A francia lány
A New York-i születésű, franciául (is) éneklő dzsesszdíva Stacey Kent nemhiába "a francia lány", hiszen tizenhét évet élt Párizsban.
Egész életét átjárta a kalapban, karcsún, Champs Elysees-n sétálós életérzés. Valóban van egy francia énje. Ő tényleg tudja, miről énekel. Pont ez a franciasága fogott meg, mikor először hallottam. Sőt, azóta is ezt szeretem benne. Ráadásul elbűvölően énekel, úgy, mintha állandóan mosolyogna.
Stacey előadásmódja igéző. Mézédes ártatlansággal énekel, kristálytiszta, csilingelő hangján. A romantikus francia szavak hangzása még pajkosabbá, gyengédebbé varázsolja kislányos stílusát. Semmi mesterkéltség – természetessége magával ragadó. Dalainak hallgatása közben azt érezhetjük, hogy második anyanyelve szinte még inkább sajátja, mint az angol, csak úgy lubickol benne. Precízen, elegánsan formálja a szavakat, olyan tisztasággal, és bensőségességgel, hogy hallgatóként szinte akkor is azt érzem, tudom, miről énekel, miközben nem is beszélek franciául. Neki köszönhetően bármikor Franciaországban, Párizsban találom magam, ha felcsendül valamelyik francia dala.
Kész szerencse, hogy nemcsak a nyelvekre, de a zenére is fogékony lány még idejében szakmát váltott, és annak idején az összehasonlító irodalom helyett a dzsesszt választotta. Tanulmányai révén került Angliába, ahol megismerkedett Jim Tomlinson szaxofonossal, későbbi férjével. Végül az ő hatására döntött a hivatásos éneklés mellett. Beiratkozott a neves Guildhall School of Music and Drama dzsesszkurzusára. Ahonnan egyenes út vezetett a dzsessz világába, sorba jöttek a koncertfelkérések. Egymás után jelentek meg jobbnál jobb albumai, melyek közül kedvencem a The Boy Next Door. A találkozás tehát végzetesnek bizonyult, megváltoztatta Stacey szakmai és magánéletét is egyben.
A francia lány azóta is – sokak örömére – főként a szerelemről énekel. A szerelemről, egy olyan személyiség, akiben egyszerre vibrál a vad nőiség, a romantika, az asszonyi érettség és a félig lehunyt szemű ártatlanság. Intim, pasztelles világ az övé, ahol csak dereng a fény, ahová belépve elhalkul az utca zaja, kizáródik minden zavaró tényező. Csak a zene van, de zene az van.
Romantikából és dzsesszből nagy dolgok születhetnek. A nagy dolgokhoz persze nagy formátumú személyiségek kellenek. Ilyen ez a francia lány, Stacey Kent is, akit a szakma és a közönség egyaránt olyanokhoz mér, mint Billie Holiday és Ella Fitzgerald. Nem is minden alapot nélkülöző módon.
Hozzászólások
Kapcsolódó cikkek
Egy szál gitár
Kevés olyan énekesnő van, aki kiáll a színpadra egy gitárral és fergeteges hangulatot tud teremteni. KT Tunstall ilyen.
2013.2.21.
A biciklis lány
Debütáló dala alapján már csak így emlegetik a fiatal és nagyon tehetséges grúz-angol énekesnőt és dalszerzőt, Katie Meluát.
2012.10.30. 6
Csodálatos hang
Eva Cassidy egyike azoknak a művészeknek, akik haláluk után váltak ismertté.
2012.9.25. 6
A nyugalom szigete
Norah Jones zenéje kikapcsol, pihentet, alkalomadtán még gyógyít is...
2012.9.6. 3
A rovat további cikkei
A rendteremtés művészete
Nézzük csak, mit ajánl a témában a szakértő Marie Kondo a Tiszta öröm című könyvében!
2019.1.30. 16
Szlovákul szeretni
A rendkívül megkapó, egyszerűségében nagyszerű könyvborítón már akkor megakadt a szemem, amikor a kiadó még a megjelenés előtt a világhálón hirdette Durica Katarina legújabb regényét.
2016.6.10. 27
Hétköznapi hőseink
„Mindenkinek szüksége van egy képzelt világra, ami segít a nehéz időkben.” (Olvasmányélmény)
2016.4.13. 5
Mitől lesz isten az ember?
Recenzió a Pesti Magyar Színház Frankenstein című előadásáról.
2015.3.3. 24
Swing – az új magyar sikerfilm
A legújabb magyar gyártású vígjáték három különböző generációjú nő történetét dolgozza fel.
2015.1.21. 10