Húsvétra
A húsvét a keresztény világ egyik legnagyobb ünnepe...
…amelyet Jézus Krisztus feltámadásának emlékére tartunk meg minden évben.
Mint a legtöbb ünnepnek, a húsvétnak is főleg a gyermekek örülnek. Ők várják legjobban a hímes tojást hozó nyuszikát, meg azt, hogy a jól begyakorolt verseikkel locsolni indulhassanak. De sajnos egyre többen zárkóznak el a locsolkodás szokásától. Faluhelyen talán valamivel jobban ragaszkodnak a hagyományokhoz, de mostanában ott is divat húsvétkor elutazni, kirándulni, így a régi hangulat már végérvényesen a múlté. Ennek okán azon sem csodálkozhatunk, ha gyermekeink jóformán semmit sem tudnak arról, mit is ünnepelünk ilyenkor.
A húsvét magyar elnevezése onnan ered, hogy a hívők a feltámadást megelőző böjt után e napon kezdhették meg a húsevést. A húsvéti jelképek sorában a nyúl és a tojás a termékenység szimbólumai. A bárány pedig a zsidó vallásban az áldozat, amit az Úr tiszteletére kellett bemutatni. A tojások színezése, díszítése is a régi korokra nyúlik vissza. A leggyakrabban használt szín a piros, magyarázatát a színek mágikus erejébe vetett hit adja. A piros kezdetektől fogva az élet, az öröm színe.
Szimbólum a víz is, tisztító hatása miatt, ezért aztán a lányokat régen kivonszolták a kúthoz, s egy vödör vízzel leöntötték, vagy a patakhoz vitték, s megfürdették őket. A locsolás ma is elterjedt szokás, igaz, kissé szelídebb formában, hiszen leginkább kölnivízzel locsolnak a fiúk, férfiak.
Nálunk a húsvét alapvető jelképe a barka is. A mediterrán országokban ilyenkor pálmaágat vagy olajágat szentelnek, a hagyomány szerint ugyanis Jézus jeruzsálemi bevonulásakor az emberek a béke jelképét, pálmaágat tartottak a kezükben. A mi éghajlati viszonyaik közepette a pálmaág nem áll rendelkezésre, ezért itthon a barka vette át ennek szerepét.
Nem lenne szabad hagyni, hogy a semmibe vesszenek a szép húsvéti hagyományaink! Arra kellene tanítani a gyermekeinket, hogy örülni tudjanak a tojásfestés és locsolás szokásának, és ki is vegyék a részüket belőle.
Kívánjunk hát magunknak, szeretteinknek, és minden kedves olvasónknak megújulást hozó kellemes húsvétot!
Hozzászólások
Kapcsolódó cikkek
Húsvéti hagyományok
A frissen sült kalács illata jóleső melegséggel tölti el a lelkemet.
2018.3.30. 28
Húsvéti kép-tár
Munkatársunk elgondolkodtató gondolatai ünnepről, életről, halálról, feltámadásról...
2013.3.30. 14
Húsvét – a kezdetek
Köztudott, hogy a húsvét olyan ünnep, melyet sok vallási hiedelem övez.
2006.4.11.
Húsvét ünnepéhez
Valójában mi lehet az eredete a húsvéti ünnepeknek? Talán erre is választ kaphatunk, ha európai kultúránk bölcsőjében keresgélünk. (Az írás szerzője Görögországban él.)
2004.3.31.
A rovat további cikkei
Regölés, farsangolás
A magyarság téli néphagyománya is rendkívül gazdag: ide tartozik a regölés, farsangolás érdekes szokása is
2025.1.4. 8
Tíz idézet karácsonyra
Tegyük hangulatosabbá az ünnepvárást néhány jeles egyéniség gondolatával!
2024.12.24.
Az én karácsonyom
Úgy emlékszem, gyerekkoromban mindig derékig vagy nyakig érő hó hullott karácsony napján...
2024.12.23. 31
Karácsony előtt
Advent idején, amikor a gondolataink egyre gyakrabban a karácsony körül forognak, arra is szánhatunk időt, hogy elkészítsük az ajándékokat. A karácsonyi sütik készítését pedig aromaterápiának is felfoghatjuk.
2024.12.16. 5
Luca napja
A téli ünnepkör, az adventi időszak egyik jeles napja Luca-nap, amely december 13-ra esik.
2024.12.11. 32
Szent András és a férjjóslás
Novembert a népi kalendárium Szent András havának nevezi. Íme, néhány ehhez kötődő hagyomány.
2024.11.27. 15