Egy kép, ezer szó
Egy kép többet ér ezer szónál... Bevezetés a Tarot és más "furcsaságok" rejtelmeibe.
Az ember óhatatlanul kíváncsi, természeténél fogva hajlik az élet, a sors, a kifürkészhetetlen végzet faggatására. Talán mert a világ megértésére vágyik, vagy egyszerűen csak a saját életeseményeinek, sors-szövet mintáinak felismerésére – lépjünk nagyot: annak fonására, alakítására.
Erre bőven akad eszköztár. Megkísérlek – a teljesség igénye nélkül – egyet bemutatni. A Tarot-kártyát, amit manapság egyre többen és gyakrabban az önismereti munka eszközeként fedeznek fel. A Tarot-kártyák eredete homályba vész. Újrafelfedezésük a XVIII. században Antoine Court de Gébelin (1725-1784) nevéhez fűződik, aki Monde Primitif című átfogó művét (1775-1784) az alexandriai könyvtár elveszett kincsének egyetlen megmaradt könyveként mutatta be az olvasónak. A rendszer 76 lapból – 22 nagy és 56 kis arkánumból tevődik össze. Az arkánum szó jelentése: titok.
Titkok, miknek eredetét a héberek Henochnak, az egyiptomiak Hermes Trismegistosnak, a görögök pedig legendás városalapítójuknak, Kadmosnak tulajdonítanak. Valószínűsíthető, hogy csak a 22 Nagy Arkánum eredete vezethető vissza régmúlt időkre, az 56 Kis Arkánum keletkezése a középkorra tehető. A szimbólumok és képek, amelyek elsősorban a 22 Nagy Arkánumon jelennek meg, a lélek archetípusai, melyek már az emberiség korai történetében elevenen éltek. A jungi lélektanban az archetípusok, mint ősi lenyomatok, pszichológiai tartalmak és viselkedési formák, egyedileg és kollektíven is jellemzőek az emberre, és mint potenciálok, a tudattalanban húzódó mintázatok jelentkeznek. Az archetípusok élettörténetünk alakulásában a „színfalak” mögött munkálkodnak, rendezőként vannak jelen.
Ha el tudjuk fogadni azt, hogy a tudati folyamatok, a tudati tartalmak, sőt a tudati elvárások nagyon bonyolult módon hatnak a biológiai folyamatokra – talán nem áll tőlünk távol a kijelentés: a tudatunk képes a jövőérzékelésre, még meg nem történt dolgokról, eseményekről tudunk információt szerezni – ezek, mint sejtelmek, előérzetek a tudattalan síkján működnek.
És itt segít a Tarot, ami profán módon és helytelenül a hétköznapi emberek számára lehet a játék, a jóslás, a babona eszköze. Ám mélyebb értelmezésben a maga szimbólumrendszerével – a tudatunk képességeinek elmélyítésében – nyújthat segítséget, mert rendelkezésére áll láthatóvá tenni a láthatatlant, megmutatni a rejtett valóságot, s itt kínálkozik, mint egyfajta kulcs az önismeret rejtelmeibe, időtlen, ősi tudást közvetítve, a titkok arra érdemes, kutató értelmű, nyíltszívű tanulmányozójának.
Hozzászólások
A rovat további cikkei
Uborkaszezon?
A felszínen úgy tűnik, minden rendben van, de figyeljünk: forrong a mélység!
2022.7.22.
Halló, van ott valaki?
Megszámlálhatatlan kommunikációs csatornánk van, de vajon megtaláljuk egymást?
2022.5.16.
Ne féljünk a sétától!
Még nem is olyan régen természetes volt, hogy a hétköznapjaink részét képezte a mozgás. Jól esett gyalogolni a suliba, barátnőhöz, üzletbe, bárhova.
2022.4.18. 2
Kiforgatott orvosi eskü
Az embernek joga van maga és kiskorúgyermekei nevében szabadon dönteni, arról, hogy megfelelő információk birtokában elfogad vagy elutasít bármilyen orvosi beavatkozást.
2022.2.1.
Riasztás
Második éve éljük a lehetetlent, a logikátlant, az abszurdot. Elhisszük a hihetetlent, az ésszerűtlent, a képtelenséget.
2022.1.10.
Kifordult világ
Ami eddig csak lassan változni látszott, megfordult és fejre állt a látható világ felszínén. Ma már semmi sem az, amit szemeinkkel látunk.
2022.1.9.
Megváltásra várva
Az adventi üzenetekkel teletűzdelt médiafelületek giccses idézetei sem takarhatják el azt a képmutatást és álszentséget, amit naponta láttat a való világ.
2021.12.17.
Felejtés
Rövid az ember memóriája: nem emlékszünk a tegnapra, nem még tavalyra, tavalyelőttre!
2021.12.6.
Üresség
A minap az aktuális kérdést feszegették ismét – mi mást, mint a „járványhoz” kapcsolódó oltás/nemoltás témáját
2021.12.6.
Mese vagy valóság
Hajlamosak vagyunk arra, hogy a meséket ne vegyük komolyan – és ami azt illeti, a modernekre néha könnyedén legyinthetünk is.
2021.11.10.