A gyermekbetegségek szelíd gyógymódjai (8)
Folytatjuk a leggyakoribb gyermekbetegségek ismertetését, és szelíd gyógymódjait.
Megfázás
A megfázás következtében némelyik gyereknél szinte automatikusan jelentkezik a fülgyulladás. Ennek oka lehet, hogy a váladék, amely az eldugult orron keresztül nem tud eltávozni, felgyülemlik a középfülben. A probléma azért alakul ki, mert a garat egy folyosóval (Eustach-kürt) összeköttetésben van a középfüllel. Amennyiben a garat nyálkahártyája begyullad, a gyulladás a váladékkal együtt bekerül a középfülbe és ott is gyulladást okozhat. Gyakori, hogy a begyulladt nyálkahártyával az akut gyulladás után is ez a folyosó zárva marad, ezért nem jó a középfül levegőzése, és emiatt alakul ki a középfülgyulladás, vagy fájdalom a fülben, esetleg a gyermek tartósan orrhangon beszél és rosszul hall. A középfül-gyulladás nagyon erős, lüktető fájással jár, amelyet hatékonyan csillapíthatunk hagymapakolással. Rögtön a fájdalom kezdetén vágjunk fel egy közepes hagymát vékony szeletekre, tegyük zsebkendőbe és ezt helyezzük a fül környékére. A hagyma illóolajainak belélegzése kitűnő fájdalomcsillapító és fertőtlenítő hatású.
Alkalmazzuk a náthánál leírt gyógymódokat is, hogy megszüntessük a nyálkahártya túlzott duzzanatát és a túlzott váladékozást! Nagy fájdalomnál természetesen elsősegélyként, még mielőtt az orvost felkeresnénk, fájdalomcsillapítót adhatunk a gyermeknek. Ha az akut betegség lezajlott, nincs váladékozás az orrból, a gyermek gyakorolja a következő műveletet: mélyen belélegzik, befogja orrát és száját és erőteljesen kifújja a levegőt a szájba. Így a szájban és a felső légutakban nagy nyomás keletkezik, mely átfújja a garatot és középfület összekötő folyosócskát, és a légutakat egy időre felszabadítja. A műveletet végeztessük el a gyermekkel naponta többször.
Mandulagyulladás
Fontos tudni, hogy a mandulagyulladás olyan betegség, melynek nincsenek specifikus tünetei, például nem mindig jár torokfájással. Előfordulhat, hogy csak olyan tünetek jelentkeznek, amelyek sokféle betegségre utalnak. Ezért szinte minden betegeskedő gyereknek meg szoktuk nézni a torkát. A torokmandula, melyet a legjobban ismerünk, az immunrendszer része. Az a feladata, hogy megszűrje és likvidálja a betolakodó kórokozókat. A megnagyobbodott vagy „csúnya” mandula nem jelenti azt, hogy okvetlenül antibiotikumos kezelésre van szükség, vagy a mandulát azonnal el kell távolítani. Jó és megbízható vizsgálati módszerek vannak a további lépések meghozatalának elősegítéséhez: például törletvétel, vérvizsgálatok elvégzése, gégész esetleg fogorvos bevonása.
Limfatizmus, nyirokcsomó-duzzanatok
Általában örökletes betegségről van szó, vagy valamilyen betegség következtében megnagyobbodott nyirokcsomókról, melyet semmilyen kezelés nem tud teljes mértékben visszafordítani. Ennek ellenére nem ajánlott a megnagyobbodott mandulákat (nemcsak a torokmandulára gondolunk, a garatban más mandulák is vannak, melyek nem olyan könnyen láthatók, mint a torokmandula), sem a megnagyobbodott nyirokcsomókat minden esetben műtéti úton eltávolítani. Ez a drasztikus beavatkozást csak akkor érdemes megtenni, ha a megnagyobbodott mandula nagy problémákat, gyakori megbetegedést okoz. Továbbá, ha elvégeztük a megfelelő vizsgálatokat annak érdekében, hogy biztosak lehessünk abban, hogy a mandula nem teljesíti a feladatát.
