Egyedülálló szülők
Mindannyian ismerünk egyedülálló szülőket. Nőket, férfiakat, akik valami miatt egyedül nevelik gyermekeiket.
Az okok különbözőek: különköltözés, válás, s a legszörnyűbb, haláleset. Manapság a hagyományos családmodell legtöbbször a válások miatt bomlik fel, így a csonka családban felnövő gyermekek száma is egyre növekszik. Egy válás minden szempontból új helyzetet teremt, az addig megszokott rend felborul.
Vajon mi mindenre kell felkészülnie egy egyedülálló anyának? – mert valljuk be, döntő többségben az anyák nevelik egyedül a gyermeküket. Képesek egyedül boldogulni? Hiszen ilyenkor nincs mellettük egy társ, aki segíthetne. Egyrészt az anyára hárul az összes mindennapi teendő, a házimunka. Nincs kompromisszum, megállapodás, megegyezés a mindennapi kérdéseket illetően. Ki menjen a szülői értekezletre, ki vigye a gyereket reggel az iskolába, délután a szakkörre? Mert egyszerűen nincs kivel megegyezni, nincs kivel megosztani a feladatokat. A másik fél az esetek többségében csak a hétvégi apuka szerepét tölti be, jobb esetben. Rosszabb esetben még azt sem.
S a mindennapi feladatoknál itt egy sokkal nehezebb, bonyolultabb dolog, a gyereknevelés, amivel kapcsolatban rengeteg kérdés merül fel. Képes vagyok egyedül felnevelni a gyerekemet? Képes vagyok egy személyben megadni neki mindent? Nemcsak az anyagi biztonságot, hanem az érzelmeket, a szeretetet, a kiegyensúlyozott gyermekkort?
Az anya aggódhat azon is, hogy a gyermeknek hiányozni fog az apakép, s ez majd befolyásolja a személyiségfejlődését. Ilyenkor el kell gondolkodni azon, hogy a férj valóban példaértékű, követendő apaképet nyújtott-e a gyermeknek? Példát mutatott, kivette a részét a feladatokból? Vagy csak esténként hazaesett, mikor a gyerek már alváshoz készülődött? Mert ha a válás volt a megoldás, akkor valószínű, nem lehetett minden a legnagyobb rendben.
Egyedülállóként az anyában felmerülhet az is, vajon jól tettem mindezt? Nem lett volna jobb, ha a gyermekem apja mellett maradok? Nem. Hiszen a folyamatos veszekedések, konfliktusok, a feszült légkör, az állandó egyet nem értés mind-mind rányomja bélyegét a család mindennapjaira, a gyermek érzelmi, lelki fejlődésére. S még mindig jobb egy gyereknek csonka családban felnőni, mint állandó kiabálások, harcok, játszmák kereszttüzében, amelyekért ő a legkevésbé sem felelős.
Hozzászólások
Kapcsolódó cikkek
Csak rajtunk múlik
Neked elment az eszed! Teljesen megőrültél?! Mire mész vele? Semmivel sem lesz jobb. Majd meglátod!
2013.3.19. 18
Észrevetted?
Rengeteg dolog lesz, ami hiányozni fog az együtt töltött időből, de lesz egy dolog, ami nem:
2013.1.3.
Válunk, de miért? 2.
A jó párkapcsolathoz nagyon sok mindenre szükség van: megfelelő alapokra, akadálytalan kommunikációra, őszinteségre -- és még sorolhatnánk.
2007.1.24.
Válunk, de miért? 1.
Elég nehéz lenne pontos statisztikai adatokkal kimutatni, hogy sorrendben mi okozza a leggyakrabban a házasságok felbomlását.
2007.1.17. 1
A rovat további cikkei
Megint nőies
Ki a nőies és ki nem az? Mit kell tenni a nőiességért? Egyáltalán: mitől nő a nő?
2024.7.31. 2 15
Viperafészkek
Nők – ezerfélék. A közvélemény nincs túl jó véleménnyel róluk, és ők sem egymásról.
2024.1.24. 25
Nők a kutatásban és az IT területein
A nemek közti egyensúly hiánya továbbra is kiemelt probléma a kutatási és az IT területeken. Sajnos mai napig tény, hogy mind globálisan, mind országonként vizsgálva a nők jelentősen alulreprezentáltak ezekben a szektorokban.
2024.1.14.
A világ legjobban fizetett női sportolói
A sport óriási pénz- és szórakozási forma világszerte, bár a nemek között még a 21. században is hatalmas szakadékok vannak.
2023.4.2.
Valentin-napi nagy Ő lista
Talán meg kellene tanulnunk elfelejtkezni a női magazinok által belénk sulykolt módszerekről...
2023.2.12. 9
Nincs felmentés
A szexuális zaklatásra vagy erőszakra soha nincs és nem is lehet semmilyen mentség, semmilyen felmentés!
2022.4.2. 11
Holtomiglan-holtodiglan
A bűnügyi hírekben sajnálatos módon mindennapossá vált a családi tragédiák sora.
2022.3.25.
Női kategóriáink
Nők: férjezettek, elváltak, szinglik, újraházasodtak, gyermektelenek, sokgyermekesek.
2021.2.26. 26