Szoptatás, a feladat (2)
Szülés után a nő fejében amúgy is nagy a zűrzavar, összevissza kavarognak benne a kérdések.
Önbizalom és támogatás
A magazinokban és a szakirodalmakban a terhesség alatt olvasott, sokszor ellentmondásosnak tűnő válaszok tucatjai zakatolnak a fejében. A segítőkész rokonok és barátok sokszor kéretlen jó tanácsai általában még nagyobb káoszt okoznak. A szoptatáshoz pedig, főleg kezdetben, csend kell. az agyban is. Magunkban kell összegeznünk a tanultakat. Látni kell, hogy a rengeteg kérdésre valójában mindig ugyanaz a pár válasz adható. El kell hinni, hogy a szoptatás tényleg egyszerű. Kevés kivétellel (amikor a kismamának valamilyen egészségi vagy szervi ok miatt nincs teje) – Bárki meg tudja csinálni! Anya és baba együtt. Mert ez közös tevékenység. A szülés-születés után ez a második, szép, hosszú kaland, amelyben egymásra vagyunk utalva. És ez az egészben a legszebb. Egymás nélkül semmire sem megyünk, együtt viszont minden sikerül. Babánk előnye az, hogy ő nem aggódik. Neki minden természetes. A mi félelmünk, tanácstalanságunk az, ami akadályt jelenthet.
Az egyik legfontosabb dolog tehát az önbizalom. Hogy legyen elég erőnk és hitünk kitartani a mellett az irányvonal mellett, amit a kezdetekkor helyesnek tartottunk. El kell köteleznünk magunkat nézeteink mellett – bizonyos könyvek, vagy olyan családtagok, barátok, szakemberek mellett, akiknek adunk a véleményére, és akikre hivatkozhatunk. A tapasztalat azt mutatja, hogy az igény szerinti szoptatást, azaz amikor nem az órához és a mérleghez igazodunk, hanem a baba jelzései alapján, a szívünk diktálta módon és tempóban szoptatunk, könnyű betartani – ha minden jól alakul. Amint azonban probléma támad – például csökken a tej mennyisége, sokat sír a baba, vagy a helyes szopási technika elsajátítása ütközik nehézségekbe, hajlamosak lehetünk a könnyebb utat választani – tápszerhez nyúlni, és elhinni a kétkedőknek és a kishitűeknek, rosszabb esetben a harminc évvel ezelőtti nézeteket valló orvosnak, hogy nekünk ezért vagy azért nem sikerülhet.
Ilyenkor van különösen nagy szerepe a támogató családnak, elsősorban az apukának. A támogatás viszont nem azt jelenti, hogy az anyát próbálják meggyőzni a saját igazukról, hanem azt, hogy megerősítik abban, hogy a helyes úton jár, bátorítják, kitartásra és küzdésre ösztönzik. És nem utolsósorban segítenek meglátni, mikor van valóban szükség szakember, lehetőleg képzett szoptatási tanácsadó segítségére.
(Folytatjuk)
Hozzászólások
Kapcsolódó cikkek
Az anyatej a legjobb
A szoptatás, különösen az első időkben, nagyon fontos mind a baba, mind az anya számára.
2018.8.2. 42
Sokadszor a szoptatásról
Ez a cikk nemcsak arról szól, mennyi támadás érte az ötödször is apává vált Jamie Olivert, mikor a szoptatás fontosságáról szólt: a szerző saját tapasztalatait és tanácsait is megosztja az olvasókkal.
2016.8.30. 4
Szoptatás, mozgás, fogyás?!
Ezzel kapcsolatban sok téves információ olvasható. Szeretnék ezzel a cikkemmel a kisbabás anyukák segítségére lenni.
2013.11.26.
Meddig szoptassunk? (2)
Van, aki szigorúan három, később négyórás ritmusban eteti a babát, mások az igény szerinti szoptatás hívei, és akár óránként is megszoptatják a picit.
2013.7.25.
Meddig szoptassunk? (1)
A fenti kérdésre különféle válaszokat kapunk, attól függően, éppen kit kérdezünk meg.
2013.7.4.
Amit a szoptatásról tudni érdemes (4)
A szoptatás egy mély, kellemes élmény, melynek során erős érzelmi kapocs alakul ki. Ámde a következő problémák is jelentkezhetnek:
2013.3.14. 7
A rovat további cikkei
Edzés a terhesség első heteiben
A kismama érdekében nagyon fontos, hogy mit szabad és mit nem!
2024.11.21.
Babagondozás hőség idején
Ne takarjuk le a babakocsit nyáron! Semmiképpen ne fedjük le – még a legvékonyabb, muszlinszerű anyag is szinte termosszá változtathatja a kocsi belsejét!
2024.7.19.
Mikor nagyobb a gyerek
Kis gyerek kis gond, nagy gyerek nagy gond. Ezúttal a mondás második felével foglalkozunk.
2022.2.24.
Tápszer a babának
Szülés után nagyon sok anyuka kerül abba az elsőre kétségbeejtőnek tűnő helyzetbe, hogy nincs elég teje...
2020.12.20.