Sorszámok


Huszár Ágnes  2010.1.25. 5:50

Avagy a homo sapiens sapiens és az emberséges magatartás

Az ember lányának elromlik a kedve, ha a homo sapiens sapiens – azaz értelmes ember – korlátolt, udvariatlan és az emberséget teljesen figyelmen kívül hagyó viselkedésével találkozik. Így van ez minden esetben, legyen az társadalmi helyzet, illetve találkozás egy nővel, vagy egy férfival.

Hiába próbál a lány mosolyogni és az alapvető, íratlan udvariassági szabályokat betartani, ha a többi nő, akikkel együtt vár az orvosi rendelő előtt, ezt nem teszi. Hiába próbál a vérvételre bejutni a saját sorszáma alapján (a vérvételre a pácienseknek számot kell tépniük), ha más idősebb asszonyok a sorrendet figyelmen kívül hagyva, meglepően fiatalos mozdulatokkal ugranak be a rendelőbe előtte.
A letépett számok sorrendje alapján a következő páciens épp a lány lenne, és számára feleslegesnek tűnő módon magyaráznia kell, a számot felmutatva bizonyítania kell a kézenfekvő, természetes dolgot: most ő következik. Ő következik, annak ellenére, hogy a szemtelen
Valahol a rendszerben is hiba van, gondolja a lány, és megpróbál türelmes lenni a nővérekkel, akik a kezüket széttárva nem tudnak mit kezdeni a helyzettel. Megpróbál arra gondolni, hogy a rengeteg beteggel való foglalkozás minden nap jócskán próbára teszi az egészségügyi nővérek idegrendszerét. Feszülten vár egy pillanatig a rendelőben, mondja, hogy ő következik, de mintha süket fülekre találna ez a mondat. A szemtelen asszony végül eltűnik a képből – talán belátja azt, hogy nem előzhet meg tizenöt soron következő, vérvételre váró embert.
Megjelenik viszont a lány mögött a rendelőben egy másik idős asszony, aki a szám szerint a vérvételre várakozók sorrendjében a lány után következik. Ezzel nincs baj. A meglehetősen fura, kábult, feszült és nem emberi helyzetben, a következő pillanatban majdnem megint igazságtalanság történik. A második idős asszony bent a rendelőben, az egészségügyi nővérek jelenlétében, miután a saját fülével hallotta, hogy igenis a lány van soron, majdnem megelőzi őt a vérvételben.
A nővér szólítja a következő pácienset, hogy foglaljon helyet a széken. Ekkor a lánynak szinte ugrania kell, hogy elfoglalja azt, eközben újra fel kell mutatnia a számot, és újra el kell magyaráznia, hogy bizony ő következik! Az idős asszony értetlenül néz rá, de ez a lányt már cseppet sem érdekli. Ugrásával felveszi az idős asszonyok meghökkentően fiatalos tempóját, az idegrendszere pattanásig feszül, és teljesen kinyílnak a reggeli álmosságtól még félig csukott szemei. A lány saját érdekeit védve, egy vele szemben elkövethető igazságtalanságot akadályozott meg, mégis megszégyenülten, apátiába esve, hát-ez-hihetetlen érzéssel ül a rendelőben. A dühét visszafojtva várja a vérvételt. Arra gondol: még jó, hogy nem a vérnyomását méri a nővér.

Az eset után folyamatosan azon töri a fejét, miért kell az ilyen helyzetekben, amiben nyilvánvalóan rendszerhiba is van (nem igazán működik ez a számot tépő módszer), olyan módon viselkednie a körülmények hatására, amely nem jellemző rá. Persze tudja a választ. Egész nap ott várhatott volna a széken ülve, az éhségtől ájuldozva a vérvételre, ha a maga nyugodt, udvarias, emberséges módján, és a számsorrend alapján (ami természetes lenne) próbált volna bejutni a rendelőbe. Történhetett volna ez így is, a lány értékrendjének, emberséges viselkedésre való törekvésének, udvarias magatartásának fényében, ha ez jellemezné a mi társadalmunkat. Rólunk van szó. Én vagyok a lány, valakinek a nagymamája az a két szemtelen idős asszony, valakinek a felesége és az anyukája az egészségügyi nővér. Mi alkotjuk a társadalmat, az adott időpontban a kórházi rendelő mikrokörnyezetét, s tőlünk függ a helyzet hangulata.

Olyan jó lenne, ha erre a homo sapiens sapiens fajhoz tartozók minden társadalmi helyzetben gondolnának, és akkor én, a lány, ők a nagymamák, és ő, az egészségügyi nővér többet mosolyognánk.



