Legyen ökokarácsonyunk!
Ha van rá módunk, ajándékozzunk kézzel készített termékeket, ezek a legkevesebb hulladékot vonják maguk után, emellett igazán értékesek.
Az év végi ünnepek tájékán, végigsétálva a városokon azt látjuk, hogy az emberek őrülten járkálnak ki-be az üzletekbe, hatalmas, jól megpakolt szatyrokkal. A karácsony a legtöbb ember számára csak az ajándékok beszerzését, áruk tömkelegét jelenti. Az ünnepek elteltével a városi kép megváltozik: a kukák tele szebbnél szebb csomagolópapírokkal, s persze a karácsonyfa is ott hever az utcán, rajta a megmaradt szaloncukorral. Vajon jól van ez így? Az biztos, hogy ezt már megszoktuk: az ember rá se hederít, mikor elhalad mellette. Nem zavar senkit, pár hét alatt ez is eltűnik, majd izgatottan készülődhetünk a következő ünnepre, hogy újfent legyen okunk költekezni.
Józanul gondolkodva, az ünnepek közeledte nem ok arra, hogy a kelleténél jóval többet vásároljunk, fogyasszunk és szemeteljünk. Gondolnunk kellene tetteink következményeire, hiszen ökológiai lábnyomunk enélkül is óriási! A karácsony elsősorban a családról, szeretteinkről és az együtt töltött értékes időről szóljon.
Ha emellett ajándékozni is szeretnénk, inkább olyan ajándékokat adjunk, melyek nem kézzel foghatóak. Részesítsük előnyben a szolgáltatásokat (pl. színházi bérlet, kirándulás, kurzusok, stb.), így nem termelünk fölösleges hulladékot. Viszont, ha mindenképpen valamilyen terméket szeretnénk ajándékozni, tartsuk szem előtt a mértékletességet, sose essünk túlzásokba! Az ajándékvásárlásnál ügyeljünk arra, hogy a termék ellenőrzött gazdaságból származzon (fair-trade); hazai gyártású és csomagolású legyen – ezek utaznak hozzánk legkevesebbet, így a szállításuk során kibocsátott káros üvegházgázok mennyisége kisebb, mint a távolról érkező termékek esetében, mindemellett hazai munkahelyeket támogatunk vásárlásunkkor, saját hazánk gazdaságát pörgetve.
Ha van rá módunk, ajándékozzunk kézzel készített termékeket, hiszen ezek azok, amik a legkevesebb hulladékot vonják maguk után, emellett viszont igazán értékesek. Végül a csomagolásról: ha lehet, hagyjuk ki, hiszen a csomagolóanyagok csak addig a pillanatig szolgálnak, míg ki nem bontják az ajándékot. Ezt követően azonnal a kukába kerülnek. Helyette papírból készült ajándéktáskában adjuk át meglepetéseinket: ezt az gazdája egy következő alkalommal újra fel tudja használni, míg a csomagolópapírt nem. Persze, ha valaki mindenképpen ajándékot szeretne csomagolni, akkor újrahasznosított papírból készült anyagból tegye!
A karácsonyi menühöz való készülődéskor szintén tartsuk szem előtt néhány ötletet! Például vásároljunk helyi termékeket: legjobb, ha hazai kistermelőknél teszünk látogatást. Próbáljunk meg olyan menüt összeállítani, melyben kevesebb a húsétel, hiszen a húsfogyasztás csökkenésével kevesebb állattelepre lenne szükség, így csökkenteni lehetne pl. a metánkibocsátást. A karácsonyi süteményekre gondolva nem maradhat el a bejgli és a kalács – ezekhez a töltelékbe kerülő diót, mákot szintén próbáljuk meg otthonról, esetleg nagyszülőktől, helyi termelőktől beszerezni. Mint ahogy a mézeskalácshoz is a házi mézet keressük!
Minden ünnepre érvényes a mértékletesség elve! Ne legyünk a fogyasztói társadalom rabszolgái, próbáljunk meg kiutat találni! Ha kevesebbet vásárolunk, kevesebbet is költünk, kevesebbet szemetelünk, így az általunk termelt hulladék is lassabban fog gyarapodni.
Gondoljunk csak bele: kevesebb vásárlással több szabadidőnk marad, melyet a családunkkal, szeretteinkkel tudunk eltölteni. S ez az, ami a legfontosabb, hiszen a legszebb ajándék, amit adhatunk: a szabadidőnk.
Hozzászólások
Kapcsolódó cikkek
Tíz idézet karácsonyra
Tegyük hangulatosabbá az ünnepvárást néhány jeles egyéniség gondolatával!
2020.12.23.
Karácsonyvárás régen
A karácsonyi időszak ünnepeink, szokásaink terén a leggazdagabb és legváltozatosabb.
2020.12.21.
Karácsonyi adok-kapok
Ilyenkor, a karácsonyi ünnepek előtt, szép számmal elszaporodik az üzenetek, levelek száma, melyekben a segítségünket kérik.
2020.12.17. 17
Karácsonyi díszek
Egész éjszaka hatalmas pelyhekben hullott a hó, és reggelre mindent beborított.
2017.12.22. 6
Karácsony a Királyságban
Hogyan zajlik a karácsony ünneplése Angliában? A készülődés mindig nagyon korán kezdődik. Már novemberben megveszik az ajándékokat, és betervezik az ünnepi programot.
2016.12.19. 3
A rovat további cikkei
Hat alapelv étrendünk megváltoztatására
Ha szeretnél tenni valamit a környezetedért, emellett vigyázni az egészségedre is, kezdd az étrended megváltoztatásával!
2021.10.18. 10
Drága nagymamák!
Kincs, melyet senki más nem adhat az embernek, csak a nagymama: mesék, hangulatok, tapasztalatok, bölcsességek – és sok-sok feltétel nélküli szeretet.
2021.6.1. 1
Vizes élőhelyeink
A mindannyiunkat éltető vizes élőhelyeink több szempontból is fontosak számunkra.
2019.9.23.
Alvási pozíciók
A nyugodt és pihentető alvás elengedhetetlen szükséglet mindenki életében...
2019.3.24. 8
Hat dolog, amit soha
...de soha ne tegyél meg egy férfiért! Igaz, minden nő boldog párkapcsolatban szeretne élni. Mégsem mindegy, mit teszünk meg ennek érdekében.
2018.5.3. 6