A biciklis lány
Debütáló dala alapján már csak így emlegetik a fiatal és nagyon tehetséges grúz-angol énekesnőt és dalszerzőt, Katie Meluát.
A Nine Million Bicycles című debütáló dala alapján már csak így emlegetik a fiatal és nagyon tehetséges grúz-angol énekesnőt és dalszerzőt, Katie Meluát. A dal pekingi élményének hatására született, ahol sok-sok kerékpárost látott, és ahol nagyjából kilencmillió bicikli van.
Azért is szeretem ezt a dalt, mert keveredik benne az egyszerű hétköznapi gondolat (Nine Million Bicycles – Kilencmillió bicikli) egy fontos gondolattal (I will love you till I die – Addig foglak szeretni, míg meghalok). Őszintén édes gondolat...
Ez a dal egyike volt azoknak, amiket később vettek föl az énekesnő második albumára, a Piece by Piece-re.
Katie 1984-ban született az akkor még Szovjetunióként jegyzett Grúzia területén. Nyolc esztendős korában a grúz polgárháború miatt Észak-Írországba, majd 14 évesen Angliába költözött családjával. Itt iratkozik be London művészeti iskolájába, amely az egyetlen ingyenes ilyen jellegű képzést biztosította akkoriban a szigetországban. Itt zenei szakképesítést szerez, és gitározni tanul. Ekkor változtatja meg a jövőre vonatkozó elképzeléseit, dalokat kezd szerezni, s már nem készül politikusnak. Rájön arra, hogy dalaival jobban tudja szolgálni a világot, az embereket, s békét hozhat.
Katie-re a legnagyobb hatást Eva Cassidy hangja, dalai tették. Mikor megtudta, hogy a tragikus sorsú énekesnő már nem él, és hogy soha nem láthatja őt élőben, megírta hozzá Faraway Voice című dalát, amire felfigyelt Mike Batt zeneszerző és producer. Ezt követően 2003-ban jelent meg első lemeze, a Call of the Search.
Első két stúdióalbumának köszönhetően híres lett nemcsak Angliában, hanem Európában is. A korai ismertséggel kapcsolatban pedig maga az énekesnő így fogalmazott: „Ha kellene valamit mondanom, ami sajnálatos ebben (a korai hírnévben), az valószínűleg az lenne, hogy a világ előbb ismert meg engem, mint én önmagamat”.
Ennek örülök, mert így még egy fantasztikus hangú, hatalmas tehetségű énekesnőt ismerhettem meg. Aki megállja a helyét Norah Jones és Eva Cassidy mellett. Nemhiába emlegetik egyszerre őket. Hasonló zenei világ, hasonló hang, mégis mindegyik más és más a saját, egyedi módján.
Azt hiszem épp ideje jobban megismerni Katie Meluát. Dalait hallgatva megtehetjük ezt: Piece by Piece, Nine Million Bicycles, Just Like Heaven, Cried for You. Közben rájövünk, hogy milyen jól passzol a hétköznapihoz a csoda. Hogy ott van a hétköznapiban a csoda!
Hozzászólások
Kapcsolódó cikkek
Egy szál gitár
Kevés olyan énekesnő van, aki kiáll a színpadra egy gitárral és fergeteges hangulatot tud teremteni. KT Tunstall ilyen.
2013.2.21.
A francia lány
A New York-i születésű, franciául (is) éneklő dzsesszdíva Stacey Kent nemhiába "a francia lány", hiszen tizenhét évet élt Párizsban.
2012.11.23.
Csodálatos hang
Eva Cassidy egyike azoknak a művészeknek, akik haláluk után váltak ismertté.
2012.9.25. 6
A nyugalom szigete
Norah Jones zenéje kikapcsol, pihentet, alkalomadtán még gyógyít is...
2012.9.6. 3
A rovat további cikkei
A rendteremtés művészete
Nézzük csak, mit ajánl a témában a szakértő Marie Kondo a Tiszta öröm című könyvében!
2019.1.30. 16
Szlovákul szeretni
A rendkívül megkapó, egyszerűségében nagyszerű könyvborítón már akkor megakadt a szemem, amikor a kiadó még a megjelenés előtt a világhálón hirdette Durica Katarina legújabb regényét.
2016.6.10. 27
Hétköznapi hőseink
„Mindenkinek szüksége van egy képzelt világra, ami segít a nehéz időkben.” (Olvasmányélmény)
2016.4.13. 5
Mitől lesz isten az ember?
Recenzió a Pesti Magyar Színház Frankenstein című előadásáról.
2015.3.3. 24
Swing – az új magyar sikerfilm
A legújabb magyar gyártású vígjáték három különböző generációjú nő történetét dolgozza fel.
2015.1.21. 10