Csipkerózsika a százéves ládában
A mesélő úgy érkezik, mint Mary Poppins – betoppan, és minden megváltozik: a legfantasztikusabb dolgok is valóra válnak!
Csak neki nem esernyője, hanem színben és stílusban a ruhájához illő rózsaszínű ridikülje van, és egy kis barátja, a tarka süni. Meg egy százéves, fiókos csodaládája, amelyből Csipkerózsika meséjét varázsolja elő. A ládikó lassan kinyílik, egyik fiókjában megszólal a zene, s a legcsudálatosabb dolgok kerülnek elő belőle: király és királyné, árnyas kert, melynek közepén tó van, tündérek, és a palota, ezer termével, lakóival...
Csakhogy a szereplők a valóságban egyszerű, hétköznapi tárgyak. A király egy kötőtű és királyné egy gombolyag. A Csipkerózsika egy csipkekesztyű és tündérek színes szalagok, a boszorkány egy olló, a palota személyzete pedig sok-sok csörgő gomb, a csigalépcső fiókokból kanyarog felfele és a többi szereplőt is egyéb apróságok személyesítik meg. De amint a vajdasági, szabadkai, színésznő Vörös Imelda mesélni kezd, az összes valóságos tárgy mesebeli szereplővé változik. Senki sem kellékeket lát többé a színpadon, hanem egy színes, élő és eleven történetet, Csipkerózsika bűvös meséjét. Királyi csecsemőt a bölcsőben, jóakaratú tündéreket, és rosszakaratú boszorkányt, veszélyes rokkát, fiatal királylányt, alvó palotát, sűrű, tövises vadrózsasövényt.
A szerbiai Szabadkai Gyermekszínház többször és több helyen is bemutatta már a Csipkerózsika című tárgyjátékát. Az egyszemélyes darab eredetileg a három- és tízévesek számára készült, „kamaraelőadás”. A művésznő először óvodákban és alsótagozatos iskolások előtt lépett fel meséjével. A gyerekeket az első pillanattól kezdve elbűvölte a történet. Csak a mesére összpontosítottak, együtt éltek annak minden történésével és szereplőjével. S hogy igazán a mesét látták, arról az előadás után készült rajzaik árulkodnak: színes képek, mesebeli alakokkal, jelenetekkel.
A darab, eddig először, nagyobb közönség előtt is bemutatásra került, mégpedig Felvidéken, a Dunaszerdahelyi Művelődési Központ bábtermében. A nézők összetétele ezúttal, az addigiakkal ellentétben, teljesen megváltozott. Felnőttek, óvodás- és iskoláskorú gyerekek, kamaszok, szülők és nagyszülők voltak kíváncsiak az előadásra, s együtt varázsolódtak el – kortól teljesen függetlenül – a nagyszerű színésznő magával ragadó előadásától.
Csipkerózsika, tárgyjáték, a Szabadkai Gyermekszínház előadása
Mesélő – Vörös Imelda (Szabadka)
Rendező – Csató Kata (Budapest)
Zene – Bakos Árpád
Díszlet – Mátravölgyi Ákos
(A cikk megjelent a Csallóköz című hetilapban is)
Hozzászólások
A rovat további cikkei
A rendteremtés művészete
Nézzük csak, mit ajánl a témában a szakértő Marie Kondo a Tiszta öröm című könyvében!
2019.1.30. 16
Szlovákul szeretni
A rendkívül megkapó, egyszerűségében nagyszerű könyvborítón már akkor megakadt a szemem, amikor a kiadó még a megjelenés előtt a világhálón hirdette Durica Katarina legújabb regényét.
2016.6.10. 27
Hétköznapi hőseink
„Mindenkinek szüksége van egy képzelt világra, ami segít a nehéz időkben.” (Olvasmányélmény)
2016.4.13. 5
Mitől lesz isten az ember?
Recenzió a Pesti Magyar Színház Frankenstein című előadásáról.
2015.3.3. 24
Swing – az új magyar sikerfilm
A legújabb magyar gyártású vígjáték három különböző generációjú nő történetét dolgozza fel.
2015.1.21. 10
És a hegyek visszhangozzák
A kabuli születésű író és orvos világsikerű regényeiért (Papírsárkányok, Ezeregy tündöklő nap) számos olvasó rajong.
2014.11.6. 5
Erlend Loe: Fvonk
Egy viszonylag vékony kötet, amely főként kétszemélyes párbeszédekből áll. Két férfi párbeszédéből. (Könyvrecenzió)
2014.9.16.
100 magyar baka
Már 100 év is eltelt azóta. Többségében békében, legalábbis az első világháborúhoz mérten, viszonylagos békében.
2014.8.14.
Senko Karuza: Szigetlakók
A lapokról egy letűnőfélben levő életforma köszön vissza, ami sok turista számára jelenti a paradicsomot...
2014.7.17.
Eldorádó – a poklon túl
A menekült tematika, legalábbis a hírek szintjén, jelen van mindennapjainkban, de szépirodalmi feldolgozása ritkaságszámba megy.
2014.6.5. 6
Stefano Benni: Gyorslábú Achille
Amikor hősünk, kéziratokkal a hóna alatt, kilépett az ajtón, a világ nem volt meg.
2014.4.25. 9