A gyermekbetegségek természetes gyógymódjai (6)
Nézzük, milyen gyógyteákat alkalmazzunk az egyes betegségek esetén!
Gyógyteák betegségek kezelésére
Lehetőség szerint a gyógynövényteákat jó alapanyagból készítsük, vegyszermentes helyen gyűjtött vagy biztos helyről származó teákat használjunk. A kimért teák mindig jobb minőségűek, mint a már előzőleg filteres zacskóba csomagoltak. Az elkészítésükkor általában két teáskanál keveréket számítunk negyed liter vízre, és körülbelül 10 percig állni hagyjuk, majd leszűrjük. Ha a gyermek rendszeresen fogyaszt gyógynövényteát, a tea összetételét havonta változtassuk. Természetes gyógyteákat nem csak betegség idején fogyaszthatunk. Mindennapi használatra készíthetünk csipkebogyó-, hibiszkusz-, hársvirág-, mentalevél-, citromfű-, csalánteát. A pitypang és a csalán keveréke segíti a májműködést, és javítja a nyálkahártyák ellenállóképességét a pollenekkel szemben. A tavaszi allergia szezon előtti es alatti időszakban például kiváló.
Puffadás
Már az újszülötteknél is komoly probléma a puffadás vagy felfúvódás. Ilyenkor ánizs-, kapormag-, édesköményteát vagy köményolajat használhatunk. Szoptatás esetén jó, ha ezeket a teákat az anyuka is fogyasztja. A magokat rövid ideig főzzük, kb. 10 percig, utána 20 percig állni hagyjuk a vízben és leszűrjük. A köményolajjal a baba hasát masszírozzuk a bélmozgás irányába.
Hasmenés
Csecsemő- vagy kisgyermekkorban hasmenéskor a gyerek hamar kiszáradhat, ezért már a betegség kezdetén adjunk földiszederlevélből vagy és áfonyából készített teát. A hasmenés nem csak heveny, de krónikus esetén is alkalmazhatók. Az áfonyabogyóból készült teát szintén főzzük kb. 10 percig. Nagyobb gyereknek pár szem bogyót adhatunk szétrágni étkezés előtt.
Gyulladás a szájban
A gyermekeknél gyakori az ún. szájnyálkahártya-gyulladás, de torok-, mandula-, ínygyulladásnál is alkalmazhatjuk az áfonyát, a zsályalevelet, a kamillát. Az előbbiekben leírt módon elkészítjük a teát, és langyosan nemcsak gargalizálunk vagy öblögetünk vele, de a gyógyteát el is fogyasztjuk.
Gyomor és bélbetegségek
Az emésztőrendszeri betegségek legfontosabb gyógyteái a kamilla és a menta. A teát a fent leírt módon készítjük el, és langyos hőmérsékleten fogyasztjuk, többször naponta, lassan, kortyolgatva. Gyomorpanaszoknál ügyeljünk arra, hogy ne együnk és igyunk egyszerre, az ételt különös gonddal, alaposan megrágva, lassan fogyasszuk el. Folyadékot csak evés előtt fél órával, és utána egy órával fogyasszunk.
Lázas betegség és megfázás
A lázas betegség teái a hársfa és a bodza. A hársfa virága és levele elősegíti az izzadást, ezzel segít a méreganyagok eltávozását. Ha a láz nem túl magas, akkor a hársfatea forrón is fogyasztható, hogy a gyermek testhőmérséklete kicsit növekedjen. Természetesen, ha a gyerek testhőmérséklete már e nélkül is túl magas, akkor a hársfateát csak langyosan kínáljuk. A hársfateáról még tudni kell, hogy a virágát kétszer is leforrázhatjuk: az első forrázat sárga színű, a második forrázat szép piros színű teát eredményez. Hasonlóan alkalmazható a bodza, a hársfateával váltakozva, vagy keverve.
Köhögés
Köhögésnél a lándzsás útifű és kakukkfű, vagy ezek keveréke használható. Elkészítése a fent leírtakkal megegyező. A kakukkfű bármilyen köhögésnél – száraz, görcsös vagy produktív – használható. A lándzsás útifű jól oldja a nyákot, bátran fogyaszthatjuk. Megfázásos köhögésnél a megfázásnál említett teákkal keverve használhatjuk. Továbbá keverhetjük izlandi zuzmóval, vagy fogyaszthatunk izlandi zuzmó szirupot, melynek fertőtlenítő hatása az antibiotikumokhoz hasonló.
Hozzászólások
Kapcsolódó cikkek
A gyermekbetegségek szelíd gyógymódjai (8)
Folytatjuk a leggyakoribb gyermekbetegségek ismertetését, és szelíd gyógymódjait.
2014.10.17. 1
A gyermekbetegségek természetes gyógymódjai (7)
Az alábbiakban sorra vesszük a leggyakoribb gyerekbetegségeket, és azok szelíd gyógymódjait.
2014.10.2. 2
A gyermekbetegségek természetes gyógymódjai (5)
Folytassuk a kisgyermekkorral: minden szülőnek tudnia kell, hogy gyermeke mindenben utánozni fogja.
2014.5.23. 15
A gyermekbetegségek természetes gyógymódjai (4)
Az első hetekben és hónapokban előforduló nehézségekről.
2014.5.9. 16
A gyermekbetegségek természetes gyógymódjai (3)
A kismama és az újszülött egészséges életkörnyezete, avagy mit tegyünk, és mit ne tegyünk ebben az időszakban.
2014.3.26. 12
A gyermekbetegségek természetes gyógymódjai (2)
Az egészségre már a méhen belül vigyázni kell.
2014.3.12.
A rovat további cikkei
Ne pánikoljunk!
Pánikban a viselkedési normákat felülírja a túlélési ösztön, az ember, magatartása teljesen megváltozik. Sokan a hisztériához hasonlítják.
2024.8.21.
Allergia és természetgyógyászat
Minden allergiás reakció az immunrendszer védekező mechanizmusainak túlzott megnyilvánulása.
2024.7.31. 5
Fogamzásgátlás: pro és kontra
Egy nő két dolog miatt képes mindenre: hogy legyen gyermeke, vagy, hogy ne.
2024.7.15.
Ekcéma, a gyerekkor bőrbetegsége
A kisgyemekes anyukák gyakori témája, hogy a gyermekük ekcémás.
2024.4.10.
A számítógéphasználat ártalmai
Betegségek és sérülések, amelyeket a számítógép intenzív használata okozhat. A számítógép rendszeres, napi több órás használata számos betegség kialakulásához vezethet...
2024.3.1.
Előadás testmozgással
A közelmúltban Szolnokon Nagy-Bana Zsanett tartott előadást a demenciáról az érdeklődőknek. Részletek a cikkben.
2024.2.15.