Ki nem hagyható zöldségek
Paprika, paradicsom – ha gyermekünk nyersen nem szereti, kínáljuk neki ételek hozzávalóiként.
Változatok paprikára és paradicsomra
Paprika, és paradicsom. Gyerekként nem igazán szerettem egyiket sem. De átlépve a felnőttkor küszöbén szerencsére megszerettem mindkettőt, és a belőle készült ételeket. Ma már szeretem nyersen, salátákban, szendvicseken, fűszeres túrókrémmel töltve. Ki nem hagynám a töltött paprikát sem, amint kiteljesedik az íze az édes paradicsommártásban. Mostanában próbáltam ki a sült paprikát is – egyszerűen kiváló, nem is értem eddig miért nem készítettük el így.
Ízesítőként és fűszerként ki nem maradhatnak a pörköltekből – gulyáslevesekből, halászléből, tokányokból. A télire eltett savanyúságok – az megérne egy külön cikket (a káposztával töltött almapaprika, a veszettül csípős cseresznyepaprika, vagy a csalamádé, a paradicsomlé, a lecsó...). Szeretem a paprikát, mert sokféle változata van (TV paprika, hegyes-csípős paprika, kaliforniai, pritamin, alma, cseresznye, ceruza, blondy, stb.). Nem véletlenül lett a magyar gasztronómia egyik fő tartópillére, konyhánk jellegzetes védjegye, hiszen tájjellegű ételeink nélkülözhetetlen alapanyaga. Ásványianyag-tartalma, színanyagai miatt nélkülözhetetlen alapanyaga kell, hogy legyen mindennapi étrendünknek.
A rendszeres paprika és paradicsomfogyasztás kedvező hatású az egészség megőrzésében, betegségek megelőzésében, illetve már kialakult problémák kezelésében:
Felhasználási területe a konyhában sokrétű: nyersen, főve, sülve, töltve, savanyítva, őrleményként, krémként, lecsóba – számtalan hagyományos, és reform étel, illetve ételkülönlegesség elkészíthető belőle.
RECEPTEK
Paprikás csuszaleves
Hozzávalók: 70 dkg marhaszegy, 50 dkg vegyes zöldség, 3 fej hagyma, só, egész bors, 2 darab paprika, csuszatészta
A marhahúst felkockázzuk, és hideg vízben feltesszük főni. Sóval, egész borssal ízesítjük. Amikor majdnem puha, hozzáadjuk a metéltre vágott zöldséget, a felaprított hagymát, a paprikát, majd készre főzzük. Végül beletesszük a csuszatésztát.
Vitaminsaláta, kis matrózok kedvence
Hozzávalók: 30 dkg zöldborsó, 30 dkg csemegekukorica, 30 dkg sárgarépa, 30 dkg fehérrépa 20 dkg parmezán sajt, 5 db kemény paradicsom, 4 db húsos paprika, 2 db paradicsompaprika, 5 evőkanál majonéz, 1 pohár natúr joghurt, 1 teáskanál só
A paradicsomot és a paprikát apró kockákra vágjuk, és a többi előpárolt zöldséghez keverjük. A majonézt elkeverjük a joghurttal és a sóval. A salátát tányérokra szervírozzuk (salátalevelet használhatunk a tányérokra díszítésként), és majonézt öntünk rá. Végül megszórjuk parmezánnal.
Paprikás-paradicsomos húslepény
Pizza otthon készítve kicsit másképp
Hozzávalók: 2 kg darált hús, 3 szikkadt zsemle, 4 tojás, 3 fej vöröshagyma, 50 dkg paradicsom, 1-1 db zöld, sárga és piros húsú paprika, 30 dkg mozzarella sajt, só, cayennei bors, fehérbors, édesnemes pirospaprika, a forma kikenéséhez margarin
A hidegvízbe áztatott zsemléket kinyomkodjuk, és elkeverjük a felaprózott hagymával, paprikákkal és a fűszerekkel, darált hússal. Margarinnal kikent formába tesszük, és előmelegített sütőbe téve majdnem készre sütjük. Végül rátesszük a felszelt paradicsomot és a mozzarellát, és visszatesszük a sütőbe, hogy a sajt ráolvadjon, és a paradicsom rásüljön. Felszeletelve tálaljuk – hidegen és melegen egyaránt finom.
