Főzőcskézzünk egészségesen!
Egy szombat délután éppen sütéshez készülődtem. Szerettem volna kipróbálni egy újonnan szerzett receptet.
Kislányom, szokásához híven ott téblábolt körülöttem és szüntelenül kíváncsiskodott, kérdezgetett: mi micsoda. Egyszercsak megjegyezte: -- Anya, megromlott a liszted? Miért olyan barnás színű és nem fehér?
Valóban igaza volt, hiszen a liszt, amit használni készültem, teljes kiőrlésű gabonából készült. Természetesen elmagyaráztam neki, hogy ez azért jobb, mert sok B-vitamint és ásványi anyagot tartalmaz. Magas rosttartalma segít a székrekedéssel küszködő gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt.
A ledarált hajdinából is más lisztet, egészen szürkés színűt kapunk. Kislányom már nem emlékezett rá, de éppen a hajdinával készített ételek segítettek neki kigyógyulni a gyakori és nagyon kellemetlen orrvérzéseiből. Ugyanis a hajdina olyan anyagot tartalmaz, amely az érfalat rugalmassá teszi.
-- És ez a sárga liszt miből készült? -- kíváncsiskodott tovább.
Ez szójaliszt. Tehetjük az ételbe vagy tésztába tojás helyett. Egy leveseskanál szójaliszt, egy tojást helyettesít. A szójaliszttel készült ételek nemcsak rengeteg vitaminnal látják el szervezetünket, hanem sok-sok vassal és kalciummal is, amelyek nélkülözhetetlenek a csontok növekedéséhez. Íme néhány egyszerű, egészséges és gyorsan elkészíthető étel, teljes kiőrlésű liszt felhasználásával:
Hajdinás barátfüle
Tészta: 1 csésze (2 dl) rétesliszt,1 csésze hajdinaliszt, 2 teáskanál tengeri só, víz.
Töltelék: 6 db burgonya, 1 fej vöröshagyma, 6 evőkanál olaj, friss vagy szárított menta.
A krumplit héjában megfőzzük, ha kihűlt, finomra reszeljük. A hagymát apróra metéljük, az olajon megpirítjuk, majd a szétmorzsolt vagy összemetélt mentával együtt a burgonyához keverjük. A kész tölteléket letakarva hűtőbe tesszük. A gyúródeszkán a kétféle lisztet és a sót összekeverjük, fokozatosan vizet adunk hozzá, amíg a tészta gyúrhatóvá válik. A tésztát elfelezzük, kisodorjuk, kockákra vágjuk és megtöltjük a töltelékkel. Az így elkészített barátfüléket sós vízben kifőzzük, lecsepegtetjük, olvasztott vajjal meglocsoljuk, majd megszórjuk nyers vagy párolt savanyú káposztával.
Teljes kiőrlésű tészta
Hozzávalók: 1 csésze (2 dl) rétesliszt, 1 csésze teljes kiőrlésű liszt, 2 teáskanál tengeri só, 1 teáskanál olvasztott vaj, víz.
A gyúródeszkán összekeverjük a kétféle lisztet, a sót és a vajat. Lassanként adjuk hozzá a vizet, amíg gyúrhatóvá válik. A kidolgozott tésztát vékonyra sodorjuk, és tetszés szerint csíkokra vagy kockákra metéljük. Ezután a deszkán hagyjuk száradni egy kicsit, majd sós vízben kifőzzük. Többször leöblítjük hideg vízzel. Meglocsoltjuk olvasztott vajjal, majd megszórjuk párolt savanyú vagy friss káposztával, vagy ízlés szerint mákkal, dióval, túróval. Megszórjuk cukorral, és bármilyen befőttel kínálhatjuk.
Teljes kiőrlésű zsemle
Hozzávalók: 30 dkg teljes kiőrlésű búzaliszt, 2 dkg élesztő, 1,5-2 dl langyos víz, fél teáskanál tengeri só, 2 teáskanál olvasztott vaj, 1 evőkanál kömény, 2 evőkanál szezámmag vagy mák.
A lisztbe mélyedést készítünk és belemorzsoljuk az élesztőt. Ráöntünk egy kis langyos vizet, kevéske liszttel elkeverjük, letakarjuk és 30-40 percig kelni hagyjuk. Azután hozzáadjuk a maradék vizet, a vajat és a köményt. A tésztát kidolgozzuk, és harminc egyenlő részre osztjuk. Mindegyikből zsemlét formálunk, tetejét megkenjük melegvízzel, és megszórjuk szezámmaggal vagy mákkal. Az így elkészített zsemléket kivajazott tepsibe rakjuk, és még 30 percig kelesztjük. Forró sütőben 15-20 percig sütjük.
Kelfelfújt
Hozzávalók: 50 dkg kel, 50 dkg burgonya, 1 nagy fej vöröshagyma, 2 gerezd fokhagyma, 2 evőkanál szójaliszt, 3 dl tej (szójatej is lehet), 1 teáskanál tengeri só, 1 evőkanál kömény, 4 evőkanál olaj.
A burgonyát héjában megfőzzük, s ha kihűlt, almareszelőn lereszeljük. Az apróra metélt hagymát az olajon aranysárgára pirítjuk. Hozzáadjuk a megmosott és csíkokra metélt kelt, a szétzúzott fokhagymát, sót, köményt és 2-3 percig pirítjuk. Közben a tejben elhabarjuk a szójalisztet, és a kelre öntjük. Hozzáadjuk a lereszelt burgonyát és alaposan összekeverjük. Szükség szerint még adhatunk hozzá tejet. Az így elkészült masszát egyenletesen elosztva kivajazott tepsibe terítjük, és előmelegített sütőben aranyszínűre sütjük. Friss zöldségből készített salátával kínáljuk.
Jó étvágyat!
Hozzászólások
A rovat további cikkei
Edzés a terhesség első heteiben
A kismama érdekében nagyon fontos, hogy mit szabad és mit nem!
2024.11.21.
Babagondozás hőség idején
Ne takarjuk le a babakocsit nyáron! Semmiképpen ne fedjük le – még a legvékonyabb, muszlinszerű anyag is szinte termosszá változtathatja a kocsi belsejét!
2024.7.19.
Mikor nagyobb a gyerek
Kis gyerek kis gond, nagy gyerek nagy gond. Ezúttal a mondás második felével foglalkozunk.
2022.2.24.
Tápszer a babának
Szülés után nagyon sok anyuka kerül abba az elsőre kétségbeejtőnek tűnő helyzetbe, hogy nincs elég teje...
2020.12.20.
Melyik a legjobb tápszer?
A legideálisabb és legjobb dolog a szoptatás, de nagyon sok újdonsült anyuka, valamilyen okból nem tudja szoptatni a kisbabáját.
2020.12.7.
Mi legyen a gyerekkel?
A mai anyáknak nincs asszonyos alakjuk, lányosak maradnak, csinosak, szexisek, fiatalosak, szeleburdik.
2020.9.22. 34
Nem értem...!
Nem mindig értem a mai fiatal anyukákat. Az az érzésem, hogy elhitették velük: az a jó kisbaba, kisgyerek, akivel nincs semmi gond.
2020.2.12.
Apák a szülőszobán
A gyermek születésekor két dolgot él át egy apa: csodát, a születés élményét, és az anya iránti tiszteletet.
2019.10.19.