A húsvét ünnepe
Egy ideje a húsvéthoz kapcsolódó szokások a legtöbb családban elmaradtak, hiszen sokan inkább kirándulni mentek.
Talán csak a táplálkozás szokásai nem változnak, hiszen a húsvéti sonka, a főtt tojás, a torma és a kenyér nemcsak a családi asztalon, de az éttermek, élelmiszerboltok kínálatában is hangsúlyosabban jelen van. Ebből a szempontból nagy kár, hogy a húsvét lelki-szellemi hagyatéka elkopik. Sokan csak a fizikai megelégedésüket akarják elérni: hogy jót egyenek és pihenjenek.
Vannak azért kivételek is, hiszen a vallásukat gyakorló családokban, a hagyományőrző közösségekben, és az összetartó rokonságban még tudatosul a húsvét igazi mondanivalója, és a kapcsolódó szokások. Számukra a hosszú, negyven napos böjt után a vidámság, az öröm, a megújhodás megélésének időszaka jön el, és mind lelkileg, mind testileg megélhetik a felszabadulást.
A húsvét a keresztény világban a feltámadás emléknapja, amikor a hit szerint Jézus Krisztus az ünnepek ünnepén, húsvétvasárnap feltámadt halottaiból. A Biblia szerint Jézus a nagypénteki kereszthalálával megváltotta az emberek bűnét, a húsvétvasárnapi feltámadásával pedig győzelmet aratott a halál felett. Az egyházi húsvéti ünnepi szertartások mind megerősítik a hívőket abban, hogy a hitükből lelki erőt meríthetnek, bízhatnak az egyház tanításában, Jézus Krisztus feltámadásában és a halál feletti győzedelmeskedésében.
Ez az ünnep az egyházi vonatkozásán kívül a tavasz eljövetelének az ünnepe, hiszen ilyenkor a természet is újraéled. Elkezdődik egy újabb ciklus, amelyben a növények és állatok termékenysége eredményt hoz. A természetben ekkor kezdődik az utódok létrehozása, a növények megtermékenyítése. A húsvét ideje a kereszténység elterjedésének időszaka előtt, a pogány népeknél, a tavaszi napéjegyenlőség idején tartott termékenységi ünnepekkel azonos. Ezeknek a szokásoknak régtől fogva elemei voltak a feltámadás és az újraéledés természeti megnyilvánulásai, jelképei.
Az ünnep neve, a húsvét jelzi, hogy a böjtölés véget ért, a falusi nép és a hívők körében ezen a napon volt szabad újra húsos, zsírral készült ételt fogyasztani. Ezzel összefügg, hogy a negyven napos böjt utáni első napon megszentelt ételeket fogyasztottak. A templomban megáldott ételekből a család minden tagjának jutott, sőt a háziállatok is kaptak a húsvéti ételek morzsáiból. Hittek abban, hogy ezek az ételek megvédik a bajtól, a betegségektől az embereket és az állatokat, és gonoszűző erejük is van.
A húsvéti ételek között legnagyobb jelentőséggel a tojás bírt, mivel mágikus szerepe (az élet jelképe, termékenységszimbólum) már a történelmi idők kezdetén ismert volt: egy legenda szerint az egész világegyetem a „világtojásból” keletkezett. A mai hiedelmek szerint a húsvéti piros vagy hímes tojás a megtermékenyítést segíti, a női termékenységet fokozza, a bajtól és a betegségtől véd. A keresztény egyház a megváltás jelképévé tette a tojást, piros színe pedig Jézus kiontott vérét szimbolizálja. Bizonyos vidékeken a piros tojás feltörése Jézus feltámadásának jelképe.
A tojáson kívül a húsvéti locsoló víznek is termékenyítő hatást, és a lelki megtisztulást, megújhodást segítő szerepet tulajdonítanak. A lányok húsvéti locsolása, öntözése eredetileg kútvízzel történt, ezt váltotta fel az illatos kölnivíz. Régebben csak kihúzták a lányokat a házból a kút mellé, és nyakon öntötték egy vödör vízzel. Később húsvéti
locsolóverssel kértek engedélyt a locsolásra.
A vízzel történő öntözés katartikus szertartását az egyház is beépítette a szokásai közé, ugyanis régen húsvét táján, elsősorban nagyszombaton, vízbemerítéssel, leöntéssel kereszteltek. Hitük szerint a megkeresztelt személy olyankor a keresztség vizében merült el, és a vízben megjelenő Szentlélek útján újraszületett. A húsvéthétfői víz Jézus testének bebalzsamozásával is összefügg, mivel a hit szerint a keresztről való levétel után Jézus sebeit vízzel mosták ki, majd a test megtisztítása után bebalzsamozták.
Az egyházi és népi szokások megtartásával, vagy anélkül, húsvét eljövetelével mindenképp felsóhajthatunk, hiszen igazán elkezdődik a tavasz, a természet megújhodását saját szemünkkel figyelhetjük. Ha pedig a húsvét ünnepnapjain nem utazunk el, legalább a rokonok előtt ne csukjuk be az ajtót! Készüljünk piros tojásokkal, süteménnyel, sonkával és egy kis jó borral arra, hogy férfirokonaink megtisztelnek a látogatásukkal, meglocsolnak kölnivízzel. Örüljünk egymásnak, a találkozásnak. Titkon még arra is gondolhatunk, hogy a locsolóvíz, a húsvéti tojás fokozza a termékenységet és elűzi a betegségeket, a bajt.
Írásunk a Marczell Béla: Csallóközi néphagyományok, Internet cikke alapján készült.
Hozzászólások
Kapcsolódó cikkek
Húsvéti hagyományok
A frissen sült kalács illata jóleső melegséggel tölti el a lelkemet.
2018.3.30. 28
Húsvéti kép-tár
Munkatársunk elgondolkodtató gondolatai ünnepről, életről, halálról, feltámadásról...
2013.3.30. 14
Húsvét – a kezdetek
Köztudott, hogy a húsvét olyan ünnep, melyet sok vallási hiedelem övez.
2006.4.11.
Húsvét ünnepéhez
Valójában mi lehet az eredete a húsvéti ünnepeknek? Talán erre is választ kaphatunk, ha európai kultúránk bölcsőjében keresgélünk. (Az írás szerzője Görögországban él.)
2004.3.31.
A rovat további cikkei
Tíz idézet karácsonyra
Tegyük hangulatosabbá az ünnepvárást néhány jeles egyéniség gondolatával!
2024.12.24.
Az én karácsonyom
Úgy emlékszem, gyerekkoromban mindig derékig vagy nyakig érő hó hullott karácsony napján...
2024.12.23. 31
Karácsony előtt
Advent idején, amikor a gondolataink egyre gyakrabban a karácsony körül forognak, arra is szánhatunk időt, hogy elkészítsük az ajándékokat. A karácsonyi sütik készítését pedig aromaterápiának is felfoghatjuk.
2024.12.16. 5
Luca napja
A téli ünnepkör, az adventi időszak egyik jeles napja Luca-nap, amely december 13-ra esik.
2024.12.11. 32
Szent András és a férjjóslás
Novembert a népi kalendárium Szent András havának nevezi. Íme, néhány ehhez kötődő hagyomány.
2024.11.27. 15