Hozzászólások

B. Szabi, 25. 01. 2010 12:47:07 Beteg világ
"Ugrásával felveszi az idős asszonyok meghökkentően fiatalos tempóját" - azt hiszem, ez lett a cikk legerősebb mondata, nagyon betalált. A szomorú valóság pedig az, hogy megnevezése ellenére épp a homo sapiens sapiens a legostobább és legkegyetlenebb teremtmény ezen a bolygón, és a társadalmat alkotó egyedek jó 90 százaléka sosem fog tudni felülkerekedni a vadállati ösztönein. Hiába nevezzük magunkat a teremtés koronájának, ha az első adandó alkalommal rögtön egymás nyakára lépünk: a kórházban, kint az utcán, a munkahelyen, az iskolában, de még a templomban is. Ez a világ beteg...
    
Sanyi, 25. 01. 2010 15:07:38 Re: Beteg világ
Gondoljunk csak bele, hogy létezik egy piramis (akár táplálkozási piramisnak is nevezhetjük, vagy legyen fejlettségi), aminek az alján a legalsóbbrendű lények állnak (egysejtűek, stb.) a legtetején pedig az ember. Vajon melyik kockát, vagy alkotórészt lehet eltávolítani úgy, hogy az építmény egyben maradjon?
P.E:., 25. 01. 2010 13:14:55
Szabi, tökéletesen egyetértek veled!
Monika, 27. 01. 2010 19:39:39
Svácjban időpontra megy mindenki orvoshoz, akár csak egy vérvételre is. Az ápolónő behív, általában pontosan akkor, amikorra időpontot egyeztettünk. Persze, néhol előfordul csúszás is... A lényeg viszont, hogy nem kell a páciensnek cédulázni és órákat tölteni a váróban (Kelet-Európában még az onkológián is órákig kell várakozni, kemoterápiára vagy vizsgálatra!!!). Az időpont nem pénz kérdése, csak szervezésé. Még a háziorvoshoz is időpontra megy mindenki, és az időpontért nem kell extra fizetni. Különben itt meg is mondaná mindenki a magáét, ha valaki soron kívül akarna bejutni -- de nem hiszem, hogy valaki ezzel próbálkozna. Valahogy tisztelettudóbbak egymással az emberek.
@


A rovat további cikkei

Üresség

Póda Erzsébet

A minap az aktuális kérdést feszegették ismét – mi mást, mint a „járványhoz” kapcsolódó oltás/nemoltás témáját

2024.11.20.   


Jótékonyság

Póda Erzsébet

Az élet tele van szárnyalásokkal és zuhanásokkal. Kellemes meglepetésekkel és csalódásokkal.

2024.10.30.   


Valakik és tényezők

Póda Erzsébet

Ma mindenki valaki akar lenni. Valaki, aki megmondja másoknak, hogy azok mit csináljanak, és azt hogyan tegyék.

2024.4.18.   


Szavak

Póda Erzsébet

A naponta átlagosan legtöbbször elhangzott szó egy ideje egész biztosan az elfogadás, a másság, a megértés és a tolerancia.

2024.3.9.   


Előjogok

Nagy Csivre Katalin

Tudom, lejárt lemez, de feltette már valaki azt a kérdést, hogy a kovidinvázió alatt a teszt vagy az oltás mellé miért kapott egy darab papírt? A teszteléshez járó papírdarab határidős volt, és úgy szolgált, mint előjog, belépőjegy a társadalomba.

2023.10.11.   


Gondolatok a szabadságról

Nagy Csivre Katalin

A szabadság szó inflálódott el leginkább, és itt érhető tetten a legnagyobb csúsztatás, mert a szabadság színes zászlaja alatt a végső és totális diktatúrába menetel a világ...

2023.9.13.   


Nyári románc

Póda Erzsébet

Avagy az életben semmire sincs garancia.

2023.7.25.    14


Halló, van ott valaki?

Póda Erzsébet

Megszámlálhatatlan kommunikációs csatornánk van, de vajon megtaláljuk egymást?

2023.5.16.   


Előregyártott jövő

Nagy Csivre Katalin

1950-es évek: a kezdetekben a faluban csak két ház volt „tele vízióval”. Oda gyűltek a szomszédok a rövid műsoridőben…

2023.5.15.   


Egy szakítás után

Poór Marianna

Egy szakítás után soha meg nem válaszolt kérdések sorozata tart éberen éjszakánként.

2023.4.28.    16


Hazudni szabad?

Nagy Csivre Katalin

Manapság nem szokás mélyebbre ásni, megszoktuk a felszínes életet. S ha valaki olykor elgondolkodásra buzdít, azonnal megbélyegzik: konteós. Vajon miért?

2023.4.9.   


Sokasodó furcsaságok

Nagy Csivre Katalin

Csengetnek. Ajtót nyitok. A szélesre tárt ajtóban Mari néni vacog. Mondom lépjen beljebb...

2023.3.7.