Kerülő utak a boldogsághoz
Philip Yancey könyve minden jóérzésű ember számára tanulságos olvasmány.
Philip Yancey népszerűségét mi sem bizonyítja jobban, mint az a 15 millió eladott könyv, ami a keresztény alkotók élvonalába juttatta. Több könyvét díjazták, a Christianity Today című lapban állandó rovata van. Olyan mindenkit érintő, aktuális kérdésekre keresi a választ, olyan problémákat feszeget, mint a homoszexualitás, a keresztény hitbe vetett bizalom megrendülése, a kétség és az egyház múltbéli bűnei. Ezért ajánljuk ezt a kötetet mindenkinek függetlenül faji, vallási, nemi és szexuális hovatartozástól. Minden jóérzésű ember számára tanulságos olvasmány.
Mindenképp érdekes és izgalmas szellemi kaland a Kerülő utak a boldogsághoz, hiszen olyan nagy befolyású emberek gondolatait gyűjtötte össze Yancey, mint Martin Luther King, Lev Tolsztoj, Dosztojevszkij, Gandhi, Suszaku Edno vagy C. Everett Koop. Olyan karizmatikus szereplői ők az emberi történelemnek, akik valami különlegeset, valami nem mindennapit alkottak és ehhez segítségül hívták a különféle vallási értékeket és a hitet.
Yancey könyve egyáltalán nem száraz és semmitmondó közhelyekkel teli, hiszen a tizenhárom bemutatott emberen keresztül bepillantást nyújt saját világnézetébe, gondolataiba és tapasztalataiba, egyúttal értelmezi saját életútját és kapcsolatát a vallással és Istennel. Ez pedig az olvasót is arra készteti, hogy hasonlóan cselekedjen. A kötet azért is életszagú, mert az íróval is megtörtént, hogy annyira visszataszítónak tartotta a keresztény egyház bűneit, hogy elfordult nemcsak a vallástól, hanem Istentől is: „A hittel kapcsolatos legkomolyabb kételyeim egyetlen kérdésben foglalhatók össze: miért nem működik?... Ha gondolatban felidézem keresztény ismerőseimet, be kell látnom, hogy egyeseket összehasonlíthatatlanul jobbá, míg másokat rosszabbá tett a hit. Minden nagylelkű, kedves, megbocsátó keresztény ismerősömre jut egy büszke, rosszindulatú, ítélkező hívő. Tapasztalatom szerint sokszor épp azok a legkevésbé rokonszenvesek, akik a legjobban igyekeznek, s a legbuzgóbban hisznek. A Jézus korabeli farizeusokhoz hasonlóan ők is jobbak akarnak lenni másoknál, és ahelyett, hogy igazzá válnának, egyszerű képmutató lesz belőlük... Hogy oldjam föl az evangéliumi eszmény és a realitás közötti feszültséget?” – írja a szerző.
Hozzászólások
A rovat további cikkei
A rendteremtés művészete
Nézzük csak, mit ajánl a témában a szakértő Marie Kondo a Tiszta öröm című könyvében!
2019.1.30. 16
Szlovákul szeretni
A rendkívül megkapó, egyszerűségében nagyszerű könyvborítón már akkor megakadt a szemem, amikor a kiadó még a megjelenés előtt a világhálón hirdette Durica Katarina legújabb regényét.
2016.6.10. 27
Hétköznapi hőseink
„Mindenkinek szüksége van egy képzelt világra, ami segít a nehéz időkben.” (Olvasmányélmény)
2016.4.13. 5
Mitől lesz isten az ember?
Recenzió a Pesti Magyar Színház Frankenstein című előadásáról.
2015.3.3. 24
Swing – az új magyar sikerfilm
A legújabb magyar gyártású vígjáték három különböző generációjú nő történetét dolgozza fel.
2015.1.21. 10
És a hegyek visszhangozzák
A kabuli születésű író és orvos világsikerű regényeiért (Papírsárkányok, Ezeregy tündöklő nap) számos olvasó rajong.
2014.11.6. 5
Erlend Loe: Fvonk
Egy viszonylag vékony kötet, amely főként kétszemélyes párbeszédekből áll. Két férfi párbeszédéből. (Könyvrecenzió)
2014.9.16.
100 magyar baka
Már 100 év is eltelt azóta. Többségében békében, legalábbis az első világháborúhoz mérten, viszonylagos békében.
2014.8.14.
Senko Karuza: Szigetlakók
A lapokról egy letűnőfélben levő életforma köszön vissza, ami sok turista számára jelenti a paradicsomot...
2014.7.17.
Eldorádó – a poklon túl
A menekült tematika, legalábbis a hírek szintjén, jelen van mindennapjainkban, de szépirodalmi feldolgozása ritkaságszámba megy.
2014.6.5. 6
Stefano Benni: Gyorslábú Achille
Amikor hősünk, kéziratokkal a hóna alatt, kilépett az ajtón, a világ nem volt meg.
2014.4.25. 9