A sokoldalú tök


Jády Mónika  2023.10.19. 22:18

Az ősz beköszöntével a boltok polcain megjelentek a különféle színű és méretű tökök, és jelen lesznek még jó ideig.

A tök akkor jó, ha üresen kong, kemény, nincs rajta sérülés, és száraz a vége. Hűvös helyen (kb. 10 fok) hónapokig tárolható. A már felvágott tököt csavarjuk fóliába, és tartsuk a hűtőszekrényben (egy héten belül használjuk fel). A legtöbb fajtát felhasználás előtt meg kell hámozni (ez alól kivétel például a hokkaido vagy a potimarron).


A tök nagyon egészséges: kevés kalóriát tartalmaz, viszont sok ballasztanyagot, vitamint, karotint és ásványi anyagot. Készülhet belőle leves, egytálétel, köret, lekvár, sütemény... Levesek, kalácsok készítésére a kör alakú, redőzött felületű narancssárga Halloween (lámpástök) a legalkalmasabb, a sárgás-zöldes színű cukortök (sweet dumpling) sütőben készült és édes ételekhez ajánlott, a sima felületű, narancsszínű hokkaidóból készülhet leves és gratin is. A következő fűszerek illenek hozzá: gyömbér, curry, kapor, kardamom, szerecsendió, majoránna, bazsalikom, menta, szegfűszeg, fahéj, vanília.

Rucolasaláta párolt tökkel

Hozzávalók 4 személyre: 20 dkg feta sajt, 20 dkg tök, 10 dkg rucola,10 dkg kék szőlő, fél teáskanál cukor, só, bors, kevés vaj.
Az öntethez: 6 evőkanál olívaolaj, 3 evőkanál balzsamecet, 1 fej apróra vágott hagyma (mártásokba való apró hagyma), só, bors


Egy bögrében összekeverjük az öntet hozzávalóit. A rucolát megmossuk, kicentrifugázzuk, elrendezzük a tányérokon, majd meglocsoljuk az öntettel. A tökből krumplipucolóval vékony „forgácsokat” szelünk, hozzáadjuk a felmelegített vajhoz, megszórjuk cukorral, és kis lángon, fedő alatt puhára pároljuk. Közben összemorzsoljuk a sajtot, megmossuk a szőlőt és félbe vágjuk a szőlőszemeket. A kész tököt még melegen elosztjuk a salátán, végül rárakjuk a sajtot és a szőlőt.

Hokkaidotök-leves

H.: kb. 6 személyre: 1 kg hokkaido tök, 2 közepes méretű hagyma, 4 közepes méretű burgonya, 2 sárgarépa, 3 dkg vaj, egy és negyed liter víz, só, bors, szerecsendió, 1 dl tejszín, apróra vágott petrezselyem

A tököt megmossuk, félbevágjuk (a hokkaido héját nem szükséges levágni), eltávolítjuk a magházát, majd vastagra reszeljük vagy kis kockákra vágjuk. A többi zöldséget is megpucoljuk, megmossuk és felszeleteljük. A felvágott hagymát kicsit megpirítjuk a vajon, majd hozzáadjuk a többi zöldséget, kicsit még pirítjuk, majd felöntjük a vízzel, és kis lángon kb. 20 percig főzzük. Ha puhák a zöldségek, mixerrel pürésítjük őket, végül a maradék hozzávalókkal ízesítjük a krémlevest. Apróra vágott petrezselyemmel tálaljuk.

Tökpesto

H. kb. 6 személyre: kb. 40 dkg tök, 0,5 liter zöldségleves, 2 gerezd fokhagyma, 2 evőkanál fenyőmag, 20 dkg parmezán, 1 dl tökmagolaj, só, bors. (Esetleg egy csokor bazsalikom is.)

A tököt megmossuk, feldaraboljuk, meghámozzuk, majd felaprítjuk. Kb. 15 percig főzzük a zöldséglevesben, amelyet előzőleg friss zöldségekből főztünk vagy zöldségleves alapból készítettünk. Közben megpucoljuk a fokhagymát, a magokat serpenyőben megpirítjuk (olaj nélkül) és lereszeljük a parmezánt. A hozzávalókat finomra mixeljük, sóval és borssal ízesítjük. Adhatunk hozzá egy csokor apróra vágott bazsalikomot is. Friss kenyérrel kínáljuk.

