Szoptass ügyesen! (2)
Az első szoptatás: lehetőleg a szülőszobán történjen, de ha nem jön össze, akkor sem kell kétségbe esni.
Azért csak sürgessük folyamatosan, hogy hozzák már oda nekünk a babát! Hajlamosak „elfelejteni”, ezért szóljunk sokszor! Ne érezze kínosnak! Ha megkapjuk a babánkat, és ébren van, rögtön próbáljuk megszoptatni. Úgy álljunk hozzá, hogy SIKERÜL! Ez egy természetes dolog.
A siker kulcsai
• Nyugalom, türelem – ez a kettő a legfontosabb. (Akár kiküldhetünk mindenkit!)
• Helyezkedjünk el kényelmesen – ülve, vagy fekve, esetleg állva, amíg nem gyógyulunk az alfélen. (Hasznos lehet egy aranyeres párna, vagy felfújt úszógumi. Ne érezzük cikinek! Sőt, a többiek irigyelni fognak érte...)
• Helyes mellretétel – a baba hasija nézzen a hasunk felé, őt tegyük a mellünkhöz, ne a mellet próbáljuk nekinyomni. Az egész mellbimbót kapja be, udvarostul, ne csak a végét. Ajkai kifelé pöndörödjenek, orra hegye és álla érjen hozzánk. (Nem fog megfulladni!)
• Amikor ébren van, próbáljuk megetetni, ne várjuk meg, amíg nagyon éhes lesz, de ha tele a pocakja, ne tömjük, nem fog kelleni neki.
• Minél többször tegyük mellre! Ettől beindul a tej, jól érzi magát a baba, és begyakorolja a szopizást.
• Hagyjuk, hogy jó sokáig szopizzon (bár ez ellenkezik a hagyományos kórházi szakmai véleményekkel). Így beindul a tejleadó reflex, akár többször is. Kap a később jövő, zsírosabb, táplálóbb hátsó tejből. Kiüríti a mellet, ami így nem „durran be”.
• Ne hagyjuk, hogy kapjon tápszert, vagy teát, vagy bármit az anyatejen kívül! Ennek egyéb hatásairól most nem beszélek. Elég az is, hogy eltelíti a kis gyomrát, nem lesz hajlandó szopni, és így nem a tejtermelődés fog beindulni, hanem az ördögi kör. Ne váltsunk ki tápszert, csak azért, hogy legyen otthon, mert akkor hajlamosak vagyunk azt adni, ha adódik valami nehézség. Pedig pár óra alatt nem hal éhen egy baba sem!
A lényeg:
Minél többször, minél több ideig szopik a baba, annál több tej termelődik. Ha kevesebbet szoptatunk, csökken a tej mennyisége.
(Részlet a Szoptass ügyesen! című könyvből)
(Folytatjuk)
Hozzászólások
Kapcsolódó cikkek
Az anyatej a legjobb
A szoptatás, különösen az első időkben, nagyon fontos mind a baba, mind az anya számára.
2018.8.2. 42
Sokadszor a szoptatásról
Ez a cikk nemcsak arról szól, mennyi támadás érte az ötödször is apává vált Jamie Olivert, mikor a szoptatás fontosságáról szólt: a szerző saját tapasztalatait és tanácsait is megosztja az olvasókkal.
2016.8.30. 4
Szoptatás, mozgás, fogyás?!
Ezzel kapcsolatban sok téves információ olvasható. Szeretnék ezzel a cikkemmel a kisbabás anyukák segítségére lenni.
2013.11.26.
Meddig szoptassunk? (2)
Van, aki szigorúan három, később négyórás ritmusban eteti a babát, mások az igény szerinti szoptatás hívei, és akár óránként is megszoptatják a picit.
2013.7.25.
Meddig szoptassunk? (1)
A fenti kérdésre különféle válaszokat kapunk, attól függően, éppen kit kérdezünk meg.
2013.7.4.
Amit a szoptatásról tudni érdemes (4)
A szoptatás egy mély, kellemes élmény, melynek során erős érzelmi kapocs alakul ki. Ámde a következő problémák is jelentkezhetnek:
2013.3.14. 7
A rovat további cikkei
Babagondozás hőség idején
Ne takarjuk le a babakocsit nyáron! Semmiképpen ne fedjük le – még a legvékonyabb, muszlinszerű anyag is szinte termosszá változtathatja a kocsi belsejét!
2024.7.19.
Mikor nagyobb a gyerek
Kis gyerek kis gond, nagy gyerek nagy gond. Ezúttal a mondás második felével foglalkozunk.
2022.2.24.
Tápszer a babának
Szülés után nagyon sok anyuka kerül abba az elsőre kétségbeejtőnek tűnő helyzetbe, hogy nincs elég teje...
2020.12.20.
Melyik a legjobb tápszer?
A legideálisabb és legjobb dolog a szoptatás, de nagyon sok újdonsült anyuka, valamilyen okból nem tudja szoptatni a kisbabáját.
2020.12.7.