Pár szó a rosette-i kőről
A titokzatos egyiptomi kultúra régóta foglalkoztatja az embereket.
Már az ókori görögök is megpróbálkoztak a hieroglifák (hieroglif -- görög eredetű szó, jelentése: szent véset) megfejtésével. De a piramisok árnyékában egykor viruló birodalom életéhez csak 1822 óta sikerült közel férkőzni, miután Jean-François Champollion megfejtette a hieroglifák titkát.
Évszázadokon át sokan próbálkoztak az egyiptomi írás megfejtésével, de a Champollion előtti kísérletek már az első lépésnél hibát vétettek. Azt tartották ugyanis, hogy minden egyes hieroglifa egy szót vagy gondolatot fejez ki. Ezt a szövegekben gyakran előforduló emberalakok, madarak, halak, bogarak ábrázolásával indokolták.
Ám a valóságban a hieroglif írás képszerű jeleket alkalmazó mássalhangzós írás. Miként a írott sémi nyelvekben (például az arabban vagy a héberben), úgy a leírt egyiptomi nyelvben sincsenek feltüntetve a magánhangzók. És mivel a nyelvet már akkor sem beszélték, az az érdekes helyzet állt elő, hogy az egyiptomi írást ugyan ismerjük, de a szavak pontos kiejtését nem. Az írás többnyire jobbról bal felé halad, de gyakori a balról jobbra irány is.
A 19. századi kutatások sikerességében nagy szerepe volt a rosette-i kőnek. A fekete bazaltból készült követ 1799-ben, Napóleon egyiptomi hadjárata során találták meg a francia csapatok. A kőbe háromnyelvű feliratot véstek: a hieroglifákkal írott szöveg mellett démotikus írású (az egyiptomi kultúra későbbi korszakában jelent meg ez a leegyszerűsített írásmód) egyiptomi szöveg és görög felirat is volt. (A kő jelenleg a British Museumban van kiállítva).
Az írás megfejtői feltételezték, hogy mindhárom szöveg azonos, így a görög nyelvű felirat segítségével könnyebb volt értelmezni a szöveget, amely egy papi gyűlés határozatait örökítette meg Ptolemaiosz Epiphanész idejéből.
Hozzászólások
Kapcsolódó cikkek
Az amarnai művészet
Az egyiptomi művészet egyetlen célt követett: az uralkodó és az istenek felmagasztalását szolgáló alkotások létrehozását.
2005.7.20.
Ehnaton vallási reformja
A fáraó és a papság hosszú ideig egyetértésben élt. A papok fenntartották a fáraó istenkultuszát, amiért bőkezű adományokban részesültek.
2005.6.27.
Titokzatos Egyiptom
A hegyek és sivatagok közé bezárt Egyiptom története, amely az emberiség írott történelmének ötezer évéből több mint háromezret kísér végig, nagyon sokáig ismeretlen volt.
2005.6.12.
Egy szép hölgy eljövetele
A berlini Új Múzeumban 1924-ben egyedülálló leletet állítottak ki: a kalandos úton Németországba került Nefertiti-mellszobrot.
2004.5.24.
Egyiptom művészete (3)
Az egyiptomi művészet szigorú konvencióit csak IV. Amenhotep rúgta fel, aki monoteisztikus államvallást vezetett be.
2003.10.1.
Egyiptom művészete (2)
Az egyiptomi művészet feladata a fáraó dicsőítése és halála utáni továbbélésének biztosítása volt. Ebből a célból épültek a monumentális szobrokkal és domborművekkel díszített halotti templomok és síremlékek.
2003.9.4.
A rovat további cikkei
Híres női portrék
A képi ábrázolásnak számtalan fajtája létezik, de valamennyi maradandó emléket hagy bennünk.
2023.9.26. 2
Magyar névadási szokások
A szokás, hogy nevet adunk újszülöttnek, állatoknak és dolgoknak, az egyidős az emberiséggel.
2020.8.4.
Macik, akiket szeretünk (2)
Van-e híresebb medve a Földkerekségen, mint Micimackó a "csekély értelmű medvebocs"?
2017.7.18. 6
Macik, akiket szeretünk (1)
Nagy kedvencünk, a Tévé Maci, igaz története. Az esti mese hagyományát a televízió a rádiótól vette át
2017.5.10. 3
Szegények édessége: az egészséges kőtés
A hat felvidéki hungarikum közé tartozik a paprikás kattancs és a kőtés. (Sorozatunkban bemutatjuk a hat felvidéki hungarikumot.)
2017.3.29. 1 7
Idesanyám, indítsa el a farom!
A kurtaszoknyás falvak értékei: népviselete és hagyományőrzése. (Sorozatunkban bemutatjuk a hat felvidéki hungarikumot.)
2016.11.23. 40