Böjt, húsvét
A hamvazószerdától húsvét vasárnapjáig tartó időszak a böjt időszaka. Ilyenkor tilos a mulatozás, és a húsételek fogyasztása. A konyhában is mások a teendők.
Az étrendek alakulása régen az egyház böjti előírásaihoz alkalmazkodott (ám ezeknek az étkezési szokásoknak valószínűleg ősibb az eredetük). A magyar konyha két elkülönülő ételcsoportja a tészták és a húsételek. Általában kedd, csütörtök a „húsevő” nap, míg szerda, péntek a „tésztaevő” nap volt. Hétfő és szombat váltakozik, gyakran az elmúlt ünnep maradékából, illetve már az ünnepi k észülődés jegyében formálódik.
A nagyböjti étrendekben sűrűn szerepel a bab, a sóban főtt bab, az olajos káposzta, az aszalt gyümölcsök és a főzelékfélék. És a különböző halételek, tojásételek, kalácsok. Mint azt a ránk maradt szokások bizonyítják, az ételek helyes megválasztásával a böjti napokon is lehet választékosan étkezni.
A böjt húsvétkor, a tavasz igazi nagy ünnepén ér véget. A húsvét hagyományos étele a különbözőképpen elkészített bárányhús, valamint a füstölt sonka, a főtt tojás és a kelt tésztából készült húsvéti (fonott) kalács. Az alábbiakban három ősrégi, hagyományos böjti eledel receptjét közöljük.
Kőttés
Fél liter rozst és fél liter búzát, vagy egy liter búzát szitára teszünk, és 7-8 napon keresztül naponta langyos vízzel öntözgetjük, amíg ki nem csírázik. Ekkor az egészet ledaráljuk, és szitán kétszer átdörzsöljük. Forró vízzel meglocsoljuk, és annyi daralisztet keverünk hozzá, hogy piskótatészta sűrűségűvé váljon. Egy kis lábaskába tesszük, néhány nádszálat szúrunk a masszába, és forró sütőben addig sütjük, míg a teteje pirosra sül. Vitamindús csemege gyerekeknek, felnőtteknek egyaránt. Reumások és cukorbetegek is fogyaszthatják, sok betegségre házi orvosság. A tavaszi fáradtság ellen kitűnő gyógyszer, jobban felfrissít, mint bármely drága multivitaminos készítmény.
Pészah kremzli
Ahány személyre készítjük, annyi tojássárgáját összekeverünk csipetnyi sóval, kis cukorral, ízlés szerint őrölt fahéjjal, kevés citromlével, egy evőkanál olvasztott libazsírral és annyi durvára tört macesszal, hogy híg tésztát kapjunk belőle. Egy óráig pihentetjük, majd hozzáadjuk a tojások keményre vert habját is.
Egy kis edényben olajat forrósítunk, majd egy evőkanállal beleszaggatjuk a tésztát. Kisütjük, majd meghintjük fahéjas cukorral, és még forrón tálaljuk.
Biracs
1 liter tiszta búzát megmosunk. Sütőpléhre, két konyharuha közé szétterítjük. A felső konyharuhát állandóan nedvesen tartjuk. Így csíráztatjuk meleg helyen 6-7 napig, amíg a magok sűrű, fehér csírát eresztenek. Ezután húsdarálón ledaráljuk, és felöntjük annyi tiszta vízzel, hogy ellepje. Fél óráig áztatjuk, majd átszűrjük, kinyomkodjuk, és a lébe annyi daralisztet szórunk, hogy palacsintatészta sűrűségű masszát kapjunk. Magas peremű sütőpléhre öntjük, és erős lángon kb. másfél óráig sütjük, míg a széle egész pirosra sül. Vitamin- és energiadús böjti eledel.
Hozzászólások
Kapcsolódó cikkek
Húsvéti hagyományok
A frissen sült kalács illata jóleső melegséggel tölti el a lelkemet.
2018.3.30. 28
Húsvéti kép-tár
Munkatársunk elgondolkodtató gondolatai ünnepről, életről, halálról, feltámadásról...
2013.3.30. 14
Húsvét – a kezdetek
Köztudott, hogy a húsvét olyan ünnep, melyet sok vallási hiedelem övez.
2006.4.11.
Húsvét ünnepéhez
Valójában mi lehet az eredete a húsvéti ünnepeknek? Talán erre is választ kaphatunk, ha európai kultúránk bölcsőjében keresgélünk. (Az írás szerzője Görögországban él.)
2004.3.31.
A rovat további cikkei
Nincs farsang fánk nélkül
A vízkereszttől hamvazószerdáig, vagyis a húsvét előtti negyvenedik napig tartó időszak a bálozás, mulatozás, evés-ivás ideje. (Receptekkel)
2025.1.19. 20
Farsangoló
Farsangi ételekben nincs hiány: gondoljunk csak a többféle módon elkészíthető fánkokra, kocsonyákra, hideg és meleg ételekre. (Receptekkel)
2025.1.19. 13
Szilveszter éjjelére
A pezsgővel való koccintás a világ minden táján hagyomány. (Receptekkel!)
2024.12.30. 5
Szilveszterezzünk!
A konyhában természetesen szilveszter idején sem tétlenkedhetünk.
2024.12.30. 1 16
Tippek a vitamindús ünnepi menühöz
A karácsonyi időszakban az ételek kiemelt jelentőségűek. A hangsúly a hagyományos ételsoron van, ám az ünnepi menüben kapjanak méltó helyet a zöldségek is!
2024.12.16.