Ki nem hagyható zöldségek
Paprika, paradicsom – ha gyermekünk nyersen nem szereti, kínáljuk neki ételek hozzávalóiként.
Változatok paprikára és paradicsomra
Paprika, és paradicsom. Gyerekként nem igazán szerettem egyiket sem. De átlépve a felnőttkor küszöbén szerencsére megszerettem mindkettőt, és a belőle készült ételeket. Ma már szeretem nyersen, salátákban, szendvicseken, fűszeres túrókrémmel töltve. Ki nem hagynám a töltött paprikát sem, amintkiteljesedik az íze az édes paradicsommártásban. Mostanában próbáltam ki a sült paprikát is – egyszerűen kiváló, nem is értem eddig miért nem készítettük el így.
Ízesítőként és fűszerként ki nem maradhatnak a pörköltekből – gulyáslevesekből, halászléből, tokányokból. A télire eltett savanyúságok – az megérne egy külön cikket (a káposztával töltött almapaprika, a veszettül csípős cseresznyepaprika, vagy a csalamádé, a paradicsomlé, a lecsó...). Szeretem a paprikát, mert sokféle változata van (TV paprika, hegyes-csípős paprika, kaliforniai, pritamin, alma, cseresznye, ceruza, blondy, stb.). Nem véletlenül lett a magyar gasztronómia egyik fő tartópillére, konyhánk jellegzetes védjegye, hiszen tájjellegű ételeink nélkülözhetetlen alapanyaga. Ásványianyag-tartalma, színanyagai miatt nélkülözhetetlen alapanyaga kell, hogy legyen mindennapi étrendünknek.
A rendszeres paprika és paradicsomfogyasztás kedvező hatású az egészség megőrzésében, betegségek megelőzésében, illetve már kialakult problémák kezelésében:
Felhasználási területe a konyhában sokrétű: nyersen, főve, sülve, töltve, savanyítva, őrleményként, krémként, lecsóba – számtalan hagyományos, és reform étel, illetve ételkülönlegesség elkészíthető belőle.
RECEPTEK
Paprikás csuszaleves
Hozzávalók: 70 dkg marhaszegy, 50 dkg vegyes zöldség, 3 fej hagyma, só, egész bors, 2 darab paprika, csuszatészta
A marhahúst felkockázzuk, és hideg vízben feltesszük főni. Sóval, egész borssal ízesítjük. Amikor majdnem puha, hozzáadjuk a metéltre vágott zöldséget, a felaprított hagymát, a paprikát, majd készre főzzük. Végül beletesszük a csuszatésztát.
Vitaminsaláta, kis matrózok kedvence
Hozzávalók: 30 dkg zöldborsó, 30 dkg csemegekukorica, 30 dkg sárgarépa, 30 dkg fehérrépa 20 dkg parmezán sajt, 5 db kemény paradicsom, 4 db húsos paprika, 2 db paradicsompaprika, 5 evőkanál majonéz, 1 pohár natúr joghurt, 1 teáskanál só
A paradicsomot és a paprikát apró kockákra vágjuk, és a többi előpárolt zöldséghez keverjük. A majonézt elkeverjük a joghurttal és a sóval. A salátát tányérokra szervírozzuk (salátalevelet használhatunk a tányérokra díszítésként), és majonézt öntünk rá. Végül megszórjuk parmezánnal.
Paprikás-paradicsomos húslepény
Pizza otthon készítve kicsit másképp
Hozzávalók: 2 kg darált hús, 3 szikkadt zsemle, 4 tojás, 3 fej vöröshagyma, 50 dkg paradicsom, 1-1 db zöld, sárga és piros húsú paprika, 30 dkg mozzarella sajt, só, cayennei bors, fehérbors, édesnemes pirospaprika, a forma kikenéséhez margarin
A hidegvízbe áztatott zsemléket kinyomkodjuk, és elkeverjük a felaprózott hagymával, paprikákkal és a fűszerekkel, darált hússal. Margarinnal kikent formába tesszük, és előmelegített sütőbe téve majdnem készre sütjük. Végül rátesszük a felszelt paradicsomot és a mozzarellát, és visszatesszük a sütőbe, hogy a sajt ráolvadjon, és a paradicsom rásüljön. Felszeletelve tálaljuk – hidegen és melegen egyaránt finom.
