Mi és a világ 1.


Kabók Zita  2006.12.13. 19:42

Munkatársunk önismereti és kommunikációs tréningen vett részt, és most legnagyobb örömünkre megosztja velünk tapasztalatait.

Nemrégiben egy felettébb érdekes és hasznos kurzuson vehettem részt. A kétnapos műhelymunka idején több olyan fogást is sikerült megtanulnom, melyek segítségével megkönnyíthetjük önmagunk és mások életét, munkáját. Kiegyensúlyozottabbak és boldogabbak lehetünk a munkahelyünkön vagy a családi életünkben.

Tanultunk arról, hogyan legyünk hatékony kommunikátorok. Hogyan és miért mutassunk pozitív és effektív hozzáállást és gondolkodást, és hogyan értékeljük magunkat kritikus szemmel.

A kommunikációnak jelentős szerepe van a mindennapi életünkben, és a munkahelyünkön is. Képzeljük csak el, amint gyermekünknek próbálunk valamit elmagyarázni. Mi történik akkor, ha szegényesen, nem világosan és megfelelően próbálunk az adott dologról felvilágosítást adni. A gyermek valószínűleg nem fogja megérteni, vagy másképp fogja értelmezni a mondanivalónkat, és éppen ezért az eredmény sem felel meg az elvárásainknak.

Ekkor pedig következik a megdorgálás, a negatív megjegyzések, amiért a gyermekünk vagy tanítványunk még erre sem volt képes. Holott mi követtük el a hibát, amikor valószínűleg nem használtuk hatékonyan a verbális és nem verbális kommunikáció eszközeit.

Vajon a megfelelő hangnemet, a megfelelő tónust, nyelvezetet vagy szavakat választottuk és használtuk? Világosak voltunk, és lényegre törően próbáltuk kifejezni a mondanivalónkat? Éltünk a szemkontaktussal, megfelelő volt az arckifejezésünk és a gesztusaink?

Azt, hogy valójában milyen szegényes kommunikátorok is vagyunk, egy nagyon egyszerű gyakorlattal próbáltuk ki. Hármas csoportokba voltunk elosztva, ahol két személy volt a hallgató, egy pedig a beszélő. A beszélő kapott egy ábrát (mely több különböző méretű geometriai alakzatot ábrázolt különféle helyzetben), melyet a másik két személynek kellett lerajzolnia a beszélő elmondása alapján. Természetesen a két rajzoló nem láthatta egymást. Mondanom sem kell, hogy a rajzok sokszor a valóságtól eltérőre, kuszára, furcsára sikeredtek. Sokan nem használtak egyszerű nyelvezetet, hiszen volt, aki a geometriai meghatározásokat nem értette. Sokan nem pontosították az ábra méretét vagy síkban való elhelyezkedését, vagy nem ellenőrizték, hogy a rajzolók már befejezték-e az előző lépést. Ezt az egyszerű gyakorlatot mi is elvégezhetjük otthon, ami után önkritikát gyakorolva felfedhetjük önmagunk számára azokat a dolgokat, amelyeket rosszul végeztünk.

Hiszen az, ha a hallgató nem érti a beszélőt, nem feltétlenül a hallgató hibája! Továbbá azt tanultunk még, hogyan legyünk aktív hallgatók és hogyan segítsük avagy bátorítsuk a beszélőt a mondanivalójában.

Amit nem szabad tennünk: soha ne kérdezzünk összetett, irányító vagy nem helyénvaló kérdéseket! Ne próbáljunk prédikálni, megszégyeníteni, vagy viccet csinálni a beszélőből. Ne figyelmeztessük vagy fenyegessük őt! Ellenben bátorítsuk a mondanivalójában, mutassunk együttérzést, kérdezzünk nyitott és zárt (melyre igennel vagy nemmel válaszolhatunk) kérdéseket, és foglaljuk össze, tisztázzuk a mondanivalóját!

És ne feledjük, sokszor a hallgatótól a beszélő nem azt várja el, hogy tanácsot kapjon vagy kritikát, hanem egyszerűen csak meg szeretné osztani velünk a tapasztalatait. Ugyanitt fontos szerepe van a nem verbális kommunikációnak is, hiszen nagyon lényeges, hogy a személyre figyeljünk, és az asztal kopogtatása helyett a kezünket nyugvó állapotba helyezzük.

(Folytatjuk)

Foto: Mihály Krisztián



Hozzászólások

@


Kapcsolódó cikkek

Másokat hibáztatunk 3.

Kabók Zita

Sokan és sokszor esünk az önsajnálat hibájába, s ha valami nem sikerül, egyszerűen másokat teszünk felelőssé…

2007.1.17.   


Problémamegoldás 2.

Kabók Zita

A következő gyakorlatunk szintén nagyon érdekes volt. Különböző foglalkozású emberek jellemét kellett kitalálnunk.

2006.12.29.   

A rovat további cikkei

Kreatív meglepetések

PR-cikk

Mi a legjobb ajándék a párodnak? Mozgasd meg a fantáziád!

2023.2.3.   


A tökéletes ajándék

PR-cikk

Különleges ajándékot keresel egy különleges barátnak? Megtaláltad!

2023.1.31.   


9 tipp az anyagi stabilitásra

Faar Ida

Pénz. Mindennek az alfája és ómegája, a világ mozgatórugója – hiánya (állítólag a sokszoros megléte is) sok-sok gond és aggodalom forrása.

2023.1.15.    5


Különleges üveggyöngyök

PR-cikk

Törékeny eleganciát rejtenek magukban a sokszínű üveggyöngyök. Teremtsünk belőlük szépséget!

2022.10.19.   


Krízisek után

Faar Ida

Öt tipp, hogyan mássz ki a gödörből!

2022.10.17.    16


Égető nyár

Nagy Csivre Katalin

A nyári napsugarak veszélyesek. Égetnek. Megégetnek. Perzselnek. Szerelemmel. Veszedelmes érzelmekkel.

2022.8.4.   


Próbatétel túrának álcázva

Dráfi Emese

Az élet kiszámíthatatlan, véletlenek nincsenek, megpróbáltatások viszont igen.

2022.3.28.   


A sokoldalú levendula

Póda Csenge

Vajon mi jut eszünkbe elsőként, ha a levenduláról van szó? (A cikk végén receptötlet)

2021.7.9.   


Belső vallomás

Aranyossy Judit

Ezen a világon a szerelem egyike a legszebb dolgoknak és nincs korhoz kötve.

2021.5.13.   


Kilók le, bikini fel!

PR-cikk

Nemsokára ismét érkezik a nyár! Ha a bikini viselésének már a gondolata is aggodalmat kelt benned, itt az ideje elkezdeni a felkészülést.

2021.5.12.