Nagyik a neten
Az internet mindent és mindenkit behálóz, ez alól az idősek sem kivételek.
A világháló és a modern kütyük ma már mindent és mindenkit behálóznak, így bárhol vagyunk, elég nehéz kikerülni a használatukat. Nincs ez másképp az idősebb korosztállyal sem. Egyre többször látjuk a buszon, a vonaton, az utcán, hogyan ők is „beletanulnak a hálóba”.
A középkorosztálynak a modern technika nem okoz problémát, a fiatalabb generációnak pedig még annyira sem, hiszen mi már beleszülettünk. Naponta használjuk az internetet, mert szükségünk van rá a munkánkhoz, a tanuláshoz, vagy ezzel töltjük a szabadidőnket. Szüleink és nagyszüleink azonban nem születtek bele ebbe. Néha nagy fejtörést okoz nekik már az is, hogyan kell bekapcsolni a számítógépet. Ugyanez lehet a mobilhasználattal, az esemesírással, vagy az emailküldéssel, esetleg azzal, melyik ikon mit jelent a számítógépen.
Beletelhet egy kis időbe, mire megtanulják kezelni. Ám, ha belejöttek, semmi nem tarthatja vissza őket sem az internetezéstől, sem a közösségi oldalak használatától. A közösségi oldalak használatával pedig jönnek az újabb kérdések: mi az a lájk, mit jelentenek egyes szlengkifejezések, hogyan kell posztolni, és a többi, és a többi. Kezdődhet az újabb okítás, és nevetés a kialakult vicces helyzeteken. Ha pedig ezt is megtanulták, már megállíthatatlanná válnak. Beszerzik a legújabb okostelefont, tabletet és mehet a posztolás, kommentelés ezerrel.
Néha meghökkentő a látvány, mennyire élvezik a modern készülékek és az internet használatát (sokszor jobban, mint mi). Jó dolog ez, hiszen gyerekként, unokaként könnyebben tarthatjuk velük a kapcsolatot, megoszthatjuk egymással életünk legfontosabb pillanatait, akár képekben, akár videó formájában.
El kell sajátítanunk a gondolatot, hogy hozzájuk is ugyanolyan hamar elérnek a hírek, mint hozzánk. Sőt olykor hamarabb tudnak egy-egy információt, mint mi. A technika, úgy tűnik, korlátlan méretekben fejlődik. Az embernek pedig – akár fiatal, akár idős – ha lépést akar tartani, akkor vele együtt kell fejlődnie.
Hozzászólások
A rovat további cikkei
Előjogok
Tudom, lejárt lemez, de feltette már valaki azt a kérdést, hogy a kovidinvázió alatt a teszt vagy az oltás mellé miért kapott egy darab papírt? A teszteléshez járó papírdarab határidős volt, és úgy szolgált, mint előjog, belépőjegy a társadalomba.
2023.10.11.
Gondolatok a szabadságról
A szabadság szó inflálódott el leginkább, és itt érhető tetten a legnagyobb csúsztatás, mert a szabadság színes zászlaja alatt a végső és totális diktatúrába menetel a világ...
2023.9.13.
Jótékonyság
Az élet tele van szárnyalásokkal és zuhanásokkal. Kellemes meglepetésekkel és csalódásokkal.
2023.5.30.
Halló, van ott valaki?
Megszámlálhatatlan kommunikációs csatornánk van, de vajon megtaláljuk egymást?
2023.5.16.
Előregyártott jövő
1950-es évek: a kezdetekben a faluban csak két ház volt „tele vízióval”. Oda gyűltek a szomszédok a rövid műsoridőben…
2023.5.15.
Egy szakítás után
Egy szakítás után soha meg nem válaszolt kérdések sorozata tart éberen éjszakánként.
2023.4.28. 16
Hazudni szabad?
Manapság nem szokás mélyebbre ásni, megszoktuk a felszínes életet. S ha valaki olykor elgondolkodásra buzdít, azonnal megbélyegzik: konteós. Vajon miért?
2023.4.9.
Sokasodó furcsaságok
Csengetnek. Ajtót nyitok. A szélesre tárt ajtóban Mari néni vacog. Mondom lépjen beljebb...
2023.3.7.
Szivárványos világbéke
A fogyasztói társadalom kényelmébe süppedve talán nem is vesszük észre, micsoda propaganda vesz bennünket körül.
2023.1.23.
Ünneplés
Pár éve még arról cikkeztünk, miért nem tudjuk a helyén kezelni az év egyes ünnepeit.
2022.12.11. 6
Advent van
Már most tengernyi szeretetről szóló, giccses idézettel találkozhatunk karácsony kapcsán, főleg a közösségi oldalakon.
2022.12.2.