Paprikás-cukkínis tészta
Hozzávalók: 1 kg penne tészta, 4 db paradicsom, 4 db közepes cukkíni, 3 db jonatán alma, 2 db piros húsú paprika, 3 db hagyma. 2 dl olívaolaj, 1 csokor petrezselyemzöld, bazsalikomlevél, só, bors
A zöldségeket megtisztítjuk, felszeljük. Serpenyőben 4 evőkanál olajat felforrósítunk, a paprika egyharmadát félretesszük, a többi zöldséget megpároljuk. Apránként hozzáöntjük a többi olajat, sózzuk, borsozzuk. Beletesszük az almát, és legalább 15 percig pároljuk. A tésztát sós vízben megfőzzük, lecsöpögtetjük, tálra tesszük, ráhalmozzuk a zöldséget. A félretett bazsalikomlevelekkel és paprikakockákkal díszítjük.
Rizses lecsó
Hozzávalók: 10 dkg húsos füstölt szalonna, 50 dkg vöröshagyma, 1,5 kg zöldpaprika, 60 dkg paradicsom, 1 evőkanál fűszerpaprika, 5 gerezd fokhagyma, só, fél kg párolt rizs
A felkockázott szalonnát egy lábas alján kiolvasztjuk, majd a felszelt vöröshagymát megpirítjuk rajta. Megszórjuk a fűszerpaprikával, rátesszük a felszelt paradicsomot, paprikát, és a zúzott fokhagymát. Sózzuk, majd lefedve puhára pároljuk. A már kész lecsóba belekeverjük főtt rizst. Puha kenyérrel tálaljuk.
Hozzászólások
Kapcsolódó cikkek
Csodálatos gyümölcsünk: az alma
Bátran állítható, hogy az alma az emberiség egyik legrégebbi, gyógyító hatással is rendelkező tápláléka. (Receptekkel)
2023.1.20. 13
Babot vegyenek!
Készíthető belőle leves, saláta, főzelék, édesség, püré, gulyás, de még pogácsa is.
2022.11.20. 7
Gesztenye: nemcsak nasi
Sült gesztenye, gesztenyés sütemény, gesztenyepüré. Csupa-csupa finomság! (Receptekkel)
2022.11.18. 13
Alma, a csodálatos
Bátran állítható, hogy az alma az emberiség egyik legrégebbi, gyógyító hatással is rendelkező tápláléka. (Receptekkel)
2022.10.29. 35
Sokunk kedvence: a körte
Remek kiegészítője a húsoknak, a desszertek közt is kiemelkedő szerepe van, finom, egészséges, és most kezdődik az idénye. (Receptekkel)
2022.9.12. 19
Barátkozzunk meg a padlizsánnal!
Törökparadicsom vagy tojásgyümölcs néven is ismerhetjük ezt az egyik legfinomabb zöldségfélét. (Receptekkel)
2022.8.15.
A rovat további cikkei
Farsangoló
Farsangi ételekben nincs hiány: gondoljunk csak a többféle módon elkészíthető fánkokra, kocsonyákra, hideg és meleg ételekre. (Receptekkel)
2023.1.11. 13
Szilveszteri vendégváró egytálételek
Előre is elkészíthetők, és biztos sikert aratunk velük!
2022.12.28. 6
Az ünnep favoritja: a mézeskalács
Körülbelül tízéves lehettem, amikor december tájékán anyukám nagy meglepetésre ért haza.
2022.12.14. 10