helyzetre fel legyenek készülve.
2020.9.16.
Az online társkeresés előnyei
Milyen előnyei vannak az online társkeresésnek? Az ismerkedés világa igen nagyot fordult az elmúlt évtizedekben.
2019.12.19.
Miként segíthet a párterápia?
Egy párkapcsolat rendkívül érzékeny dolognak számít. Elég egyetlen negatív tényező és máris kibillenhet még a legharmonikusabb kapcsolat is az egyensúlyából.
2019.9.11.