Tökös-marcipános sütemény

H. egy 28 cm hosszúságú téglalap alakú sütőformához: 12,5 dkg puha vaj, 17,5 dkg cukor, 1 csipetnyi só, 4 tojás sárgája, 25 dkg tök, lereszelve (pl. potimarron vagy körtetök), 2 (lehetőleg bio) narancs héja, 1 narancs leve, 25 dkg kockákra vágott sütőmarcipán, 20 dkg őrölt mandula, 15 dkg liszt, 1 teáskanál sütőpor, 4 tojás fehérje, kemény habbá verve

A vajat jól kikeverjük a cukorral, a csipetnyi sóval és a tojások sárgájával. Hozzáadjuk a reszelt tököt, a narancshéjat és levet, a marcipánt és a mandulát. A lisztbe belekeverjük a sütőport, majd a masszához adjuk. Végül a tésztába beledolgozzuk a tojásfehérjéből készült habot. A masszát sütőpapírral kibélelt formába öntjük, és 55-60 percig sütjük előmelegített sütőben, 180 fokon. (A sütő alsó részébe helyezzük a rácsot, amelyre a forma kerül majd.) Ha a süti kihűlt, porcukorral megszórjuk a tetejét. Aki édesebben szereti, cukormázzal is bevonhatja. (A máz 25 dkg cukorból és 4 evőkanál citromléből készül.)



Hozzászólások

@


A rovat további cikkei

Novemberi örömök

Póda Erzsébet

November hava kulináris élvezetekben gazdag hónap. Nézzük csak, mit tartogat!

2024.11.5.    21


Alma, a csodálatos

Faar Ida

Bátran állítható, hogy az alma az emberiség egyik legrégebbi, gyógyító hatással is rendelkező tápláléka. (Receptekkel)

2024.10.20.    35


Grillpartira

Bindics Imre

Mivel elérkezett a grillezős-sütögetős, laza kerti partik időszaka, az alábbiakban ötleteket kínálunk a grillezéshez.

2024.8.2.  1    5


Hűsítő nyári finomságok

Faar Ida

Vitathatatlanul tombol a nyár. Jólesik ilyenkor minden, ami hűsít.

2024.7.19.    12


A nyár illata

Faar Ida

A sárgabarack leginkább nyers állapotában fejti ki áldásos hatását, de számtalan formában hasznosíthatjuk még. (Receptekkel!)

2024.7.1.    9


A tavasz vitaminbombái

Faar Ida

Hónapos, fehér, fekete, jégcsap – legyen szó bármelyik retekfajtáról, mindegyik fogyasztása javasolt. (Receptekkel)

2024.4.9.    25


Kulináris segédek

Praktikus konyhai eszközök és tippek a mindennapokhoz, hogy könnyebb legyen a konyhatündérkedés.

2024.3.4.   


Saláták

Faar Ida

Itt az ideje, hogy belevessük magunkat a tavaszba, és az első zöldségek korlátlan fogyasztásába! (Receptekkel)

2024.2.22.    18


Farsangoló

Faar Ida

Farsangi ételekben nincs hiány: gondoljunk csak a többféle módon elkészíthető fánkokra, kocsonyákra, hideg és meleg ételekre. (Receptekkel)

2024.1.11.    13


Farsangi ízek

Nagy Erika

Gyermekkoromban imádtam a farsangot, főleg a fánk miatt. (Receptekkel)

2024.1.10.    13


Gyógyító fűszerek

Joó Fruzsina

A fűszerek elengedhetetlen hozzávalók ételeinkből, jellegzetes ízzel, zamattal gazdagítják táplálékainkat.

2024.1.7.    2


Szilveszter éjjelére

Kiss Adrienn Éva

A pezsgővel való koccintás a világ minden táján hagyomány. (Receptekkel!)

2023.12.31.    5