Ágybavizelés
Nem lehet eléggé hangsúlyozni, hogy minden egészségügyi problémánál, legyen szó felnőtt vagy gyerek páciensről, megfelelő hangsúlyt kell fektetni a betegség lelki hátterének feltárására. Különösen érvényes ez olyan esetekben, mikor a probléma szinte kétséget kizáróan lelki eredetű. Ilyen példa a sokszor elhallgatott és bagatellizált éjszakai bevizelés. Erről rendszerint nem mer beszélni sem a szülő, sem a gyerek, mert mindkettőjüket kellemetlenül érinti. Ritkán áll a hátterében szervi probléma, mint mondjuk a hólyaggyulladás – ilyenkor lehet a problémát a legkönnyebben kezelni. Ha lelki eredetű a gond, akkor nagy szerepe van az elfogadó viselkedésnek, az esti megnyugtató beszélgetésnek illetve, ha felhívjuk a gyerek figyelmét arra, hogy estefelé már ne sokat igyon. Fontos a szoba megfelelő hőmérsékletének biztosítása a gyerek igényei szerint. Ha túl meleg van, akkor a gyerek kitakaródzik, és azért vizel be. Ha túl hideg van számára, akkor a hidegtől történik meg az éjjeli ágybavizelés. Az ágybavizelést elősegíti a nem elégséges alvás, mely lehet túl mély vagy túl felszínes, vagy ezek váltakozása. A felszínesen alvó gyermek az éjszaka egy részében túl mélyen elalszik, és pont akkor vizel be. A gyermekbetegségeknél fontos a nyugalom és türelem. Az ágybavizelős gyereknek sokszoros türelemre és nyugalomra van szüksége a környezete és szülei részéről.
Hozzászólások
Kapcsolódó cikkek
A gyermekbetegségek természetes gyógymódjai (7)
Az alábbiakban sorra vesszük a leggyakoribb gyerekbetegségeket, és azok szelíd gyógymódjait.
2014.10.2. 2
A gyermekbetegségek természetes gyógymódjai (6)
Nézzük, milyen gyógyteákat alkalmazzunk az egyes betegségek esetén!
2014.7.4. 4
A gyermekbetegségek természetes gyógymódjai (5)
Folytassuk a kisgyermekkorral: minden szülőnek tudnia kell, hogy gyermeke mindenben utánozni fogja.
2014.5.23. 15
A gyermekbetegségek természetes gyógymódjai (4)
Az első hetekben és hónapokban előforduló nehézségekről.
2014.5.9. 16
A gyermekbetegségek természetes gyógymódjai (3)
A kismama és az újszülött egészséges életkörnyezete, avagy mit tegyünk, és mit ne tegyünk ebben az időszakban.
2014.3.26. 12
A gyermekbetegségek természetes gyógymódjai (2)
Az egészségre már a méhen belül vigyázni kell.
2014.3.12.
A rovat további cikkei
Tippek a fokozatos változtatáshoz
Megvonás helyett jutalmazás: legyen szó fogyásról, mozgásról, egészségről, érd el a céljaid úgy, hogy közben még jól is érzed magad!
2025.1.12.
Pszichológiai segítség
Az élet olykor nehézségekkel és érzelmi kihívásokkal állít szembe, amelyek megoldásához külső segítségre lehet szükség. Mikor érdemes pszichológushoz fordulni, hogyan választhatjuk ki a számunkra megfelelő szakembert?
2025.1.10.
Őrizzük meg ízületeink egészségét!
A szakértő tippjei arró, hogyan őrizzük meg ízületeink egészségét télen is.
2025.1.2.
Új év, új szokások
Legyen az egészséges és józan önszeretet és az öngondoskodás az újévi fogadalmunk!
2025.1.1.
Nők és a fizikoterápia
3 dolog, amivel a nők a leggyakrabban fizikoterápiára járnak, ami az egyik leggyakrabban alkalmazott módszer a mozgásszervi problémák enyhítésére. Különösen a nők körében népszerű.
2024.12.11.