Paprikás-cukkínis tészta
Hozzávalók: 1 kg penne tészta, 4 db paradicsom, 4 db közepes cukkíni, 3 db jonatán alma, 2 db piros húsú paprika, 3 db hagyma. 2 dl olívaolaj, 1 csokor petrezselyemzöld, bazsalikomlevél, só, bors
A zöldségeket megtisztítjuk, felszeljük. Serpenyőben 4 evőkanál olajat felforrósítunk, a paprika egyharmadát félretesszük, a többi zöldséget megpároljuk. Apránként hozzáöntjük a többi olajat, sózzuk, borsozzuk. Beletesszük az almát, és legalább 15 percig pároljuk. A tésztát sós vízben megfőzzük, lecsöpögtetjük, tálra tesszük, ráhalmozzuk a zöldséget. A félretett bazsalikomlevelekkel és paprikakockákkal díszítjük.
Rizses lecsó
Hozzávalók: 10 dkg húsos füstölt szalonna, 50 dkg vöröshagyma, 1,5 kg zöldpaprika, 60 dkg paradicsom, 1 evőkanál fűszerpaprika, 5 gerezd fokhagyma, só, fél kg párolt rizs
A felkockázott szalonnát egy lábas alján kiolvasztjuk, majd a felszelt vöröshagymát megpirítjuk rajta. Megszórjuk a fűszerpaprikával, rátesszük a felszelt paradicsomot, paprikát, és a zúzott fokhagymát. Sózzuk, majd lefedve puhára pároljuk. A már kész lecsóba belekeverjük főtt rizst. Puha kenyérrel tálaljuk.
Hozzászólások
Kapcsolódó cikkek
Alma, a csodálatos
Bátran állítható, hogy az alma az emberiség egyik legrégebbi, gyógyító hatással is rendelkező tápláléka. (Receptekkel)
2024.10.20. 35
A nyár illata
A sárgabarack leginkább nyers állapotában fejti ki áldásos hatását, de számtalan formában hasznosíthatjuk még. (Receptekkel!)
2024.7.1. 9
A tavasz vitaminbombái
Hónapos, fehér, fekete, jégcsap – legyen szó bármelyik retekfajtáról, mindegyik fogyasztása javasolt. (Receptekkel)
2024.4.9. 25
Saláták
Itt az ideje, hogy belevessük magunkat a tavaszba, és az első zöldségek korlátlan fogyasztásába! (Receptekkel)
2024.2.22. 18
Gesztenye: nemcsak nasi
Sült gesztenye, gesztenyés sütemény, gesztenyepüré. Csupa-csupa finomság! (Receptekkel)
2023.11.18. 13
A sokoldalú málna
A málna a legfinomabb gyümölcsök egyike. Fogyasztható nyersen, de kiváló desszertalap is. (Receptekkel.)
2023.8.15. 2
A rovat további cikkei
Farsangoló
Farsangi ételekben nincs hiány: gondoljunk csak a többféle módon elkészíthető fánkokra, kocsonyákra, hideg és meleg ételekre. (Receptekkel)
2025.1.22. 13
Nincs farsang fánk nélkül
A vízkereszttől hamvazószerdáig, vagyis a húsvét előtti negyvenedik napig tartó időszak a bálozás, mulatozás, evés-ivás ideje. (Receptekkel)
2025.1.19. 1 20
Szilveszter éjjelére
A pezsgővel való koccintás a világ minden táján hagyomány. (Receptekkel!)
2024.12.30. 5