Ekcémás betegeknek
Az alábbiakban néhány életmód-változtatási tanácsot ajánlunk az ekcémás betegek figyelmébe.
Fontos, hogy az ágyban ne legyen tollból, pehelyből, gyapjúból vagy állati szőrméből készült takaró vagy párna. A legjobb, ha színezetlen pamutból készül a ruházatunk is. Ha csak lehet, pormentesítsük a lakást. Az ekcémás gyereknek ne vásároljuk, ne ajándékozzunk szőrmeállatkákat, filcből készült tárgyakat és gyurmát sem. Lehetőleg ne vásároljunk új, préselt fából készült bútort, a káros formaldehid-párolgás ugyanis akár 10-15 évig is eltarthat. Mosásnál hagyjuk ki az öblítőszerek használatát, alsóneműmosásnál pedig a mosógépet állítsuk kétszer az öblítő-programra (vagy öblítsünk többször). Esetleg változtassunk mosóport. A fogkrém is kiválthat allergiás reakciót (főleg a száj és az áll környékén jelentkezhetnek a bőrön elváltozások). Ha ezt tapasztaljuk, váltogassuk a fogkrémet, míg rá nem találunk az „igazira”. Ugyanilyen allergiás reakciót válthatnak ki egyéb kozmetikumok is. A földsugárzások is kiválthatják a betegség rosszabbodását. Akkor gyanakodhatunk erre, ha alvászavaraink vannak, rosszul alszunk, félelmeteset álmodunk, verejtékezünk, vagy csikorgatjuk a fogunkat álmunkban. Az amalgántömés a fogban szintén okozhat allergiát – sőt ez méreg a szájban. Kerüljük az erős elektromos hatásokat. Az állat nem jó társa az allergiás, ekcémás betegnek.
Az ekcéma természetgyógyászati kezelése
1.Helyi kezelés
*Takarékoskodjunk a vízzel. A gyógyulás kezdetéig a legjobb, ha a beteg rész nem érintkezik vízzel. Az egészséges bőrfelületet pH neutrál vagy Sebamed szappannal mossuk. A későbbiekben is csak langyos vízben fürödjünk – javaslom adaléknak a Hermal készítményeket.
*A beteg, viszkető felületet kezeljük tonikkal. Az égető érzést, mely csak pár percig tart, csökkenthetjük hideg fokozatra állított hajszárítóval. A tonikot kezdetben desztillált vízzel is hígíthatjuk. Egyáltalán ne krémezzünk! (Amit használhatunk: Sebamed, Nivea tonik, Rivanol oldat).
*Ha javulás áll be, a beteg felületet lemoshatjuk Hermal samponnal, Jarisch/oldattal, vékonyan bekenhetjük vazelinnal.
2.Belső kezelés
*Figyeljünk oda a táplálkozásunkra. Az alapos rágás nyugodt körülmények között a jó emésztés kezdete. Fontos az elegendő gyomorsav, a belek tökéletes baktérium összetétele, az esetleges gombák likvidálása.
*Elegendő megfelelő minőségű folyadékot fogyasszunk.
*Rendezzük a bélflórát (ez azt jelenti, hogy száműzzük az emésztőrendszerből és más szerveinkből a penészgombát, és megfelelő baktériumflórát telepítsünk helyette, pl. acidophillust tb.)
*Pótoljuk a hiányzó ásványi anyagokat és nyomelemeket (kalcium, magnézium, mangán, cink, szelén), és a hiányzó vitaminokat.
*További kezelések, amelyek iránt érdeklődhetünk természetgyógyászunknál: búzafű-kezelés, színesfémkezelés (kék fény), klímaterápia (Északi-tenger, Eichoterm-besugárzás), ligetszépe-olaj – gamma linolénsav tartalma miatt (EFAMOL), sajátvér-kezelés, biorezonancia-terápia, a bőr méregtelenítése tartós zuhannyal (nem akut esetekben).
*Nagyon fontos a lelki harmónia és nyugodt légkör megteremtése, valamint a szabadban való mozgás.
A tanácsokat próbáljuk szabadon, minden kényszerérzet nélkül megtartani, s közben minden nap egy lépéssel közelebb kerülünk a gyógyuláshoz.
Hozzászólások
Kapcsolódó cikkek
Allergia és természetgyógyászat
Minden allergiás reakció az immunrendszer védekező mechanizmusainak túlzott megnyilvánulása.
2024.7.31. 5
Mit tehetünk immunrendszerünk érdekében? (3)
Az immunrendszeri problémák természetgyógyászati kezelése (asztma).
2012.5.28. 2
Mit tehetünk immunrendszerünk érdekében? (2)
Bár sok múlik azon, milyen sajátosságokat örököltünk, mégis sokat tehetünk saját magunk védelmében.
2012.4.25. 5
Az allergia a természetgyógyászat szemszögéből (1)
Minden allergiás reakció az immunrendszer védekező mechanizmusainak túlzott megnyilvánulása.
2012.4.12.
Húsz gyógyító ötlet
Az allergiakezeléssel kapcsolatban fontos megjegyeznünk: a megoldás abban rejlik, hogy harmóniában legyünk a természettel.
2005.10.4.
Allergia-tanácsadó
Az alábbiakban néhány allergia-okozót ismertetünk, és jó tanácsokkal szolgálunk az allergiabetegeknek.
2005.8.4.
A rovat további cikkei
Ekcéma, a gyerekkor bőrbetegsége
A kisgyemekes anyukák gyakori témája, hogy a gyermekük ekcémás.
2025.3.18. 3
Manuálterápia, a megoldókulcs
Rejtett blokkok a testedben: hogyan oldja fel őket a manuálterápia? Részletek a cikkben.
2025.2.18.
3 ok, hogy szép legyen a tartásod
Tudatos odafigyeléssel és megfelelő mozgásterápiával azonban javítható és fenntartható az egészséges testtartás
2025.1.31.
Tippek a fokozatos változtatáshoz
Megvonás helyett jutalmazás: legyen szó fogyásról, mozgásról, egészségről, érd el a céljaid úgy, hogy közben még jól is érzed magad!
2025.1.12.
Pszichológiai segítség
Az élet olykor nehézségekkel és érzelmi kihívásokkal állít szembe, amelyek megoldásához külső segítségre lehet szükség. Mikor érdemes pszichológushoz fordulni, hogyan választhatjuk ki a számunkra megfelelő szakembert?
2025.1.10.