Húsvét – a kezdetek
Köztudott, hogy a húsvét olyan ünnep, melyet sok vallási hiedelem övez.
De vajon van-e tudomásunk arról, hogy a keresztény értelmezés ideje előtt a húsvét pogány ünnep volt, melyen a tavasz istennőjét ünnepelték? Az angolszász istennőt Ostarát a húsvét istennőjeként tartottak számon, akinek földi szimbóluma a húsvéti nyúl volt, ezt imádták és bálványozták az ünnep idején.
Az ünnep ideje alatt a víznek, mint ősi pogány tisztulás szimbólumnak is mágikus erőt tulajdonítottak. Húsvét idején a friss kútvízzel vagy patakvízzel való mosakodás megvédett a betegségek ellen. Ezt a hajnali vizet aranyvíznek nevezték. Az állatokat is kihajtották a patakhoz itatni, és le is fürösztötték őket, hogy ne legyenek betegek. Szokásban volt a határjárás, határkerülés is. Ilyenkor a férfiak határba zajkeltéssel, kerepeléssel űzték el az ártó erőket a földekről.
A keresztény misszionáriusok a 2. századtól hirdetni és terjeszteni kezdték vallási nézeteik a lakosság körében. A keresztény év legfontosabb ünnepe Jézus feltámadása. A pogány eredetű húsvéti ünnep tehát lényegében megegyezik a krisztusi felfogásokkal. (A természet újjászületik – feltámad.) Éppen ezért a keresztény felfogású misszionáriusok – később pedig az egyház -- megengedték, hogy a pogányok folytassák a hagyományaikat, csak éppen keresztény formában, a keresztény értékek előtérbe való helyezésével.
Miért a tojás a húsvét szimbóluma?
A húsvéti tojásajándékozás szokása az egész világon tradícióvá vált. A legtöbb kultúrában a tojás a termékenység, az új élet, az újjászületés és az élet csírája szimbóluma.
A tojás tehát ősi termékenységi szimbólum, a születés, a teremtés, a megújhodás jelképe. A kereszténységben a feltámadás szimbóluma lett. A tojás szimbolikáját még a baromfitartással nem foglalkozó északi népeknél is felleljük, ők a madarak tojásait gyűjtötték az erdőn. (Már az avar kori sírokban is találtak díszített tojásokat.)
A húsvéti tojásvadászat a 4. század óta ismert (a nagyböjt idején, többek között a tojás fogyasztása is tabunak számított). Szokás volt megfőzni a tojást, így tárolták – így „mentették meg” azokat. Az idők során kialakult a tojások kifestésének, dekorálásának hagyománya, majd -- a gyerekek nagy örömére -- a tojásvadászat is. A szépen kifestett tojásokat eldugták, hogy vidám keresgélés után a gyerekek megtalálhassák, a manapság tojásvadászatnak nevezett, játékos húsvéti szokás idején.
Hozzászólások
Kapcsolódó cikkek
Húsvéti hagyományok
A frissen sült kalács illata jóleső melegséggel tölti el a lelkemet.
2018.3.30. 28
Húsvéti kép-tár
Munkatársunk elgondolkodtató gondolatai ünnepről, életről, halálról, feltámadásról...
2013.3.30. 14
Húsvét ünnepéhez
Valójában mi lehet az eredete a húsvéti ünnepeknek? Talán erre is választ kaphatunk, ha európai kultúránk bölcsőjében keresgélünk. (Az írás szerzője Görögországban él.)
2004.3.31.
A rovat további cikkei
Tíz idézet karácsonyra
Tegyük hangulatosabbá az ünnepvárást néhány jeles egyéniség gondolatával!
2024.12.24.
Az én karácsonyom
Úgy emlékszem, gyerekkoromban mindig derékig vagy nyakig érő hó hullott karácsony napján...
2024.12.23. 31
Karácsony előtt
Advent idején, amikor a gondolataink egyre gyakrabban a karácsony körül forognak, arra is szánhatunk időt, hogy elkészítsük az ajándékokat. A karácsonyi sütik készítését pedig aromaterápiának is felfoghatjuk.
2024.12.16. 5
Luca napja
A téli ünnepkör, az adventi időszak egyik jeles napja Luca-nap, amely december 13-ra esik.
2024.12.11. 32
Szent András és a férjjóslás
Novembert a népi kalendárium Szent András havának nevezi. Íme, néhány ehhez kötődő hagyomány.
2024.11.27. 15