Mi és a világ 1.


Kabók Zita  2006.12.13. 19:42

Munkatársunk önismereti és kommunikációs tréningen vett részt, és most legnagyobb örömünkre megosztja velünk tapasztalatait.

Nemrégiben egy felettébb érdekes és hasznos kurzuson vehettem részt. A kétnapos műhelymunka idején több olyan fogást is sikerült megtanulnom, melyek segítségével megkönnyíthetjük önmagunk és mások életét, munkáját. Kiegyensúlyozottabbak és boldogabbak lehetünk a munkahelyünkön vagy a családi életünkben.

Tanultunk arról, hogyan legyünk hatékony kommunikátorok. Hogyan és miért mutassunk pozitív és effektív hozzáállást és gondolkodást, és hogyan értékeljük magunkat kritikus szemmel.

A kommunikációnak jelentős szerepe van a mindennapi életünkben, és a munkahelyünkön is. Képzeljük csak el, amint gyermekünknek próbálunk valamit elmagyarázni. Mi történik akkor, ha szegényesen, nem világosan és megfelelően próbálunk az adott dologról felvilágosítást adni. A gyermek valószínűleg nem fogja megérteni, vagy másképp fogja értelmezni a mondanivalónkat, és éppen ezért az eredmény sem felel meg az elvárásainknak.

Ekkor pedig következik a megdorgálás, a negatív megjegyzések, amiért a gyermekünk vagy tanítványunk még erre sem volt képes. Holott mi követtük el a hibát, amikor valószínűleg nem használtuk hatékonyan a verbális és nem verbális kommunikáció eszközeit.

Vajon a megfelelő hangnemet, a megfelelő tónust, nyelvezetet vagy szavakat választottuk és használtuk? Világosak voltunk, és lényegre törően próbáltuk kifejezni a mondanivalónkat? Éltünk a szemkontaktussal, megfelelő volt az arckifejezésünk és a gesztusaink?

Azt, hogy valójában milyen szegényes kommunikátorok is vagyunk, egy nagyon egyszerű gyakorlattal próbáltuk ki. Hármas csoportokba voltunk elosztva, ahol két személy volt a hallgató, egy pedig a beszélő. A beszélő kapott egy ábrát (mely több különböző méretű geometriai alakzatot ábrázolt különféle helyzetben), melyet a másik két személynek kellett lerajzolnia a beszélő elmondása alapján. Természetesen a két rajzoló nem láthatta egymást. Mondanom sem kell, hogy a rajzok sokszor a valóságtól eltérőre, kuszára, furcsára sikeredtek. Sokan nem használtak egyszerű nyelvezetet, hiszen volt, aki a geometriai meghatározásokat nem értette. Sokan nem pontosították az ábra méretét vagy síkban való elhelyezkedését, vagy nem ellenőrizték, hogy a rajzolók már befejezték-e az előző lépést. Ezt az egyszerű gyakorlatot mi is elvégezhetjük otthon, ami után önkritikát gyakorolva felfedhetjük önmagunk számára azokat a dolgokat, amelyeket rosszul végeztünk.

Hiszen az, ha a hallgató nem érti a beszélőt, nem feltétlenül a hallgató hibája! Továbbá azt tanultunk még, hogyan legyünk aktív hallgatók és hogyan segítsük avagy bátorítsuk a beszélőt a mondanivalójában.

Amit nem szabad tennünk: soha ne kérdezzünk összetett, irányító vagy nem helyénvaló kérdéseket! Ne próbáljunk prédikálni, megszégyeníteni, vagy viccet csinálni a beszélőből. Ne figyelmeztessük vagy fenyegessük őt! Ellenben bátorítsuk a mondanivalójában, mutassunk együttérzést, kérdezzünk nyitott és zárt (melyre igennel vagy nemmel válaszolhatunk) kérdéseket, és foglaljuk össze, tisztázzuk a mondanivalóját!

És ne feledjük, sokszor a hallgatótól a beszélő nem azt várja el, hogy tanácsot kapjon vagy kritikát, hanem egyszerűen csak meg szeretné osztani velünk a tapasztalatait. Ugyanitt fontos szerepe van a nem verbális kommunikációnak is, hiszen nagyon lényeges, hogy a személyre figyeljünk, és az asztal kopogtatása helyett a kezünket nyugvó állapotba helyezzük.

(Folytatjuk)

Foto: Mihály Krisztián



Hozzászólások

@


Kapcsolódó cikkek

Másokat hibáztatunk 3.

Kabók Zita

Sokan és sokszor esünk az önsajnálat hibájába, s ha valami nem sikerül, egyszerűen másokat teszünk felelőssé…

2007.1.17.   


Problémamegoldás 2.

Kabók Zita

A következő gyakorlatunk szintén nagyon érdekes volt. Különböző foglalkozású emberek jellemét kellett kitalálnunk.

2006.12.29.   

A rovat további cikkei

Asztaldíszek gyorsan

Palkó Emese

Szuper gyorsan elkészíthető adventi asztaldíszek mindenkinek!

2024.12.22.    22


Álmaink nem hazudnak

Póda Erzsébet

Életünk egyharmadát alvással töltjük. Az alvás egy misztikus birodalomba vezet minket: az álmok tündéri vagy lidérces világába.

2024.11.5.    55


Évszakváltás – ruhatárcsere

Huszár Ágnes

Melyik nő ne ismerné az érzést, amikor áll a ruhás szekrény előtt, és nem talál kedvére való göncöt, amelyet felvehetne.

2024.10.22.    4


Kiszállni a komfortzónából!

Dienes Mirtill

Sok munkáltató panaszkodik, hogy a fiatalabb generáció csak 1-2 évig marad egy munkahelyen, majd továbbállnak. Ha nem találnak már motivációt, nem sokat tétováznak.

2024.9.23.    13


Égető nyár

Nagy Csivre Katalin

A nyári napsugarak veszélyesek. Égetnek. Megégetnek. Perzselnek. Szerelemmel. Veszedelmes érzelmekkel.

2024.7.19.   


A sokoldalú levendula

Póda Csenge

Vajon mi jut eszünkbe elsőként, ha a levenduláról van szó? (A cikk végén receptötlet)

2024.6.18.   


Mosogatógép – gyorsan és egyszerűen

PR-cikk

Biztos sokan érezték már, hogy szélmalomharcot vívnak nap mint nap a mosogatással.

2024.3.5.   


Esély a jófiúknak

Joó Fruzsina

A női szívekért versenyző pasik közül általában a rosszfiúk kerülnek ki győztesen.

2024.2.19.   


Kreatív meglepetések

PR-cikk

Mi a legjobb ajándék a párodnak? Mozgasd meg a fantáziád!

2023.2.3.   


A tökéletes ajándék

PR-cikk

Különleges ajándékot keresel egy különleges barátnak? Megtaláltad!

2023.1.31.