Terhesség és szülés Angliában
A minap egy forgalmas bevásárlóközpont közepén találkoztam a kolléganőmmel, aki négy nappal azelőtt szült.
Boldogan rázta az újszülött csecsemőjét a zajos, huzatos, légkondicionált bevásárlóközpontban. Odahaza (Közép-Kelet Európában, a Felvidéken) az újszülöttet két hétig nem viszik levegőre, utána is csak lassan szoktatják „kintre”, és a légkondicionált helység egyenesen tilos.
Nem tudok igazságot tenni. Az otthoni barátnőim csecsemőgondozó szokásai teljesen eltérnek az angolokétól. Egyikük gyermekei sem tűnnek betegnek, úgyhogy nehezen jutok dűlőre: valójában kinek is van igaza?
Angliában csak két héttel a kiírt időpont után indítják meg a szülést. Minél később szül a nő, annál jobb. Meleg fürdőt és pár szem paracetamol szedését tanácsolják gyenge fájások esetén. A szülést a szülésznő vezeti le, orvos csak komplikáció esetén lép közbe. A nők pár órával a szülés után elhagyhatják a kórházat. A csecsemőt kis ruhába bugyolálva pólya nélkül viszik haza.
Odahaza ellenkezőképpen történik. A szülést orvos vezeti, a kismamák pár napig a kórházban maradnak, és a csecsemőt pólyába teszik. Látogatók nemigen zavarják az éppen csak most szült kismamát.
Angliában az első pár napban már látogatók rohamozzák az újdonsült anyukát.
Itt is kapható mindenféle szerkentyű, amit a kismamák használnak. Például a tojás-óra, amely a szoba hőmérsékletétől függően változtatja színét. 19 Celsius-foknál lesz narancssárga – ez a csecsemők számára a legmegfelelőbb szobahőmérséklet. Ugyan ki gondolta volna? Hisz otthon a fűtés dupla erősségen megy, ha csecsemő van a házban.
Aztán itt van a „babavíz”. Amikor ezt megemlítettem angliai ismerőseimnek, elkezdtek nevetni. Ugyan miért kellene a babáknak más vizet inniuk, mint a felnőtteknek? Egy-két anyuka néha felforralja a bébinek adott vizet, de az sem jellemző. Kiskád sem mindig szükséges, hisz a babát a mosdóban is meg lehet fürdetni. A szoptatás az angol nőkre nem jellemző, bár egyre elterjedőbben van a szokása, és a szülésznő kifejezetten ajánlja a leendő anyukáknak. Mikor a téma szóba került, több kolléganőm is elmondta a véleményét. – Én soha nem szoptattam, mégis kétméteres a fiam. Akkor meg minek tettem volna ki magam a nagy herce-hurcának? – mondta az egyik ötvenéves...
Az anyaszabadság Angliában kilenc hónapig tart. Ez meghosszabbítható három fizetetlen hónappal. Sokan azonban korábban visszamennek dolgozni, mert az anyasági pénz nagyon kevés. Az otthoni három évig tartó anyaszabadság az angolok számára hihetetlenül hangzik.
Több ismerősöm is szült már otthon, is és Angliában is. Annak ellenére, hogy Angliában sokkal kevesebb a terhesgondozás alatti kivizsgálás, mindenkinek az volt a tapasztalata, hogy Angliában sokkal jobb szülni. A szülésznő és nővérek kedvessége, figyelme mindenki számára többet nyomott a latban, mint egy orvos jelenléte.
Még mindig nem tudom eldönteni, melyik ország látja el jobban a kismamákat és a jövendőbeli anyákat és kismamákat. Egyáltalán szükségesek-e az otthoni (közép-kelet európai, magyarországi vagy szlovákiai) gyakori vizsgálatok? Sokak szerint a kismamáknak nincs szüksége orvosi szintű felügyeletre. Az otthoniak tudatába viszont már belevésődtek az ottani normák, és akkor érzik magukat biztonságban, ha minél több lelet készül számukra a terhesség alatt.
Hozzászólások
A rovat további cikkei
Babagondozás hőség idején
Ne takarjuk le a babakocsit nyáron! Semmiképpen ne fedjük le – még a legvékonyabb, muszlinszerű anyag is szinte termosszá változtathatja a kocsi belsejét!
2024.7.19.
Mikor nagyobb a gyerek
Kis gyerek kis gond, nagy gyerek nagy gond. Ezúttal a mondás második felével foglalkozunk.
2022.2.24.
Tápszer a babának
Szülés után nagyon sok anyuka kerül abba az elsőre kétségbeejtőnek tűnő helyzetbe, hogy nincs elég teje...
2020.12.20.
Melyik a legjobb tápszer?
A legideálisabb és legjobb dolog a szoptatás, de nagyon sok újdonsült anyuka, valamilyen okból nem tudja szoptatni a kisbabáját.
2020.12.7.
Mi legyen a gyerekkel?
A mai anyáknak nincs asszonyos alakjuk, lányosak maradnak, csinosak, szexisek, fiatalosak, szeleburdik.
2020.9.22. 34
Nem értem...!
Nem mindig értem a mai fiatal anyukákat. Az az érzésem, hogy elhitették velük: az a jó kisbaba, kisgyerek, akivel nincs semmi gond.
2020.2.12.
Apák a szülőszobán
A gyermek születésekor két dolgot él át egy apa: csodát, a születés élményét, és az anya iránti tiszteletet.
2019.10.19.
Sokadszor a szoptatásról
Ez a cikk nemcsak arról szól, mennyi támadás érte az ötödször is apává vált Jamie Olivert, mikor a szoptatás fontosságáról szólt: a szerző saját tapasztalatait és tanácsait is megosztja az olvasókkal.
2016.8.30. 4