Amit a szoptatásról tudni érdemes (2)
Az anyatej pótolhatatlan a gyermek megfelelő fejlődéséhez, növekedéséhez.
Az anyatej pótolhatatlan a gyermek megfelelő fejlődéséhez, növekedéséhez. Ideális a hőmérséklete, az összetétele minden téren fedezi a baba szükségleteit.
Az anyatej felosztása és összetétele
Az anyatejet három részre oszthatjuk, ez pedig a:
kolosztrum,
átmeneti tej,
érett anyatej.
A kolosztrum – már a szülés előtti napokban elkezd termelődni, és folytatódik egészen a szülés utáni 4.-5. napig. Általában sárga színű, és sűrűbb, mint a későbbi anyatej. A kolosztrumnak van a legnagyobb tápértéke és védő szerepe. Az érett tejhez képest több fehérjét, főleg globulint, több ásványi anyagot (főleg magnéziumot) tartalmaz, ami felgyorsítja a baba bélmozgását, elősegítve így az első széklet (szurokszéklet) eltávozását. Kevesebb a zsír és cukortartalma. A kolosztrum nagyon gazdag ellenanyagokban, amelyek erősítik a baba immunrendszerét, ezáltal természetes védelmet biztosít a fertőzések ellen. Fontos alkotóelemei még a növekedési faktorok, amelyek a belek nyálkahártyájának érését segítik elő. Ezen kívül még gazdag A-vitaminban, ami védi a babát a betegségekkel szemben.
Az átmeneti tej – nagyjából a szülés utáni 7. napon kezd termelődni és kb. a második.hétig tart. Valamivel már világosabb a színe, mint a kolosztrumé, de ennek ellenére sárga nyomot hagy. Sűrűsége lassan csökken, hígabbá válik, de ez individuális lehet.
Az érett anyatej – a baba születése utáni 2. héten az anyatej láthatóan változni kezd: sokkal hígabb, teljesen más a színe, mint az elején, szinte kékes árnyalatú, majdhogynem áttetsző. Nagy mennyiségű B-vitamint tartalmaz.
Az anyatejet még tovább oszthatjuk elülső és hátsó-tejre. Az elülső anyatej sokkal hígabb és elsősorban a baba szomjúságát oltja. Kevésbé tápláló, mint a hátsó. A baba kb. a szoptatás első tíz percében ezt a tejet issza. Ennyi idő után jelenik meg a hátsó, jóval magasabb tápértékű anyatej, amelynek négyszerte magasabb a zsírtartalma. Csillapítja a baba éhségét és biztosítja a súlygyarapodást. Elég, ha a baba mindössze öt percig szopja ezt a tejet. Ezért az egész szoptatás elég, ha 15-20 percig tart.
A szoptatásra érdemes már a terhesség ideje alatt készülni
A nőgyógyászunkkal nézessük meg a mellbimbóinkat. Ha a mellbimbó nagyon befelé forduló, a terhesség 26. hetétől használhatunk mellbimbóformáló pumpát. Segíti kialakítani a megfelelő formát, hogy később ne legyen problémája a babának.
A mellbimbókat nem szükséges speciálisan kezelni, masszírozni. Ha krémezzük a mellünket, ilyenkor a bimbót és a bimbóudvart hagyjuk ki. Jót tesz a váltakozó hideg-meleg vizes zuhanyoztatás, vagy a nap egy részében ne viseljünk melltartót. Ha a terhesség végén már folyik a kolosztrum, kenjük szét a bimbón és a bimbóudvaron.
Olyan szülés felkészítő tanfolyamot érdemes látogatni, ahol beszélnek a szoptatásról is, láthatunk videóanyagot róla.
Ezekre a tanfolyamokra vigyük el magunkkal partnerünket, anyukánkat, anyósunkat, hogy ők is hallják a „szoptatási újdonságokat“ a szakemberektől. Beszéljünk velük a saját elképzelésünkről. Kevesebbet kell majd a szülés után magyaráznunk.
Ismerkedjünk meg egy táplálkozási tanácsadóval, akivel kapcsolatba léphetünk, ha bármilyen problémánk adódik a szoptatással, és aki, esetleg, ha kell, házhoz is tud jönni.
(Folytatjuk)
Hozzászólások
Kapcsolódó cikkek
Az anyatej a legjobb
A szoptatás, különösen az első időkben, nagyon fontos mind a baba, mind az anya számára.
2018.8.2. 42
Sokadszor a szoptatásról
Ez a cikk nemcsak arról szól, mennyi támadás érte az ötödször is apává vált Jamie Olivert, mikor a szoptatás fontosságáról szólt: a szerző saját tapasztalatait és tanácsait is megosztja az olvasókkal.
2016.8.30. 4
Szoptatás, mozgás, fogyás?!
Ezzel kapcsolatban sok téves információ olvasható. Szeretnék ezzel a cikkemmel a kisbabás anyukák segítségére lenni.
2013.11.26.
Meddig szoptassunk? (2)
Van, aki szigorúan három, később négyórás ritmusban eteti a babát, mások az igény szerinti szoptatás hívei, és akár óránként is megszoptatják a picit.
2013.7.25.
Meddig szoptassunk? (1)
A fenti kérdésre különféle válaszokat kapunk, attól függően, éppen kit kérdezünk meg.
2013.7.4.
Amit a szoptatásról tudni érdemes (4)
A szoptatás egy mély, kellemes élmény, melynek során erős érzelmi kapocs alakul ki. Ámde a következő problémák is jelentkezhetnek:
2013.3.14. 7
A rovat további cikkei
Edzés a terhesség első heteiben
A kismama érdekében nagyon fontos, hogy mit szabad és mit nem!
2024.11.21.
Babagondozás hőség idején
Ne takarjuk le a babakocsit nyáron! Semmiképpen ne fedjük le – még a legvékonyabb, muszlinszerű anyag is szinte termosszá változtathatja a kocsi belsejét!
2024.7.19.
Mikor nagyobb a gyerek
Kis gyerek kis gond, nagy gyerek nagy gond. Ezúttal a mondás második felével foglalkozunk.
2022.2.24.
Tápszer a babának
Szülés után nagyon sok anyuka kerül abba az elsőre kétségbeejtőnek tűnő helyzetbe, hogy nincs elég teje...
2020.12.20.